TAYVAN SANAYİSİNE GENEL BAKIŞ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

TAYVAN SANAYİSİNE GENEL BAKIŞ

GSYİH (milyon $) – 828.659
K.B. GSYİH ($) – 35.513
Büyüme Oranı – 3,31 
Nüfus – 23.334.000 
Toplam Alan (km2) – 36,188 
Başkent – Taipei 
Para Birimi – Yeni Tayvan doları ($) 

 

Tayvan, Asya Pasifik'teki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında esnek bir kapitalist ekonomiye sahiptir. Ülke, pandemi devam ederken bile muazzam bir mali büyüme gösterdi. Bu, ülkenin etkili ve verimli halk sağlığı altyapısının, Tayvan hükümetine ve pandemiyi kontrol altında tutmak için uyguladıkları politikalara duyulan yüksek güven ile birlikte bir yansımasıdır.

Pandeminin etkili bir şekilde kontrol altına alınmasıyla, Tayvan ekonomisi sorunsuz ve fazla kesinti olmadan işlemeyi başardı. Küresel ihracatın üretiminde artış yaşayan ana endüstrilerden biri dijitalleşme endüstrileridir. Özellikle elektronik, petrokimya, telekomünikasyon, tarım endüstrisi ve finans endüstrileri bulunmaktadır. 

SANAYİ

Tayvan ekonomisi oldukça gelişmiş bir piyasa ekonomisidir. Tayvan'ın Uluslararası Para Fonu tarafından gelişmiş ekonomiler grubuna dahil edilmesini sağlayan, satın alma gücü paritesine göre Asya'nın en büyük 8. ve dünyanın en büyük 18. şehridir. Dünya Bankası tarafından yüksek gelirli ekonomiler grubunda ölçülmektedir. Tayvan, dünyanın teknolojik olarak en gelişmiş bilgisayar mikroçip üreticilerinden biridir.

Tayvan, tarihi boyunca zaman zaman Doğu Asya'da bir ticaret merkezi olarak hizmet vermeyi de içeren önemli bir ticaret varlığıydı. Tayvan dışında faaliyet gösteren korsanlar uzun süre yasadışı dış ticaret yaptılar. Çin'in Tayvan'ı yönettiği dönemde ada ile anakara arasında önemli bir ticaret vardı. Tayvan'ın ticareti, Japon sömürge döneminde esas olarak Japonya ile yapıldı.

Tayvan'ın başlıca ihracatı elektronik, temel metaller ve metal ürünleri, plastik ve kauçuk, kimyasallar ve makinelerdir. Başlıca ihracat ticaret ortakları arasında Çin (Hong Kong dahil), Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Singapur, Güney Kore, Malezya ve Almanya bulunmaktadır. Tayvan'ın başlıca ithal malları arasında elektrikli makine ve cihazlar, mineral yakıtlar ve mineral ürünler ve kimyasallar bulunmaktadır. Başlıca ithalat kaynakları Çin, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Malezya, Avustralya, Almanya ve Hollanda'dır.

Tayvan, dünyanın en büyük sözleşmeli bilgisayar çipi üretimi (dökümhane hizmetleri) tedarikçisidir ve önde gelen bir LCD panel üreticisi, DRAM bilgisayar belleği, ağ ekipmanı ve tüketici elektroniği tasarımcısı ve üreticisidir. Başlıca donanım şirketleri arasında Acer, Asus, HTC, Foxconn, TSMC ve Pegatron bulunmaktadır. Tekstil, işgücü kıtlığı, artan genel giderler, arazi fiyatları ve çevre koruma nedeniyle önemi azalan bir başka büyük endüstriyel ihracat sektörüdür.

İthalat, toplamın %90'ından fazlasını oluşturan hammadde ve sermaye malları tarafından yönetilmektedir. Tayvan, enerji ihtiyacının çoğunu ithal ediyor. Amerika Birleşik Devletleri, Tayvan'ın üçüncü büyük ticaret ortağıdır ve Tayvan ihracatının %11,4'ünü almakta ve ithalatının %10,0'ını tedarik etmektedir. Çin Anakarası son zamanlarda Tayvan'ın en büyük ithalat ve ihracat ortağı haline geldi. Anakara Çin'den yapılan ithalat çoğunlukla tarımsal ve endüstriyel hammaddelerden oluşmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'ne yapılan ihracat ağırlıklı olarak elektronik ve tüketim mallarıdır. Tayvan'ın kişi başına düşen gelir seviyesi arttıkça, ithal edilen, yüksek kaliteli tüketim mallarına olan talep artmıştır. 

