İSVİÇRE BAĞLANTI ELEMANI PAZARI - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

İSVİÇRE BAĞLANTI ELEMANI PAZARI

GSYİH (Milyon $) – 905.684 (Ekim 2023, IMF)
KBGSYİH ($) – 102.866
Büyüme Oranı (%) – 0,87
Nüfus – 8.805.000
Yüzölçümü (km²) – 41.285
Başkent – Bern

 

İsviçre orta batı Avrupa’da yer alan 41.285 km² yüzölçümüne sahip, denize kıyısı olmayan ve Avrupa’daki en çok dağlık alana sahip olan bir ülkedir. 

İsviçre Federal İstatistik Ofisi verilerine göre ülke nüfusu 2021 yılında 8,74 milyon kişi ile dünyada 96. sırada yer alan İsviçre nüfusu 2023 yılında 8,8 olarak dünya nüfus sıralamasında da 97. sırada yer almıştır. 

İsviçre’nin doğal kaynakları arasında mineraller, su ve toprak bulunmaktadır. İsviçre’de buzullarından gelen su, hidroelektrik santrallerinde enerji elde etmek için kullanılmaktadır. Ülke elektriğinin yaklaşık yüzde 59'u sudan üretilmektedir. Elektrik üretmek için suyun kullanılması sonucunda, ülkenin ithal enerji kaynaklarına bağımlılığını azaltmıştır. 

İsviçre dünyadaki en istikrarlı ve rekabetçi ekonomiler arasında yer almaktadır.  Küresel rekabet gücü açısından dünyadaki 141 ülke arasında 5., iş yapma kolaylığı açısından 190 ülke arasında 36., ekonomik serbestlik endeksine göre 177 ülke arasında 2. sıradadır.

2023 yılında cari fiyatlara göre, 870 milyar dolar olacağı tahmin edilen GSYİH’nin 2024 yılında 916 milyar dolar olması beklenmektedir. İsviçre, cari fiyatlara göre, 2023 yılı itibariyle 196 ülke arasında dünyanın 20. büyük ekonomisidir. 2023 yılında sabit fiyatlara göre %0,8 oranında artması beklenen GSYİH’nin, 2024 yılında %1,8 oranında artacağı tahmin edilmektedir.  

Dış Ticaret

İsviçre, 2022 yılında dünya ihracatında 20. dünya ithalatında 21. sıradadır. 2022 yılında ihracatında %16, ithalatında %9,8 oranında artış kaydedilmiştir. 2022 yılında ülkenin ihracatı 401 milyar dolara, ithalatı 356 milyar dolara ulaşmıştır. Dış ticaretinde 2022 yılında 45 milyar dolar fazla vermiştir.  

Ülkenin dünyaya ihracatında önde gelen ürün grupları; ecza, mücevherat, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler; saatler ve bunların aksam ve parçaları, organik kimyasallar başı çeken ürün gruplarıdır. Ülkenin dünyadan ithalatında önde gelen ürün grupları; mücevherat, ecza, mineral yakıtlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler; elektrikli makina ve cihazlar önde gelen ürün gruplarıdır. 

Ülkenin doğal kaynaklarının yetersiz olması nedeniyle hammadde ve ara malı ihtiyacını ithal etmekte, buna karşılık katma değeri yüksek ürünler ihraç etmektedir.  

SANAYİ

İsviçreli işçilerin çoğunluğu hizmet sektöründe, çoğunlukla iş, finans ve turizm sektörlerinde çalışıyor. Kimya ve ilaç üretimi ile makine mühendisliği/metaller sanayi sektörünün ana dallarıdır. Tarımın ekonomi açısından önemi azalıyor. 

Hizmet sektörü, ticari ve finans merkeziyle İsviçre'deki işçilerin çoğunluğuna istihdam sağlıyor. Bankacılık ve sigortacılığın yanı sıra emtia ticareti de önemli bir sektördür. Turizm aynı zamanda özellikle İsviçre'nin Alp bölgesinin büyük bölümünde önemli bir rol oynamaktadır. 

Tarım, İsviçre kırsalını ve geleneklerini şekillendirdiği için turizm açısından önemlidir. Sektör düşüşte olsa da İsviçre'de tüketilen gıdanın çoğunluğunu hâlâ üretiyor. 

Sanayi sektörünün iki ana kolu (kimya ve ilaç ile makine/elektrik mühendisliği ve metaller) güçlü bir ihracat odağına sahiptir. Saatçilik sektörü İsviçre'nin üçüncü büyük ihracatçısı ve yüksek kalitesi, geleneği ve yenilikçiliği ile dünya çapında tanınmaktadır.

MAKİNE VE METAL SANAYİ

Makine, elektrik mühendisliği ve metal endüstrisi, İsviçre'deki en büyük endüstriyel işveren ve ülkenin önde gelen ihracatçılarından biridir. 

Makine, elektrik mühendisliği ve metal endüstrisi (veya kısaca MEM) toplam 320.000 işgücüne sahiptir. Şirketlerin %99'u 250'den az çalışanı olan KOBİ'lerdir. Sektör, uluslararası alanda 500.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir ve İsviçre'nin en büyük ikinci ihracatçısıdır. MEM sanayi ihracatının neredeyse %60'ı AB'ye gidiyor. 

