Würth Group: 2023'ün ilk yarısında satışlar yüzde 5,9 artarak 10,5 milyar Euro'ya ulaştı - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Würth Group: 2023'ün ilk yarısında satışlar yüzde 5,9 artarak 10,5 milyar Euro'ya ulaştı

·       2023'ün başından bu yana 1.000'den fazla yeni çalışan
·       Faaliyet sonucu bir önceki yılın seviyesinin biraz altında
·       Würth, sosyal taahhüdüne bağlı kalır
·       Ekonomik kalkınma 2023'ün ikinci yarısına ilişkin görünümü azaltıyor

Montaj ve sabitleme malzemelerinin geliştirilmesi, üretimi ve satışında dünya pazar lideri olan Würth Group, 2023 yılının ilk yarısında 10,5 milyar Euro satış bildirmiştir. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9'luk bir artışa karşılık geliyor. Para birimleri için ayarlandığında, bu yüzde 6,6'ya eşdeğerdir.

Würth Group, önceki iki yıla göre çok daha yavaş bir hızda olsa da, büyüme yolunda ilerlemeye devam ediyor. Würth Group Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Robert Friedmann, "2023'ün ilk yarısında ekonomideki yavaşlamayı hissediyoruz: İki yıllık rekor satış ve faaliyet sonucunun ardından, ekonomik yavaşlama belirginleşiyor" diye özetliyor.

COVID-19 salgını ve buna bağlı tedarik zinciri sorunlarından neredeyse üç yıl sonra, Würth Group için tedarik durumu iyileşmektedir. Aynı zamanda, faiz oranları yüksek bir seviyede kalmakta ve bu da inşaat sektöründeki talebi engellemektedir. Çin, Tayvan ve ABD arasındaki yanan çatışmanın yanı sıra Ukrayna'daki savaş ve buna bağlı yüksek enerji fiyatları gibi jeopolitik zorluklar Almanya'daki ekonomik büyümeyi etkilemektedir. Friedmann, "Bu çerçevede, 2023'ün ilk yarısındaki gelişmeden çok memnunuz" diye vurguluyor.

Almanya'daki ve yurtdışındaki şirketler 

Almanya'daki Würth Group şirketleri 4,2 milyar Euro'luk satış gerçekleştirdi ve neredeyse çift haneli büyüme (+yüzde 9,6) ile genel olarak olumlu bir gelişme bildirdi. Bad Mergentheim'daki Würth Industrie Service, Ludwigsburg'daki takım distribütörü HAHN+KOLB ve Ansbach'taki elektrik toptancısı FEGA & Schmitt gibi Würth Group'un köklü şirketlerinin, satın alma olmadan elde edilen bu başarılı sonuca belirleyici bir katkıda bulunduğunu görmek memnuniyet vericidir. Yurtdışındaki şirketler 6,3 milyar Euro (+yüzde 3,5) satış gerçekleştirdi. Büyümenin itici güçleri güney ve doğu Avrupa'daki şirketlerdi.

Würth'ün faaliyet gösterdiği farklı sektörlere bakıldığında, farklı bir tablo görülmekte: Elektrik Toptan Satış birimi, yılın ilk yarısında yüzde 17,3 oranında büyüyerek bir önceki yılın başarılarını sorunsuz bir şekilde sürdürüyor. Bu sektör, özellikle fotovoltaik kurulumlar alanında, yenilenebilir enerjilerdeki patlamadan yararlanmaya devam ediyor. Kimyasallar biriminin şirketleri de 2023'ün ilk yarısında güçlü bir büyümeye bakabilirler. Öte yandan, Würth Elektronik eiSos, bağlantı parçaları üreticileri ve Ticaret birimi gibi şirketler küresel ekonomik yavaşlamadan etkilenmektedir.

Würth Group'un en büyük bireysel şirketi olan Adolf Würth GmbH & Co. KG, Grup içi satışlar da dahil olmak üzere 1,5 milyar Euro satış gerçekleştirdi (+yüzde 8,6).