KADIMI Avrupa’ya Odaklanıyor - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

KADIMI Avrupa’ya Odaklanıyor

·      Kadimi Group'un kısa tarihçesinden bahseder misiniz?

-       Kadimi'yi 1977'de kurduk. Son 4 yılda bağlantı elemanları ve soğuk dövme endüstrisinin lider tedarikçisi olduk. İşe başladığımızda Hindistan'da çok fazla bağlantı elemanı üretimi yoktu, pazar küçüktü, bağlantı elemanı endüstrisiyle ilgilenen sadece bir avuç tedarikçi vardı. Kadimi, bu pazardaki potansiyeli gördü ve Hindistan'da bazı önde gelen küresel üreticilerin temsilciliğini yapmaya başladı.

1987 yılında düz haddeleme kalıpları üretmeye başladık ve ürün yelpazemizi tüm düz hadde çeşitlerini kapsayacak şekilde kademeli olarak genişlettik.

2008 yılında yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaya ve elektrik üretimine başladık. 2013 yılında bağlantı elemanları ve soğuk dövme sektörü için soğuk dövme teli üretimine başladık.

Son birkaç yılda işletmeleri konsolide ettik ve her iki kuruluş da artık %100 ailemize ait.

·      Ortak Girişim Ortaklarınızı satın aldınız. Bunu yapma kararının herhangi bir ticari etkisi oldu mu?

-       Kısaca söylemek gerekirse genel etki çok olumlu oldu.

Başlangıçta ovalama kalıplarında, eski ortak girişim ortağımız aynı zamanda ABD ve Avrupa pazarlarındaki distribütörümüz olduğu için bazı satışlar kaybettik. Ancak sıkı çalışmamızın ve teknik uzmanlığımızın bir sonucu olarak, satışları fazlasıyla geri kazandık. Küresel olarak müşteri eklemeye devam ediyoruz ve özellikle AB ve Türkiye'de iş geliştirmeye odaklandık.

Benzer şekilde çelik teller için de etki ilk günden itibaren çok olumlu oldu. Müşterilerimiz, muhatap olmak zorunda kaldıkları bazı büyük şirketlerin aksine, cana yakın olmamızı ve müşteri odaklı bir yaklaşım sergilememizi takdir ediyor.

Aynı müşteriler hem tellere hem de ovalama kalıplarına ihtiyaç duyduğundan, satışlarımız için pek çok sinerji var. 2018 yılında Almanya'da bir ofis kurduk ve 2022'de İspanya'da bir satış ofisi kurduk. Artık ekibimizi genişletmeye ve bu bölgede daha fazla iş geliştirmeye odaklandık.

·      Üretim ve satış yerleri nerelerdir? Yeni yerleşim planlarınız var mı?

-       Şu anda iki üretim tesisimiz var. Diş ovalama kalıpları için Hindistan, Yeni Delhi yakınlarında bulunan Kadimi Tool'a sahibiz. Çelik Teller için, Güney Hindistan'da Chennai'nin dışındaki limanın yakınında bulunan Kadimi Special Steels'e sahibiz.

Ayrıca ABD'de, Avrupa'da 2, Hong Kong'da 1 ve Hindistan genelinde 4 satış ofisimiz bulunmaktadır.

Şu anda ABD ve Avrupa'da bir üretim yeri kurmayı düşünüyoruz. Diğerlerinin yanı sıra İspanya, İtalya, Brezilya, Çin, Tayvan, Kore gibi belirli ülkelere hizmet vermek için uzun süreli ilişkilere sahip olduğumuz ortaklarımız zaten var.

Şu anda aktif olarak Türkiye, Polonya ve Almanya gibi kilit odak pazarlarda satış ekiplerimizi oluşturmaya çalışıyoruz.

·      Firmanız hakkında rakamsal bilgi verebilir misiniz? 

-       Tel fabrikamız 10 dönümden fazla bir alana sahiptir ve ISO 9001 ve ISO 14000 sertifikalıdır. Kalıp fabrikamız da ISO 9001 sertifikasına sahiptir.

Şu anda dünya çapında yaklaşık 600 kişiye istihdam sağlıyoruz ve özellikle ABD, Almanya, Polonya ve Türkiye gibi önemli pazarlarda daha da büyümek istiyoruz.

Çevre dostu uygulamalara odaklanarak, yenilenebilir enerjiye büyük yatırımlar yaptık ve fabrikalarımızda enerji ihtiyacımızın büyük bir kısmını bu kaynaklardan karşılıyoruz.

Tüm tesislerimizde en kaliteli ekipman ve süreçleri kullanıyoruz.

Tel fabrikamızda ABD'de üretilen Spheroidize Tavlama fırınları ile tam otomatik asitleme hattımız bulunmaktadır.

Diş ovalama kalıpları için ısıl işlem ve yüzey işlemleri dahil olmak üzere tüm üretimi kendi bünyemizde yapıyoruz. Bu, rekabet gücümüzü korumamıza yardımcı olur, kalitemizi artırır ve tedarik süremizi önemli ölçüde azaltır. Kalıpları 2-3 hafta gibi kısa bir sürede müşterilerimize teslim edecek donanıma sahibiz ve elbette bunda ekibimizin bilgisi ve planlamasının büyük rolü var.

·      Şu anda ürettiğiniz ve gelecekte üretmeyi planladığınız ürünler nelerdir? Hangi ürünlerde daha iddialısınız?

