ArcelorMittal, Finkernagel ve EJOT işbirliği - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

ArcelorMittal, Finkernagel ve EJOT işbirliği

İddialı iklim hedeflerine ancak birlikte çalışarak ulaşılabileceği aşikar. ArcelorMittal, Finkernagel ve Ejot arasındaki işbirliği, çevresel etkiyi azaltmak için üretici, işlemci ve son ürün üreticisi arasındaki işbirliğinin iyi bir örneği ve prömiyeridir: ArcelorMittal Hamburg, geleneksel olarak üretilen çelikten önemli ölçüde daha düşük CO₂ ayak izine sahip XCarb® geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir olarak üretilen çelik üretmektedir. Tel çekme şirketi Finkernagel'in daha fazla işlediği; EJOT, sırayla, soğuk şekillendirmede çekilen telden vidalar üretir ve bunlar sonuçta elektrikli otomobillerdeki piller ve güneş paneli yapıları için kullanılır. Geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir olarak üretilen XCarb® kullanılarak, CO₂ tasarrufu, geleneksel olarak üretilen çeliğe kıyasla toplam yüzde 80 oranında tasarruf sağlıyor ve düşük karbon emisyonlu çelik, güneş modüllerinde ve elektrikli otomobillerde kullanımı sayesinde enerji geçişine fayda sağlıyor. Finkernagel'in Kuzey Ren-Vestfalya, Altena'daki genel merkezinde, üç şirket işbirliğini kamuoyuna açıkladı.

ArcelorMittal Hamburg CEO'su Dr. Uwe Braun: "Bu işbirliği sayesinde, ilgili şirketlerin iklim hedeflerine katkıda bulunan özel bir değer zinciri oluşturuyoruz. Bir kez daha düşük karbon emisyonlu çeliğin, karbon nötrlüğüne geçiş için ihtiyaç duyduğumuz altyapıyı inşa etmek için hayati önem taşıdığını görüyoruz. Sonuçta, güneş modülleri, verimli elektrikli arabalar veya rüzgar türbinleri çelik olmadan yapılamaz. Zaten çok düşük karbonlu ve birkaç yıl içinde iklim nötr çelik üretebiliyoruz. Bizim için önemli olan, görevlerimizi yapmak ve müşterilerimizle işbirliği içinde bu tür umut verici projeler üzerinde sürekli çalışmak."

Finkernagel Genel Müdürü Timo Finkernagel: "Denemelerimiz sayesinde, XCarb® geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir olarak üretilen çeliğin mükemmel bir şekilde işlenebileceğini ve geleneksel çeliğe kıyasla kalite dezavantajı olmadığını biliyoruz. Malzeme özelliklerinin de doğrudan bir karşılaştırmada aynı olması özellikle sevindiricidir. Geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir olarak üretilen XCarb®'ı müşterilerimize sunabildiğimiz için gurur duyuyoruz ve pazarda iyi karşılanacağından eminiz."

EJOT Grubu Tedarik Zinciri Direktörü Markus Rathmann: "CO₂ azaltılmış çeliğin işlenmesine giriş, özellikle CO₂ emisyonlarının en büyük kısmı ön ürünlerimizde (Kapsam 3) olduğu için, EJOT Grubu için iklim nötrlüğüne giden yolda önemli bir adımdır. CO₂ azaltılmış çelik kullanımını art arda genişleteceğiz."

Dünyanın önde gelen çelik üreticisi ArcelorMittal, 2021 yılından bu yana iklim nötr çelik üretimine yönelik tüm çabalarını XCarb® şemsiye markası ile birleştiriyor; teknolojilere ve start-up'lara yatırım yaparak, çelik üretiminde CO₂ tasarrufu için sertifikalar vererek ve özellikle düşük karbonlu üretim varyantlarıyla. Geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir malzemeden üretilen XCarb® çeliği, çelik sınıfına bağlı olarak %100 yenilenebilir elektrik ve %100'e kadar hurda kullanılarak bir elektrik ark ocağında üretilir. Bu çelik ürünler için emisyonlar, bir ton son ürün başına 333 kilogram CO₂ eşdeğeri kadar düşük olabilir.

Sırasıyla Finkernagel ve Ejot tarafından kullanılan geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir olarak üretilen XCarb®, her iki şirketin de Kapsam 3 emisyonlarını önemli ölçüde azaltıyor. EJOT Grubu, CO₂ emisyonlarını yılda yaklaşık 190.000 ton olan mevcut seviyeden 2035 yılına kadar sıfıra indirmeyi hedeflemektedir. Finkernagel, Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarını azaltmak için kendi önlemlerine ek olarak, öncelikle düşük CO₂ çelik giriş malzemesinin kullanımına odaklanmaktadır. ArcelorMittal, karbonsuzlaştırma stratejisine göre, 2050 yılına kadar dünya çapında net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyor.