MACARİSTAN BAĞLANTI ELEMANI PAZARI - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

MACARİSTAN BAĞLANTI ELEMANI PAZARI

GSYİH (Milyon Dolar) – 197.813
Kişi Başı GSYİH (US Dollar) – 20.336
Büyüme Hızı (%) – 3,73
Nüfus – 9.727.000
Yüzölçümü (km2) – 93.030
Başkent – Budapeşte

 

93 bin kilometrekarelik büyüklüğü ve Doğu ve Batı Avrupa sınırındaki konumu ile ülke, küçük ve çok uluslu şirketlerin iş yapması için en uygun seçimdir. 4 ana Avrupa ulaşım koridorunun birleştiği noktada yer alan Macaristan, yaklaşık 1.300 km otoyol, geniş bir demiryolu ağı ve beş havaalanı sunmaktadır. Nobel ödülü kazanan sayısıyla iyi eğitimli işgücü, çeşitli dilleri akıcı bir şekilde konuşabilen mezunları ve BT ve yazılım geliştirme açısından (John Neumann'dan Charles Simonyi'ye veya LogMeIn'den Prezi) Macaristan, bilgiye dayalı endüstriler için mükemmel koşullara sahiptir.M acaristan, birkaç doğal kaynaktan (boksit, kömür ve doğal gaz) ve ayrıca verimli topraklardan ve doğal termal su rezervlerinden yararlanabilir. Ülkenin ana mamul ihracatı, elektrikli ve elektronik ekipman, makine, işlenmiş gıda, ilaç ve kimyasalları içerir. 

SANAYİ

Macaristan’ın gayri safi milli hasılasının üçte birini sanayi sektörü oluşturmakta olup, imalat sektörünün geliştirilmesi ve desteklenmesi Macar Hükümetinin stratejik politikalarından biridir. Son yıllarda Macaristan yüzlerce yeni sanayi yatırımına ev sahipliği yapmıştır. Macaristan arz piyasasına, işgücü piyasasına, üniversitelere ve lojistik imkânlara ulaşma açısından Orta Avrupa'daki en çekici 3 ülke arasında yer almaktadır. Gerek imalat sektöründe öne çıkan otomotiv, elektronik, ilaç ve tıbbi teknoloji sektörleri, gerekse bilgi ve iletişim teknolojileri, enerji, lojistik, gıda ve turizm sektörleri yatırımcılar için önem arz eden sektörlerdir.

OTOMOTİV    

Macaristan ekonomisinde son yıllarda otomotiv endüstrisi büyük başarılar elde etmiş ve sektör Macar ekonomisinin ana itici güçlerinden biri haline gelmiştir. Macaristan, Avrupa Birliği ve Schengen bölgesinin bir üyesi olarak stratejik konumu ile bölgesel bir dağıtım merkezi oluşturmaktadır. Almanya'nın yanı sıra Avrupa'daki 3 premium otomobil üreticisinin (Audi, BMW, Mercedes) üretim birimlerine ev sahipliği yapan tek ülkedir. Otomotiv sektörü 700 civarında otomotiv şirketi, 26,2 milyar avro üretim değeri ile ülke GSYİH’sına %4,1 oranında katkı sağlamaktadır. Mercedes (Kecskemét), Audi (Győr), Opel (Szentgotthárd), Suzuki (Esztergom) otomotiv firmaları Macaristan’da üretim yapmaktadır. Ayrıca JLR, Ford ve Nissan Budapeşte’de mühendislik ve iş hizmetleri konusunda faaliyet göstermektedir. Continental, Hankook, Aptiv, Bosch, SK Innovation, Samsung, Valeo, Motherson, Mahle, BorgWarner, Denso ise bu sektörde Macaristan’da faaliyet gösteren diğer başlıca firmalardır. Ülke için otomotiv parçaları üretimi de özellikle önemlidir zira Macaristan, motor üretiminde bölgesel bir lider olmakla birlikte, lastik, akü, oto camı, direksiyon sistemleri, güç aktarma sistemleri ve otomotiv elektroniği vb. alanlarda da önemli üretim üslerine sahiptir.

Otomotiv üretimi, Macaristan imalat sektörünün temel direklerinden biridir. Son yıllarda, otomotiv endüstrisinde araştırma ve geliştirmenin yanı sıra inovasyona da güçlü bir şekilde odaklanılmıştır. Sürekli gelişen otomotiv endüstrisindeki yatırım değeri 2011'den bu yana her yıl bir milyar avroyu aştı ve 2020'de 1,3 milyar avroya ulaştı. 2021 itibariyle, ulaşım ekipmanlarının endüstriyel üretim değeri 9,4 trilyon forint olarak gerçekleşti. Macaristan, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'nın en önemli otobüs üreticisi ve ihracatçılarından biri haline gelse de, son yıllarda Macar otomotiv üretim sektörünün odak noktası yabancı otomotiv markalarının montajına kaydı. Motorlu araç üretim hacmine bakıldığında ise 2020 yılı, üretilen araç sayısı toplamda 406 bin adet oldu ki bu da yıllık yaklaşık yüzde 18'lik bir düşüş demek oluyor.

Macaristan'da faaliyet gösteren dört lider orijinal nakliye ekipmanı üreticisi bulunuyor: Audi, Mercedes, Opel ve Suzuki. Bu otomotiv şirketlerinden Audi, 2021'de gelir açısından en başarılısı oldu. Onu 3,1 milyar avroluk gelirle bir başka Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz Manufacturing izledi.

ELEKTRONİK SEKTÖRÜ

Boyutu itibariyle Macaristan, yeni AB üyeleri arasında en büyük elektronik üreticisidir ve onu Çek Cumhuriyeti ve Polonya izlemektedir. Çek Cumhuriyeti bilgisayar üretiminde daha uzmanken, Macaristan daha çok mobil telefonlara adanmış bir elektronik endüstrisinin hızlı büyümesini kolaylaştırmayı başardı. Ayrıca, Macaristan, Avrupa PC üretiminde önemli bir paya sahiptir ve ülke, tüketici ürünlerinin üretiminde (TV'ler ve VCR'ler) için Orta ve Doğu Avrupa’da iyi bir konuma sahiptir.

Elektronik endüstrisi, imalat üretiminin yaklaşık %22'sini oluşturan Macaristan'ın en büyük sanayi sektörlerinden biridir. Macaristan, Orta Avrupa'daki en büyük elektronik üreticisidir ve tüm bölgesel üretilen elektroniklerin yaklaşık %26'sından sorumludur. Bu endüstri doğrudan yaklaşık 115.000 kişiyi istihdam etmektedir. Almanya ana ticaret ortağıdır ve ihracatının çoğu diğer Avrupa ülkelerine satılmaktadır.

Flextronics, Samsung, Bosch, Foxconn, Jabil, Lenovo, Siemens, Alpsalpine, AVL, Schneider, Rosenberger, Videoton gibi büyük elektronik tedarikçiler Macaristan'da faaliyet göstermektedir.