-       Öncelikle bağlantı elemanları imalat şirketlerine hitap eden iki ürün hattımız var. Neredeyse her uygulamayı kapsayacak şekilde çok geniş bir yelpazede düz ovalama ve haddeleme kalıpları üretiyoruz. Üretim kapasitemizi daha da genişletmenin yanı sıra, müşterilerimizin değişen taleplerini karşılamak ve yeni sektörlere hitap etmek için sürekli yenilikler yapıyoruz.

İkinci ürün grubu, Alaşımlı ve Alaşımsız Soğuk Başlık telidir. Havacılık, otomotiv ve rulman endüstrisi için yüksek kaliteli tel üretiyoruz. Mevcut boyut aralığımız 2.00 ila 34.00mm arasındadır. Boyut aralığımızı 2,00 mm'nin altındaki daha küçük boyutlara genişletmeyi planlıyoruz. Bu tesisin konumu, Hindistan'ın güneyindeki Chennai limanına yakın olup, denizaşırı müşterilerimiz için kısa nakliye süresi avantajı sağlar.

·      Kadimi şu anda hangi ülkelere ihracat yapıyor? Hedef pazarınız hangi bölgeler?

-       Ürünlerimizi dünya çapında 40'tan fazla ülkeye ihraç ediyoruz ve geniş bir distribütör ağımız var. Avrupa ve Türkiye'ye özel bir odaklanma ile iş dünyamızı genişletmek istiyoruz. Yakın zamanda İspanya Barselona'da bir ofis kurduk. Müşterilerimiz maliyet ve verimlilik avantajları buldukça bu bölgede büyüme görüyoruz. Artık yerel olmamız da müşterilerimize daha yakın olmamıza ve daha iyi hizmet sunmamıza yardımcı oluyor. 

·      Tecrübelerinize göre sipariş aşamasından teslimat aşamasına kadar müşterilerin en çok önemsediği hizmetler nelerdir?

-       Müşteriler 3 faktöre bakar: Fiyat, kalite ve teslimat.

Ayrıca müşterilerimizin kendi müşterileri için daha karmaşık parçalar geliştirebilmeleri için teknik destek sunuyoruz.

Müşterinin acil isteklerini karşılamak üzere kurduğumuz vida haddeleme kalıpları için “Ekspres Üretim Hattımız” var. Bu sayede kalıpları 2 haftadan kısa sürede üretiyoruz. Bu, müşterilerimize acil durumlarda gerçekten yardımcı oldu ve onlar tarafından çok takdir edildi.

·      Firmanızın dünyadaki rakipleriniz arasındaki konumu ve ayrıcalığı nedir?

-       Dünyanın en büyük ve en güvenilir düz ovalama kalıpları üreticilerinden biriyiz. Tedarik sürelerimiz ve ürün kalitemiz, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizden takdir kazanıyor. Her zaman “Önce Müşteri” yaklaşımına sahibiz ve bu, çok fazla pazar payı elde etmemize yardımcı oldu.

Teller konusunda esneğiz ve müşterilerin miktar, kalite vb. ile ilgili özel gereksinimlerini karşılıyoruz. Müşterilerimizin fiyatlandırmamızı, teslim sürelerimizi ve iş kolaylığımızı takdir ettiğini görüyoruz. 

·      Bağlantı elemanları sektöründe müşteri taleplerinin ve trendlerinin ne yönde artacağını düşünüyorsunuz? Bağlantı elemanları üretiminde sizce hangisi ön plana çıkacak?

-       ICE'den (İçten Yanmalı Motorlar) EV'ye geçiş nedeniyle pazar değişiyor. Bunun belirli bağlantı elemanlarına olan talebi azaltacağını umuyoruz. Bununla birlikte, diğer sektörlerdeki büyüme bunu telafi edeceği için bağlantı elemanlarına olan genel talep artacaktır.

·      Küresel ve yerel pazardaki konumunuzu korumak ve daha da geliştirmek için nasıl bir kurumsal stratejiye ihtiyaç olduğunu düşünüyorsunuz?

-       Vida haddeleme kalıpları için yeniden bileme tesisi sağlayarak ve ayrıca depolarımız ve distribütörlerimiz aracılığıyla yerel stoklama sağlayarak ABD ve Avrupa gibi kilit pazarların yanı sıra yerel pazarlardaki varlığımızı güçlendirmeyi umuyoruz.

·      Kadimi'nin hedefleri ve geleceğe yönelik yatırım planları nelerdir?

-       Her iki üretim lokasyonumuzdaki üretim tesislerimizi yükseltmek için büyük yatırımlar yapıyoruz.

Ayrıca,  ABD, İspanya ve Almanya'da yerel ofisler kurduk. Avrupa merkezimiz olacak ikinci Avrupa lokasyonumuzu Barselona, İspanya'da açtık.

Özel diş çekme ihtiyaçlarını geliştirmek, uygulama tabanlı destek sağlamak ve müşterilerimizle yakın çalışmak için teknik uzmanlığımızı kullanıyoruz.

Teller için, müşterilerimizin çeşitli gereksinimlerini karşılamak üzere yelpazemizi genişlettik. Ayrıca, tedarik sürelerini kısaltmak için normal boyutlarımızdan büyük bir stok tutuyoruz. Ayrıca farklı uygulamalar ve endüstriler için teller geliştiriyoruz.

·      Şirketinizi en iyi hangi slogan tanımlayabilir?

-       "İş büyümesi, müşterinize olan samimiyetinizin bir işlevidir"