Çelik Talebi 2023'te Daralacak - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Çelik Talebi 2023'te Daralacak

Geçen yılın ilk yarısında gerçekleşen tüm aşağı yönlü faktörler devam ederek Avrupa çelik piyasasını etkilemeye devam etti. Görünen çelik tüketiminin 2022 için -%4,6'lık (önceden -%3,5 olarak belirlenmişti) beklenenden daha derin bir düşüş göreceği tahmin ediliyor. 2023 için görünüm de olumsuz (%-1,6) olmaya devam ediyor ve beş yıl içinde dördüncü çelik talebi durgunluğunun yolunu açıyor. Yüksek belirsizliğe tabi olsa da, 2024'te (+%1,6) ılımlı bir toparlanma görülecektir. AB ekonomisinin daha genel bir direncine rağmen, 2022'nin üçüncü çeyreğinde görünür çelik tüketimi pandemiden sonraki en düşük seviyesine ulaştı.

“Geçtiğimiz aylarda uyarıda bulunduğumuz şeylere tanık oluyoruz: enerji krizi, enflasyon, tedarik zinciri sorunları, üçüncü ülkelerden yapılan devasa ucuz ithalatla birleşen benzersiz dekarbonizasyon maliyetleri, endüstri için zehirli bir kokteyl. Avrupa Çelik Birliği (EUROFER) Genel Müdürü Axel Eggert, “Çelik sektörünün sağlığı, merkezinde çelik bulunan çok sayıda değer zinciri göz önüne alındığında, tüm AB endüstrisi için bir turnusol kağıdıdır” dedi. "Bu, Avrupa'nın temiz teknoloji ekonomisinin gelişme umutları için alarm zilini çalmalı: başarılı olması için temellerinin AB yeşil çelik talebini  artırması gerekiyor. Enflasyon Düşürme Yasası'nın da açıkça gösterdiği gibi, ABD bunu çoktan ele aldı” diye ekledi.

AB çelik pazarına genel bakış

2022'nin üçüncü çeyreğinde görünür çelik tüketimi yeniden düştü (%-11,2) ve pandemiden bu yana en düşük hacmi kaydetti (32,2 milyon ton). 2022'nin son çeyreğinde ve en azından 2023'ün ilk yarısına kadar daha fazla önemli düşüş bekleniyor ve büyük olasılıkla üçüncü ve dördüncü olacak olan iki ardışık durgunluğa (2022'de -%4,6 ve 2023'te -%1,9) sadece beş yılda yol açacak. 2024'te daha iyi bir görünüm bekleniyor (+%1,6), ancak bu, enerji fiyatlarının gelişimi, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı ve bunların enflasyon ve küresel tedarik zincirleri üzerindeki etkisine bağlı kalacak.

Durgun talebe paralel olarak yurt içi teslimatlar da üst üste üçüncü çeyrekte (% -10,5) daraldı. İthalat da keskin bir düşüş kaydederek (-%17,2) 2021'den bu yana kesintisiz olan genişleme eğilimine ilk kez geri döndü.

AB çelik kullanan sektörler

Çelik kullanan sektörlerin beklenenden daha güçlü bir dayanıklılığı, pandemiden sonra başlayan istikrarlı büyüme trendinin (üçüncü çeyrekte +%4) devam etmesine izin verdi. İnşaat, makine mühendisliği ve ulaştırma sektörlerinin – özellikle belirgin bir toparlanma yaşayan (%20,7) otomotiv – iyi performansı, ev aletlerinin olumsuz dinamiğini (%-0,3) dengeleyebilir. Çelik kullanan sektörlerin büyümesinin 2022'nin dördüncü çeyreğinde sona ermesi bekleniyor. Ancak 2022'de yine de genel bir üretim artışı (%2,1) görülüyor.

Yüksek enerji fiyatlarının sonuçları, Ukrayna'daki savaşın devam etmesi ve buna bağlı kesintiler, 2023'ün ilk yarısında daha ağır bir şekilde devam edecek ve ağır basacak. Bu, Çelik Ağırlıklı Endüstriyel Üretimde ikinci durgunluğa (% -0,6) yol açabilir. 2013'ten bu yana Sanayi Üretimi (SWIP). Olumlu bir senaryo onaylanırsa ve güven geri gelirse, 2024'te kademeli bir toparlanma (+%1,6) bekleniyor.