Makine Üretiminde Yükselen Başarı - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Makine Üretiminde Yükselen Başarı

Sacma Group, M3'ten M24'e bağlantı elemanları üretebilen Kombine Başlıkların tasarımı ve üretiminde lider olarak bilinir. Binlerce Sacma Kombine Başlık, her tür endüstri için doğrudan telden çok çeşitli cıvata ve özel vidalar üretmektedir. Bu makineler, şekillendirme, sivriltme ve ovalama işlemlerinin hepsini tek bir makinede gerçekleştirerek yüksek üretkenlik gereksinimleri, üretim yöntemlerinin konsolidasyonu, taban alanı kullanımı ve üretim sürecindeki iş akışı için en iyi çözümdür.

80'li yılların ortalarında ilk KSP, 1D2B kombine tabla ve silindir, Fransız bir müşteriye ulaşmak için Sacma fabrikasından ayrıldı. O zamandan beri Sacma, servis ve yedek parça ağı tarafından iyi bir şekilde desteklenen, çoğu hala tüm dünyada küçük vidalar üreten 200'den fazla KSP üretti ve teslim etti. 

KSP tasarımı kesinlikle orijinaldir ve bu küçük harika makine uzun süredir piyasada var olan tek makineydi, ancak ikonik bir ürünün kaderinin kopyalanmak olduğu iyi biliniyor. WIRE Duesseldorf 2022'de Sacma, Dünya Prömiyeri olarak, önceki modelin başarısını son teknoloji bir makineyle tekrarlamak için sadık müşterilerin isteklerini karşılayan yeni KSP12-R'yi tanıttı.

KSP12-R, maksimum mil uzunluğu 60 mm olan M3'ten M8'e bağlantı elemanlarını çalıştırabilir. Makine, dünya çapında bilinen KSP11-R'nin yeni neslini temsil eden entegre diş açma istasyonuna sahip çift üflemeli bir başlıktır.

KSP12-R, tipik SACMA çözümünü piyasada bulunan en gelişmiş mekatronik teknolojisi ile birleştirir. Tek parça ana çerçeve, dökme perlitik demir, normalize edilmiş, en az 12 ay doğal yaşlandırılmış, yüksek hassasiyetle işlenmiş, makinenin tüm ömrü boyunca sağlamlık ve denge garantisidir.

Makinenin yeni bir özelliği, yön istasyonunun ve diş açma istasyonunun hareketlerini tek bir motorla sürmek için dişli şanzımanın hızlı miline pnömatik olarak takılan debriyaj fren ünitesine sahip yepyeni tahrik sistemidir. Yeni nesil invertör kullanımı, makineyi durdururken motorun enerjisinin geri dönüştürülmesine izin verir. Bu, başlığı daha verimli ve çevre dostu hale getirir.

Eşsiz  tasarımı tamamlamak için Ar-Ge ekibi, Sacma başlıklarında tanınan en önemli kalite olan 7/24 kullanımı garanti etmek için iki vuruşun konumlandırma hassasiyetini ve yapının uzun ömürlülüğünü iyileştirmek için yeni bir kayar gövde geliştirdi.

Makine, çok hassas bir kesme uzunluğu ve hacmi sağlayan motorlu tel durdurucu ile birleştirilmiş doğrudan tahrik motorlu mekatronik çözümden oluşan S-Feed 2.0'ın son sürümü ile donatılmıştır. Sistem, kolay bir kuruluma, motorlu tel girişine, geri sarma ve geri çekme işlevine izin verir.

Makinenin DKO'su, vida uzunluğunun 6 mm'den 60 mm'ye kolay ve güvenilir bir şekilde ayarlanması için yenilikçi bir cihazla ayarlanır.

Yükleme konveyörü ile ilgili olarak, yeni nesil motorların kullanılması, başlıkları başlık istasyonundan besleme silindirlerine aktarmak için konveyör hızının ince ayarına izin verir, bu da başlı boşlukların uzunluğuna göre, ovalama istasyonuna girmeden önce,  doğru hızda doğru yönlendirmeyi sağlar,. Yönlendirilmesi zor olan ürünler için, besleme silindirlerinin zıt dönüşlerini ayarlamak mümkündür. Boşluk yönünü desteklemek için, yanlış yöndeki parçaları çıkarmak için ruloların üzerinde dönen bir tekerlek de vardır.

Besleme silindirlerinden sonra, raylar boşlukları diş açma istasyonunun giriş sistemine taşır. Başlangıç ünitesi, giriş sırasında boş parçaya uygulanan ayarlanabilir yük ile parçaların doğru bir şekilde yerleştirilmesi için bir tork motoru tarafından çalıştırılır. Bu işlev, özellikle kendinden kılavuzlu vidalar üretilirken kullanışlıdır. Diğer bir şaşırtıcı özellik ise, silindirin kurulumunu son derece kullanıcı dostu ve doğru hale getiren başlangıç ünitesi strokunun kendi kendine öğrenen ayarıdır.

Makinenin tüm kurulumu, aynı parça kodu üretilirken geri çağrılmak üzere PLC'de saklanır. KSP makinesinin bu yeni özelliğinin, daha eski bir tasarımla ulaşılamayan hızlı bir üretim değişimine izin verdiğini anlamak kolaydır.

Üretilecek parçalara göre, müşteri, hurda ayırma cihazını ve makine tankına yeniden sirküle edilen soğutma sıvısını toplayan özel bir bitmiş parça konveyörünü kurma olanağına sahiptir.

Kalite yönetimi kilit bir faktördür. Böylece, rota ve diş açma işlemlerini izleyen Sacma K-Loadmatic sayesinde tespit edilen NC parçaları seçmek için makine n.2 kalite tasnif kanatları ile donatılabilir. Ayrıca besleme merdaneleri üzerindeki motorlu tekerlek, arızalı kafaya sahip parçaları reddediyor. K-Loadmatic ayrıca makineyi aşırı yüke karşı korumak için uygundur ve çerçeve içindeki piezo sensör aracılığıyla şekillendirme yükünü ölçer.

Sacma Group, makine üzerinde çalışan teknisyenler için makinenin ergonomik yönüne ve ortam koşullarına çok dikkat etmektedir. KSP'nin bu yeni sürümüyle, makineyi çalıştırmak için manuel işlem çok azdır. Bir parça makinede motorlu ayar mevcut değilse, her durumda manuel kurulum bir öğretici tarafından yönlendirilir ve değerleri parçaların tarifine kaydedebilmek için ölçeklendirilir. Bu yeni makinenin nihai başarısı, 78dB'yi aşmayan gürültüdür. Bu, makineyi çok sessiz bir 1D2B başlığı yapar.

Önemli olan, makinenin tüm mekanik aksamlarının İtalya'da bulunan Limbiate ve Vimercate fabrikalarında üretilmesidir. Yedek parçaların %100'ü anında temin edilebilir. Elektrik, elektronik, pnömatik ve hidrolik bileşenler, müşterilerimiz için sınırsız üretim sağlamak için dünyanın her yerindeki yardım ve yedek parçalarla birinci sınıf Avrupalı tedarikçilerden tedarik edilmektedir.

Nihai tasarım, yenilikçi hızlı değiştirme özellikleri ve etkili kalite yönetimi, yeni KSP12-R'yi piyasadaki en performanslı 1D2B kombine başlık haline getiriyor.

www.sacmagroup.com