ÇEKYA BAĞLANTI ELEMANLARI PAZARI - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

ÇEKYA BAĞLANTI ELEMANLARI PAZARI

GSYİH (Milyon Dolar) – 296.238
Kişi başına GSYİH (Dolar) – 27.609
Büyüme Hızı (%) – 2,28
Nüfus – 10.730.000
Yüzölçümü (km2) – 78.886
Başkent – Prag

 

Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa'da yer almakta olup yaklaşık 10,6 milyon nüfusa sahiptir ve 78.866 km2'lik bir alanı kaplamaktadır. Almanya, Avusturya, Slovakya ve Polonya ile sınır komşusu bir kara ülkesidir. Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag aynı zamanda 1,3 milyon nüfusuyla en büyük şehridir. Diğer büyük şehirler arasında Brno, Ostrava, Olomouc, Plzen, Liberec ve Hradec Kralove bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti dünyanın en istikrarlı, zengin ve gelişmiş ekonomilerinden birine sahiptir. Bunun bir açıklaması, 19. yüzyılda doğan güçlü endüstriyel gelenektir. Otomotiv endüstrisinde eğitimli ve yetenekli profesyonellerin mevcudiyeti, orta Avrupa'daki stratejik konum ve iyi altyapı ağı, sanayi sektörünün büyümesini ve genişlemesini etkilemiştir. Bununla birlikte, ülkedeki ekonomik öneme sahip diğer sektörler arasında tarım ve hizmet bulunmaktadır.

İMALAT SEKTÖRÜ

İmalat sanayii, Çek ekonomisinin ana eksenidir. Yüksek teknoloji mühendisliği, makine mühendisliği ve otomotiv mühendisliğinden büyük çıktılar var. Çek Cumhuriyeti, dünyanın en büyük 12. otomobil ihracatçısıdır ve sektör 150.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. İstatistikler, 2010 yılında otomotiv sanayi ürünlerinin %54,2'sinin Almanya, Polonya ve Slovakya'ya ihraç edildiğini ortaya koymaktadır.

GSYİH’nın yaklaşık 1/3’ünü tek başına üreten Çek imalat sanayi, toplam işgücünün de yaklaşık %40’ını istihdam etmektedir. Bununla birlikte sanayi üretimi, pandemi etkisiyle daralmıştır. Üretim itibarıyla, sanayideki en büyük iş kolları otomotiv, elektronik, makine ve ekipman, cam ve savunma sanayidir. Otomotiv, sanayi sektörünün ve ekonominin önemli unsurlarından biridir. Avrupalı birçok otomotiv firmasının Çekya’da yatırımı bulunmaktadır. Çekya, dünyanın en eski üç otomobil firmasına ev sahipliği yapmakta olup Orta Avrupa’nın ilk otomobil üreticisidir. Yılda ortalama 1,5 milyona yakın araç üretilirken, pandemi nedeniyle üretimde meydana gelen duraklama ve çip krizi dolayısıyla anılan üretim 2020 ve 2021 yıllarında 1 milyon civarına gerilemiştir.

OTOMOTİV

Çek Cumhuriyeti, dünyadaki otomotivle ilgili üretim ve tasarım faaliyetlerinin en yoğun olduğu ülkelerden birine ev sahipliği yapıyor. Bin kişi başına 107,5 araçlık binek otomobil üretimi ile Çek Cumhuriyeti, kişi başına üretim açısından dünya otomotiv liderleri arasındaki üstün konumunu korumuştur. Aynı zamanda hacim olarak en büyük on beş küresel binek otomobil üreticisi arasındadır. Çek otomotiv endüstrisi 150.000'den fazla kişiyi istihdam etmekte ve hem Çek imalat üretiminin hem de Çek ihracatının %20'sinden fazlasını oluşturmaktadır.

Çek otomotiv mükemmellik merkezi sadece Avrupa'da değil, aynı zamanda küresel perspektifte de kilit bir rol oynamaktadır. Ülkenin asırlık mühendislik geleneğine, iyi bir altyapıya ve kalifiye işgücüne dayanarak, otomotiv üretimine ve Ar-Ge'ye önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. Son beş yıl boyunca, bu yatırımcılar 10.000'den fazla yeni istihdam yarattı ve Çek otomotiv endüstrisine 1,4 milyar Euro'dan fazla yatırım yaptı.

MÜHENDİSLİK SEKTÖRÜ

Üretim üssü 1100'den fazla şirketten oluşan üretim bazıyla mühendislik Çek ekonomisinin bel kemiğini oluşturmaktadır. Bu şirketler özellikle enerji mühendisliği, ulaşım mühendisliği, işleme ve şekillendirme aletleri üretimi, metalurji ve yapı ve metal bileşenlerin üretimi alanında faaliyet göstermektedir. Çek mühendislik şirketleri, türbinler, işleme ve şekillendirme aletleri, klima ekipmanları, inşaat makineleri, tarım makineleri ve gıda işleme makineleri gibi bütünlüklü endüstriyel ekipman tedarik ediyor. Çek Cumhuriyeti, mühendislik üretiminin neredeyse %90'ını özellikle AB ülkelerine ihraç ederken, Asya ve Latin Amerika pazarlarındaki varlığını da pekiştirmiştir. Nanoteknolojiler, gelişmiş elektronikler, otomatik sistemler ve mekatronik gibi yeni teknolojiler nedeniyle üretim de büyüme göstermektedir.

İNŞAAT SEKTÖRÜ

İnşaat sektörü, Çek ekonomisinin en önemli payandalarından biri olup toplam Çek ekonomisinin üretiminin %7'sini temsil etmektedir ve tüm istihdamın %8'inden fazlası bu alanda çalışıyor. Yapı endüstrisinde çok çeşitli malzemeler, ürünler ve teknolojiler kullanılmaktadır. Bunlara örneğin bağlantı elemanları, yalıtım malzemeleri, seramik karolar, çatı kaplama, yapısal çerçeveler, yapı kimyasalları, zeminler, pencereler, kapılar, gölgeleme teknikleri, inşaat makineleri ve diğerleri dahildir. Bu sektörde yer alan Çek şirketleri, ürünleri ile küresel düzeyde de rekabet etmektedir. Çek üreticiler çatı kaplama üretimi, şantiye barakaları, konut, sıhhi ve düşük enerji modülleri, profiller, çıtalar, borular, plastik borular, gölgeleme ekipmanları, seramik karolar ile kuru harç, sıva karışımları, sıva ve benzeri pek çok ürünün üretimini yapmaktadır. Ayrıca bu sektördeki en önemli üreticiler arasında yer almaktadır.