Çelik piyasası 2024 için artan öngörülemezlikle karşı karşıya - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Çelik piyasası 2024 için artan öngörülemezlikle karşı karşıya

Çatışmalar ve sürekli artan enerji fiyatları ile daha da kötüleşen yüksek enflasyon ve faiz oranlarından kaynaklanan çöken talep, 2023 için çelik piyasası görünümünü bulanıklaştırıyor. Görünür çelik tüketimindeki durgunluğun bu yıl daha da derinleşmesi (-%5,3) beklenirken, 2024'te beklenen toparlanma (+%7,6) jeopolitik öngörülemezlik ve uzun süreli ekonomik belirsizlikle karşı karşıya. İthalat, talebin çok zayıf seyretmesine paralel olarak düşüş eğilimine rağmen, pazar payını (%28) tarihi seviyelerin üzerinde tutmaya devam ediyor.

"Yıkıcı savaşlar, küresel gerilimler, çözülmemiş bir enerji krizi, yüksek enflasyon, sıkılaşan ekonomik koşullar ve üretimi boğan tarihsel olarak yüksek ithalat payları arasında Avrupa çelik sektörü için perspektifler her çeyrekte daha da kasvetli hale geliyor. Bu durum çelik talebini olumsuz etkilemektedir. Avrupa Çelik Birliği (EUROFER) Genel Müdürü Axel Eggert, "AB politika yapıcılarının, Avrupa'da sürdürülebilir bir endüstriyi sürdüren ve çeliğin temel bir parçası olduğu temiz teknoloji değer zincirinin AB Temiz Sanayi Anlaşması ve Avrupa'yı dünyanın temiz teknoloji yarışında tutmak için acil eylemler çağrısına yanıt veren bir rota izlemesi çok önemlidir" dedi.

AB çelik piyasasına genel bakış

2023'ün ikinci çeyreğinde, görünür çelik tüketimi art arda beşinci düşüşünü (-%7,6) kaydetti ve toplam 35,6 milyon ton oldu. Bu hacim, bir önceki çeyreğe göre daha yüksek olmasına rağmen, hala 2021 ve 2022'nin ilk yarısında görülen seviyelerin altında. Bu olumsuz eğilimin en az bir çeyrek daha devam etmesi ve 2023'ün tamamı için görünür çelik tüketiminde daha derin bir azalmaya yol açması bekleniyor (-%5,2, önceki tahmin -%3). Bu, son beş yıldaki dördüncü yıllık durgunluğa işaret edecek (2022'de -%7,2). 2024'te daha güçlü bir toparlanma bekleniyor (+%6,2'den +%7,6), ancak bu toparlanma, endüstriyel görünüm ve çelik talebindeki hala çok belirsiz olumlu gelişmelere bağlı.

Yurt içi teslimatlar, 2023'ün ikinci çeyreğinde aynı düşüş yörüngesini takip ederek art arda beşinci kez (-%6,5) düşüş gösterdi. Talepteki uzun süreli gerilemeyi yansıtan ithalat düşmeye devam etti (-%10,2), ancak hızları ilk çeyreğe (-%26,6) kıyasla yarıdan fazla azaldı. Bununla birlikte, ithalatın görünür tüketim içindeki payı daha da artmıştır (%28) ve tarihsel olarak oldukça yüksek seviyelerde kalmıştır.

AB'de çelik kullanan sektörler

Bu zorlu ortamda, AB'de çelik kullanan sektörler beklenmedik bir direnç sergiledi ve 2023'ün ikinci çeyreğinde de ılımlı bir şekilde büyümeye (+%0,8) devam etti. Bunun nedeni, otomotiv, makine mühendisliği ve ulaşım sektörlerinin olumlu performansı, ev aletleri, borular ve metal eşyalardaki zayıf üretimin yanı sıra çelik tüketiminin %35'ini oluşturan inşaatta devam eden durgunluğun (-%2,5) dengelenmesiydi. Yüksek faizler talebi etkilediği sürece inşaat sektöründeki durgunluk eğiliminin devam etmesi bekleniyor.

Çelik kullanan sektörlerin büyümesinin 2023'te önceki tahminlere (+%1,3) kıyasla yarı yarıya azalması ve otomotiv sektöründeki olası bir gerilemenin ardından 2024'te yavaşlamaya devam etmesi (+%0,4) bekleniyor.