Tayvan Endüstriyel Bağlantı Elemanları Enstitüsü 

Tayvan 40 yıldır vidalı ürünler üretmektedir. Güney bölgesinde, Chunyu fabrikası ve ekipman fabrikası ve cep telefonu fabrikaları için yerel alan. Bu iki fabrikanın üretimi, vida endüstrisinin öncüsüdür ve ince vida profesyonelleri yetiştirmiştir. Mevcut Tayvan vida endüstrisi şirketlerin çoğunun iki fabrika ile ilişkisi var.

Vida Derneği 1969 yılında kurulmuştur. Chunyu, Yungfeng, Chiayi, Sanshing, Luchu Shinyee, Guofeng, Universal ve Zunan dahil olmak üzere sekiz üretici, "Tayvan Vida Endüstrisi Birliği" nin oluşumunu başlattı; 2005 yılında yeniden adlandırıldı. "Tayvan Vida Endüstrisi Derneği". O zamanlar, sadece 32 üye fabrika vardı ve gelişme yıldan yıla artmaya devam etti. Şu anda 710 üyesi var. Mevcut Yönetim Kurulu Başkanı, Sun Beam Tech Industrial Co., Ltd.'den Dr. Tu-Chin Tsai'dir.

TIFI Başkanı - Dr.Tu-Chin Tsai  - Tayvan bağlantı elemanının kaliteli ve iyi hizmet hedefine ulaşmak için, sistemin standardizasyonunu, yönetimin sistemleştirilmesini ve ayrıca ürünlerimizin küresel standardı karşılamasını sağlayan dijital ve entelektüel üretim sürecini tanıtmaya devam ediyoruz. İyi teknik ve ürünlerin mükemmel kalitesine dayanarak, enstitü Tayvan'ın mükemmel bağlantı elemanı ürünlerini dünyanın her köşesine tanıtmaya çalışmaktadır.

OTOMOTİV 

Tayvan'ın otomotiv imalat sektörünün toplam üretimi 2021 yılında 192,1 milyar NT$ 'a ulaştı. Bu arada, otomobil bileşenleri sektörünün toplam üretimi 227,1 milyar NT$ ve otomotiv elektroniği sektörü için 295,8 milyar NT$ oldu. Toplam çıktı değeri, üç sektör için 715 milyar NT$ 'a ulaştı. Son iki yıldır, otomotiv elektroniği sektörü sektördeki en büyük büyümeyi kaydetti ve sektör, 2021 yılında toplam otomobil endüstrisi çıktı değerinin % 40'ından fazlasını tek başına oluşturdu. 

Ürün kategorileri açısından, Tayvan esas olarak küçük aile otomobilleri (2.000 cc veya daha küçük) üretiyor ve Tayvan'ın bileşen üreticileri ağırlıklı olarak otomobil ışıkları, gövde ve damgalama parçaları, lastikler ve jantlar üretiyor. Otomotiv elektroniği temel olarak sürücü bilgi sistemlerinden (örneğin, ADAS, multimedya ekranı ve GPS), elektrik motorundan ve iletim sistemlerinden oluşur. Yüksek iç satışlara ek olarak, Tayvan yapımı otomobil bileşenleri de Kuzey Amerika ve Avrupa'daki pazarlara büyük miktarlarda ihraç edilmektedir. Tayvan ayrıca satış sonrası ve OEM pazarlarında önemli bir oyuncudur ve bazı Tayvanlı üreticiler Tesla ve Ford gibi uluslararası otomobil üreticilerinin tedarik zincirlerine girmişlerdir. Tayvan'ın BİT ve ilgili sektörlerindeki firmalar otomotiv elektroniği, otonom araç teknolojisi ve yeni enerji alanlarına girmek için aktif bir çaba sarf ederken, Tayvan yeni nesil otomobiller geliştirmek için çok güçlü bir konumdadır. 