Endüstrinin kökenleri 19. yüzyıla ve tekstil üretimine kadar uzanmaktadır. İsviçreli şirketler üretimi mekanize etmeye başladıklarında, ihtiyaç duydukları ekipmanı tedarik etmek için İngiltere'deki rakiplerine güvenmek zorunda kalmamak için kendi makinelerini geliştirdiler. 

Bugün, İsviçreli MEM firmaları, özellikle takım tezgâhı üreticileri ve tekstil ve baskı endüstrileri için makine üreticileri olmak üzere dünyanın en rekabetçi firmalarından bazılarıdır. Mutlak rakamlarla, İsviçre dünyanın en büyük 10 makine ihracatçısı arasındadır. 

Bu sektörde çalışan 2.500'den fazla şirket var. Başlıca oyuncular ABB, Alstom, Liebherr, Georg Fischer, Sulzer, Bucher Industries, Bühler Holding ve Schindler'dir. 

OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ

ABD'li otomotiv tedarikçileri, küresel otomotiv endüstrisine tedarik sağlayan 300 İsviçre şirketinden birine ihracat yapabilir. Yerli otomobil üretimi olmadığından, İsviçreli otomotiv parça üreticileri, genellikle niş alanlarda, Alman otomotiv tedarik zincirleriyle yakından bağlantılıdır.

2021'de İsviçre'de 2000 yılına göre %38 artışla 6,3 milyondan fazla kayıtlı araç vardı. İsviçre'de çalışan nüfusun yaklaşık %2,1'i İsviçre'de otomobil satışı ve satış sonrası hizmetlerle ilgilenmektedir. İthal edilen otomobillerin %90'ından fazlası, yalnızca belirli bir markada ticaret yapan acenteler aracılığıyla pazara giriyor. Bazı ABD modelleri de dahil olmak üzere sınırlı talep gören belirli otomobiller, yalnızca bir ithalatçının talebi üzerine veya bireysel ithalat yoluyla temin edilebilir. 

İsviçre'de yeni tescil edilen araçların en yüksek pazar payına sahip otomobil üreticileri arasında Volkswagen (%10,1), Skoda (%9,6), BMW (%8,5), Mercedes (%8,4) ve Audi (%6,4) yer aldı. Yeni tescil edilen araçların giderek artan bir kısmı, dağlık arazi ve kış sürüş koşulları göz önüne alındığında popüler olan dört tekerlekten çekiş özelliğine sahiptir. Elektrikli ve hibrit araç satışları da güçlü bir şekilde artıyor. 2021'de Tesla Model 3s, İsviçre'de en çok satılan araç oldu. 2021 yılında tescil edilen 350.056 yeni kişisel ulaşım aracının %15,6'sı, satışlarda %66,4'lük büyümeyi temsil eden konvansiyonel hibrit araçlardı ve %6,2'si, 2020'ye göre satışlarda %50,9'luk büyümeyi temsil eden plug-in hibrit araçlardı. Tamamen elektrikli araç satışları 2019'a kıyasla %62,1 arttı ve kayıtlı yeni otomobillerin %9,2'sini temsil etti.

HAVACILIK VE SAVUNMA SANAYİ

ABD ithalatı genellikle Havacılık ve Savunma sektöründeki İsviçre ithalatının %25-50'sini oluşturmaktadır. İsviçre Savunma Bakanlığı yabancı şirketlerin işbirliğine ve uzmanlığına güvendiğinden ve İsviçre havacılık ve savunma şirketleri genellikle ABD'li tedarikçi tabanlarını genişletmeye açık olduğundan, ABD'li ihracatçılar için daha fazla fırsat var.

Özellikle İsviçre, Temmuz 2021'de Lockheed Martin'in F-35A ve Raytheon'un Patriot sistemlerini Air2030 programında tedarikçi olarak seçti ve toplam bütçesi yaklaşık 9 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. ABD'li üreticiler, titiz bir maliyet-fayda analizinin ardından seçildi.

Geleneksel olarak savunma sektöründe önemli bir oyuncu olan İsviçre silahlı kuvvetleri tedarikçisi RUAG, 1 Ocak 2020'de İsviçre silahlı kuvvetlerine hizmet vermeye devam eden MRO İsviçre ve uzay, havacılık, mühimmat üretimi ve sivil ve uluslararası sektörlerdeki diğer ürün ve hizmetlerle ilgili uluslararası satışlara odaklanan RUAG International olmak üzere iki şirkete ayrıldı. İsviçre'nin tek uçak üreticisi Pilatus Aircraft, yüksek performanslı tek motorlu turboproplar ve özel iş jetleri geliştirmekte ve üretmektedir. İsviçre'deki 30'dan fazla üretici, ilgili endüstriyel işleme, hizmetler ve operasyonlarda yer alan daha birçok şirketle birlikte havacılık endüstrisinin tedarikçisidir.