Volkswagen China’dan Uçan Araba
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Volkswagen China’dan Uçan Araba

Volkswagen China tarafından geliştirilen bu yeni, son teknoloji, otonom, elektrikle çalışan uçan araba, kısa mesafe taşımacılığında devrim yaratabilir mi?

Uçan araba, uzun zamandır modern sorunların inovasyon gücüyle çözüldüğü, teknolojik olarak sofistike bir geleceğin amblemi olmuştur. Pekala, teknoloji meraklılarının ve şehirli ütopyacıların hayalleri gerçeğe dönüşmeye yaklaşıyor.

Elektrikli karayolu taşıtlarından açıkça daha az verimli olmakla birlikte, yeni çalışmalar, 100 km'nin altındaki yolculuklar için elektrikli dikey kalkış ve iniş yapan uçakların (eVTOL'ler), benzinli bir araba ile yapılan benzer bir yolculuktan %35 daha az emisyon ürettiğini göstermiştir.

Bununla birlikte, eVTOL'lerin genel kullanım yerine önceden tanımlanmış hava koridorlarında daha yüksek kapasitelerde konuşlandırıldığı varsayılırsa, 100 km'lik bir yolculuk elektrikli bir karayolu aracından %6 daha az emisyon üretecektir.

Kısa ve orta mesafeli bağlantılar için kentsel hava hareketliliğinin yenilik için kilit bir pazar haline gelmesiyle, konforlu, verimli ve sürdürülebilir bir ulaşım çözümü üretme yarışı sürüyor.

Flying Tiger

Resmi olarak V.MO olarak adlandırılan bu zarif siyah ve altın renkli araç, Flying Tiger olarak adlandırılır ve Volkswagen Group China'nın tamamen elektrikli, daha sürdürülebilir bir ulaşım modu üretme girişimidir. 

Hassas bir mühendislik harikası olan V.MO, yatay uçuş sağlayan iki pervane tarafından desteklenen sekiz rotor kullanarak dikey kalkış gerçekleştiriyor. Yaklaşık 11 m uzunluğunda ve 10,5 m genişliğinde olan teknenin x-kanat formatı, gürültünün yolcular üzerindeki etkilerini sınırlamak için rotor ve kabin arasında maksimum mesafe sağlar. 

Aracın aerodinamik şekli, hafif tasarımı ve verimli elektrik motoru, ona dört yolcu ve bagajları için 200 km'lik bir menzil sağlıyor. Bu menzil, aracın otonom uçuş yetenekleriyle de destekleniyor. 

Bir pilota ihtiyaç duyulmaması, ağırlığı önemli ölçüde azaltır ve aracın yalnızca önceden onaylanmış daha verimli uçuş yollarında kullanılmasını sağlar. Volkswagen, başlangıçta V.MO'nun bir VIP hava mekiği olarak konuşlandırılmasını ve genel halk tarafından çizginin daha aşağısında kullanım için bir taksiye dönüşme potansiyeline sahip olmasını tasavvur etti. 

Gökyüzündeki çelik

Flying Tiger'ın kalbinde Volkswagen'in yüksek verimli elektrik motoru oturuyor. Sessiz, güvenilir ve sıfır egzoz gazı üreten bu motorlar, kentsel mobilitenin geleceğini güçlendirecek.

Elektrik motorları, çalışmak için çeliğin benzersiz özelliklerine güvenir. Elektrikli çelik, manyetik özellikleri nedeniyle özel olarak üretilmiştir ve bir elektrik motorunun statorlarının ve rotorlarının çalışması için temeldir.

Bir elektrik motorunda görülen yüksek RPM'nin ürettiği ısıya ve mekanik basınçlara dayanabilen elektrik çeliği, Flying Tiger'ın menzilini artırmada hayati önem taşıyan çekirdek enerji kayıplarını en aza indirmeye yardımcı olur.

Kaynak: worldsteel