Birkaç on yıllık gelişimden sonra, Tayvan'ın otomobil endüstrisi geleneksel araçların üretimi için güçlü bir kapasite geliştirmiştir ve firmalarımızın büyük üreticilerle ve müteahhitlerle uzun süredir devam eden işbirliği bağları vardır. Sonuç olarak, Tayvan'da çok kapsamlı bir otomobil endüstrisi tedarik zinciri oluşmuştur. Son yıllarda, zeka ve özerklikteki gelişme eğilimleri nedeniyle, Tayvanlı otomobil bileşenleri üreticileri, kendilerini yeni nesil otomobiller alanında konumlandırmak için agresif adımlar atıyorlar. Otomotiv elektroniği üreticileri de büyük uluslararası otomobil üreticilerinin tedarik zincirlerine üye olmak için rekabet avantajlarından yararlanıyorlar.

Tayvanlı şirketler her sektörde mevcuttur. Örneğin, Nuvoton Technology, araçlar için amplifikatör çipleri, pil izleme sistemi (BMS) çipleri ve uçuş süresi (ToF) sensörleri gibi yeni ürünler geliştiren bir MCU üreticisidir. 2020 yılında Panasonic'in yarı iletken tesisini satın aldıktan sonra Nuvoton, Toyota ve Tesla'nın tedarik zincirine başarıyla girdi ve 2021'de dünyanın en iyi 7 MCU fabrikasından biri oldu.

Tayvan'ın otomobil endüstrisinin ana kalesi, kapsamlı bir endüstriyel tedarik zincirinin bulunduğu kuzeydedir. Komple araçların montajcıları arasında Gogoro, Sanyang Endüstrisi, Yulon Motor, Çin Motoru, RAC Elektrikli Araçlar, Ford Lio Ho Motor ve Kuozui Motorları bulunmaktadır. Hsin Sheng Autos gibi otomobil gövdelerinin üretiminde uzmanlar var. Tahrik motorları, kontrol modülleri, elektrikli araç yardımcı sistemleri, elektrikli araç güç depolama sistemleri, güç yönetim sistemleri, elektrikli araçlar için diğer önemli teknolojiler ve sistemler ve niş elektrikli araçlar üreticileri arasında Delta Electronics ve Foxtron Vehicle Technologies gibi ikonik şirketler yer almaktadır.

Elektrikli araçların ve sürücüsüz araçların gelişimi, otomotiv elektroniği teknolojisinde büyük değişiklikler getirdi. Araçların İnterneti'ne (IoV) olan talebin son derece artacağı tahmin ediliyor ve bununla ilişkili siber güvenlik ihtiyacı çok önemli bir konu haline geldi. Yeni nesil otomobiller alanında, anakara Çin pazarının büyük iş fırsatları ve bol miktarda geliştirme kaynağı sunduğu doğrudur, ancak kendi kendini süren araçların ve IoV teknolojilerinin geliştirilmesi nedeniyle kapsamlı ağ güvenliği koruması daha önemli hale gelmiştir. Tayvan, güçlü siber güvenlik teknolojileri ve siber savunma alanında kapsamlı bir deneyim sunarak yeni nesil otomobillerin ve test alanlarının geliştirilmesinde güçlü bir ortak haline geliyor.

ÜRETİM

Tayvan'ın sanayileşmesi hafif sanayi ile başladı - örneğin, tekstil ve küçük ev aletleri. Kısa süre sonra daha emek yoğun ve sermaye yoğun üretime geçti - radyolar ve diğer elektronik cihazlar ve bilgisayarlar ve entegre devreler de dahil olmak üzere diğer BİT ürünleri.

Bu arada, Tayvan, birçoğu gelişmiş tekstillerde kullanılan plastikler, ilaçlar ve sentetik ürünler de dahil olmak üzere yan ürünleri içeren ithal petrolü kullanarak gelişen bir petrokimya endüstrisi kurdu. Tayvan ayrıca gemiler, petrol kuleleri ve otomobiller inşa etmek için kullanılan çelik ve diğer metalleri ve bileşenleri üretmeye başladı (çoğunlukla Japon ve ABD şirketleri ile ortak üretim anlaşmaları kapsamında). Aletler, otomobil parçaları, elektrikli ekipmanlar, optik ve telekomünikasyon önemli işletmeler haline geldi. Tayvan ayrıca, jet savaş uçakları ve füzeler de dahil olmak üzere bazı son teknoloji ürünü silahlar üretti, ancak satışlar için dünya pazarında rekabet etmede sınırlı bir başarıya sahipti.

