ARMA BAĞLANTI İnovatif ürünleri ile %20’lik bir büyüme gerçekleştirdi
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

ARMA BAĞLANTI İnovatif ürünleri ile %20’lik bir büyüme gerçekleştirdi

ARMA BAĞLANTI 1980 yılında kalıp atölyesi olarak kurulmuştur. Hali hazırda otomotiv ve beyaz eşya sanayi başta olmak üzere makine, tarım, savunma sanayi, denizcilik, ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve inşaat gibi değişik sektörlerdeki müşterilerine toplam 7.000 m² kapalı alana sahip tesisinde hizmet vermeye devam eden inovatif ve dinamik bir kuruluştur.

İnovasyon odaklı girişimci ruhu ile süreçlerini dijitalleştirerek, sürekli gelişim anlayışı ile bağlantı elemanları konusunda sürdürülebilir ve yenilikçi çözümler üreten, ihracat ve pazar payını her geçen yıl arttıran sektöründe lider bir firma olma vizyonu ile çalışmalarına emin adımlarla devam etmektedir.

Özellikle otomotiv ve beyaz eşya sektöründe yoğun olarak kullanılan bağlantı kelepçeleri, hortum kelepçeleri, kilitlemeli tip ön pozisyonlandırmalı kelepçeler, kulaklı kelepçeler, lastikli kelepçeler, egzoz kelepçeleri, ağır iş kelepçeleri, metal bağlantı klipsleri, kafesli somunlar, metal braketler ve metal komponentlerin yanı sıra plastik klipsler ile diğer plastik bağlantı elemanları gibi ürünler firmanın üretim portföyünde yer almaktadır. Güçlü Ar-Ge ve Kalıphane kadrosu ile müşteri çizimlerine göre yeni kalıp, mastar, aparat ve makineleri tasarlayabilme kabiliyeti ARMA’nın sahip olduğu en büyük avantajlarından biridir.

ARMA BAĞLANTI 2022 yılında da müşterilerine inovatif çözümler sunmaya devam etmiştir. Özellikle kelepçe grubundaki iki ürünün hem üretimi hem de satışı konusunda ciddi gelişmeler kaydedilmiştir. Otomotiv sektöründe akışkan sistemler üzerinde kullanılan ve montaj öncesinde operatöre ön pozisyonlandırma imkânı sağlayan kilitlemeli kelepçeler global Tier-1 firmalarından yoğun talep görmektedir. Patenti ARMA’ya ait olan kilitleme özelliği sayesinde kelepçe istenilen pozisyonda sabitlenerek montaj hattındaki ayar süresi ortadan kaldırılmaktadır. Bu kelepçe ile ilgili seri üretime geçen proje sayısı her geçen gün artmaktadır. Farklı bir bant genişliğine sahip ürünler için de yeni kalıp sistemi üretim hattındaki yerini almıştır. Yeni devreye alınan otomatik üretim hatları ile birlikte toplam üretim kapasitesi 3 katına çıkarılmıştır.

Beyaz eşya sektöründe kullanılan ve proses tasarımı ARMA’ya ait olan yeni tip hortum kelepçesi ürününde ise seri üretimler devam etmektedir. Yine tasarımı Ar-Ge ekibine ait 2 farklı otomatik üretim hattı ile müşteri ihtiyaçları en üst seviyede karşılanmaktadır.  Sızdırmazlık özelliği ile ön plana çıkan bu kelepçe global OEM müşterilerinin uyguladığı tüm testlerinden başarılı bir şekilde geçmiştir. Üretim miktarının kademeli olarak 2024 yılı sonuna kadar 4 katına çıkarılması hedeflenmiştir.

ARMA BAĞLANTI ağırlıklı Avrupa kıtası olmak üzere Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Asya’nın dahil olduğu geniş bir coğrafyada toplamda 40’ı aşkın ülkeye %47 oranında ihracat gerçekleştirmektedir. Özellikle İngiltere, Fransa ve ABD bölgelerindeki pazar payının arttırılması firmanın öncelikli hedefleri arasındadır.

2022 yılındaki yatırımlarla güçlendirilen üretim hattı 2023 yılında da yapılacak yeni yatırımlarla geliştirilmeye devam edilecektir. Preshane bölümü için  2 adet 45 ton’luk hava kavramalı eksantrik pres, plastik bağlantı elemanları üretimi için 3 adet 150 ton kapasitesinde plastik enjeksiyon makinesi, kalıphane bölümü için CNC tel erezyon ve CNC dik işleme tezgahı ile seri imalat bölümü için 2 adet otomatik form verme makinesinin alımı gerçekleştirilecektir. Bunun yanı sıra ISO 45001 ve ISO 27001 yönetim sistemleri için gerekli hazırlıkların tamamlanarak sertifikaların alınması planlanmıştır.

Başarılı bir yılı geride bırakan ARMA BAĞLANTI, 2022 yılında 113 milyon adet parça üretirken 26 yeni ürün projesi tamamlamış ve 120’nin üzerinde sürekli iyileştirme faaliyeti gerçekleştirmiştir. Gelişime paralel olarak 750 m2’lik yeni bir depo alanı kiralanarak lojistik faaliyetlerdeki verim arttırılmıştır. Çevre yönetim sistemi çalışmaları da başarılı bir şekilde tamamlanarak ISO 14001 sertifikası ve Sıfır Atık belgesi almaya hak kazanılmıştır. Canias ERP programı versiyon güncellemesi gerçekleştirilmiş ve server sistemi yenilenmiştir. Aydınlatma’da LED dönüşümü yapılarak yıllık 30.000 KW tasarruf sağlanmıştır. Ayrıca elektrik enerjisi tedarik firması değiştirilerek yenilenebilir enerji kullanımına geçiş yapılmıştır. Tüm bunların ışığında, yeni projelerin de hızlı bir şekilde devreye alınmasıyla %20’lik bir büyüme gerçekleştirilmiştir.

Sürekli gelişme vizyonu çerçevesinde 2023 yılında ise ihracatın %50’nin üzerine çıkarılması ve toplamda yine %20’lik bir büyümeye ulaşılması hedeflenmiştir. 

Ar-Ge çalışmalarını işin merkezinde konumlandıran ARMA BAĞLANTI SİSTEMLERİ, bağlantı kelepçeleri ile ilgili olarak iki farklı otomatik üretim sistemi için patent başvurularını tamamlamıştır. Bunun yanı sıra kilitlemeli kelepçe ürünü için yeni bir kilitleme sistemi için faydalı model ve yurt dışı tasarım tescil başvuruları da yapılmıştır.

Tekirdağ-Kapaklı bölgesinde 17.000 m2 kapalı alana sahip olacak yeni bir üretim tesisi için proje çalışmaları devam etmektedir.  Söz konusu üretim tesisinin çatısı yeşil mutabakat kapsamında güneş enerji sistemine uygun olacak şekilde planlanmaktadır. 

Bu vesile ile ARMA BAĞLANTI ailesi Kahramanmaraş merkezli büyük deprem felaketinde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı olanlara ise acil şifalar dilemektedir.