TAŞIMACILIK VE DENİZCİLİK ENDÜSTRİSİ

Ulaştırma türev bir ekonomik davranıştır. Çoğu ulaşım, işe, okula, iş gezilerine, turizme vb. gitmek gibi belirli ekonomik davranışları yerine getirmek için gerçekleştirilir. Taşımacılık ve denizcilik endüstrisi kabaca beş kategoriye ayrılabilir: konteyner taşımacılığı, dökme yük taşımacılığı, navlun sözleşmesi, konteyner taşımacılığı toplama ve depolama ve kara, deniz ve hava toplu taşımacılığı.

Konteyner taşımacılığı esas olarak düzenli rotalara dayanmaktadır. Taşınan malların çoğu mamul ürünlerdir. Standartlaştırılmış ambalaj, malları doğrudan alıcının deposuna teslim edecektir. Çalışma süresini kısaltmak için malları sökmeye ve yolda yüklemeye gerek yoktur. Bu nedenle, küresel tüketici pazarı ile yüksek derecede uyumluluğa sahiptir. Konteyner taşımacılığı ve hava taşımacılığı endüstrileri petrol fiyatlarına karşı oldukça hassastır. Kapasite dengesi, petrol fiyatlarının eğilimi ve ek ücretlerin toplanması, şirketin karlılığının önemli anahtarlarıdır. 

Okyanus navlun oranlarındaki son artışı gözlemleyerek, bunun ana nedeni, konteyner taşımacılığı pazarının arz ve talebinde ciddi bir dengesizliğe neden olan ve giderek daha ciddi bir konteyner ve gemi kıtlığına neden olan Asya'dan Avrupa ve Amerika ithalat talebindeki "patlayıcı toparlanma" dır. Denizcilik endüstrisi de konteynerler için bir savaşta patlak verdi ve navlun oranlarında keskin bir artışa neden oldu. Nakliye pazarındaki mevcut konteyner ve alan eksikliği, nakliye şirketlerinin ve nakliye komisyoncularının gelirini ve karını da artırmıştır. Dördüncü çeyrek başlangıçta düşük bir sezondur, ancak zaman geçtikçe, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri Noel alışveriş sezonu ile zirveye ulaşmaktadır. Çevrimiçi alışveriş tüketiminde, salgının yeniden canlandığının işaretleri ile birleştiğinde, kişisel koruyucu ekipman için ithalat talebinde bir artışa yol açan bir artış oldu. Ayrıca, Brexit bir stoklama dalgasını tetikledi. Perakendeciler, yıl sonu tatilinden önce yenilemeyi hızlandırmayı umuyor. Taşımacılık pazarında bulunması zor bir olgudur. İstatistiklere göre, 2020'nin üçüncü çeyreğinde, Asya'dan Avrupa'ya sevk edilen konteynerlerin hacmi, ikinci çeyreğe göre %20 arttı ve Asya'dan Avrupa'ya 20 metrelik kuru konteynerlerin navlun oranı, nakliye pazarının müreffeh bir döneme girdiğini gösteren 10 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Deniz, kara ve hava taşımacılığı müteahhitliği, kargo, gümrük beyannameleri, depolama ve otomobil taşımacılığı hizmetlerinin ithalat ve ihracatından sorumludur. Konteyner taşımacılığı toplama ve depolama, kargo ve boş konteynerlerin taşınması, kaldırılması, boşaltılması ve depolanması hizmetlerini ifade eder.

İNŞAAT

Tayvan inşaat pazarı büyüklüğü 2021 yılında 75,9 milyar dolar olarak değerlendirildi ve 2023-2026 yılları arasında %2'den fazla bir AAGR elde etmesi bekleniyor. Tayvan'ın en büyük ihracat pazarı olan Çin'deki tüketim mallarına olan talebin azalması nedeniyle sektörün büyümesinin 2023'te yavaşlaması bekleniyor. Bununla birlikte, Tayvan inşaat sektörü, ulaşım, elektrik ve sanayi sektörlerindeki yatırımlarla desteklenen tahmin döneminde toparlanmaya başladı.

Tayvan inşaat pazarı araştırma raporu, Tayvan inşaat endüstrisinin büyüme beklentilerinin pazara, proje türüne ve inşaat faaliyetine göre ayrıntılı bir analizini sunmaktadır. Ayrıca, endüstri eğilimlerinin ve sorunlarının etkisine ilişkin kritik içgörülerin yanı sıra inşaat sektöründeki kilit risk ve fırsatların analizini de sağlar. Ayrıca, boru hattındaki büyük projelerin listelerine ek olarak, geliştirme aşamalarına ve katılımcılara odaklanan mega proje boru hattının bir analizini sağlar.