FRANSA SANAYİSİ BAĞLANTI ELEMANLARI PAZARI - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

FRANSA SANAYİSİ BAĞLANTI ELEMANLARI PAZARI

GSYİH (Milyon $) – 2.778.090
K.B GSYİH (Milyon $) – 42,330
Büyüme Oranı – 2,52
Nüfus – 65.629.000
Yüzölçümü (km2) – 543.945
Başkent – Paris
Para Birimi – Euro (€)

 

Fransa, Akdeniz'den Kuzey Denizi ve Atlantik Okyanusu'na uzanan bir Batı Avrupa Cumhuriyetidir. Ayrıca İtalya, Belçika, İspanya, Andorra, İsviçre ve Almanya ile komşudur.

Fransa, Avrupa Birliği'nin bir üyesi ve önde gelen sanayileşmiş ülkelerindendir. Ekonomik olarak, Fransa, önümüzdeki birkaç yıl içinde sürekli olarak artması beklenen bir GSYİH, azalacağı tahmin edilen istikrarlı bir işsizlik oranı ve ardından istikrarlı bir istihdam oranı ve toparlanan bir enflasyon oranı ile oldukça iyi durumda. Fransa'nın işgücünün çoğu hizmet sektöründe çalışıyor, bu şaşırtıcı değil çünkü Fransa popüler bir turizm destinasyonu ve GSYİH'sinin çoğunu bu sektörden elde ediyor. Ancak ilginçtir ki, tarım arazisi olarak kullanılan geniş alanlara rağmen Fransız iş gücünün yüzde beşinden azı tarımda çalışıyor. Aynı zamanda dünya çapında en büyük tarım ürünleri ihracatçılarından biridir; şarabı ve eti Almanya, İspanya veya Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelere en çok ihraç edilen ürünler arasında yer almaktadır.

SANAYİ

Fransa ekonomisi, stratejik sektörlerde kayda değer devlet katılımıyla oldukça gelişmiş bir sosyal piyasa ekonomisidir. 2022 nominal rakamlarına göre dünyanın en büyük yedinci ekonomisi ve SAGP'ye göre dünya GSYİH'sının %3,3'ünü oluşturan en büyük onuncu ekonomisidir.

Fransız ekonomisi oldukça gelişmiş ve serbest piyasa odaklı bir iş modelidir. Hükümet, Air France, France Telecom (şimdi Orange S.A.), Renault ve Thales (şimdi Thales Group) dahil olmak üzere birçok büyük şirketi kısmen veya tamamen özelleştirdi.

Anahtar sektörler kimya sanayi (Air Liquide, Groupe Roullier), enerjidir (Fransa, Électricité de France (EDF) tarafından işletilen ve toplam kapasitesi 63,1 GWe olan 58 nükleer santral işletmektedir.). Diğer başlıca branşlar otomotiv (Peugeot, Renault), bankacılık (BNP PARIBAS, Société Générale, Crédit Agricole), sigorta (AXA), perakende (Carrefour, Auchan) ve petrol endüstrisidir (Total S.A.).

Taşıma araçlarının imalatı, Fransa'nın en büyük endüstrileri arasındadır ve ülkenin GSYİH'sında milyarlarca dolar bu alandan gelmektedir. Ülke, dünyanın en büyük dördüncü otomobil üreticisi olarak tanınmaktadır ve dünyanın iki otomobil üreticisine ev sahipliği yapmaktadır. En büyük otomobil üreticileri, Peugeot ve Renault. Fransa ayrıca dünyanın önde gelen uçak üreticisi Airbus'ın hakim olduğu bir havacılık endüstrisine sahiptir.

Fransa, her yıl dünya çapında 200 milyar avroyu aşan cirosu ile lüks sektöründe liderdir. Nitekim 2021 yılında 283 milyar mertebesine ulaşan dünya cirosunun %28,1'i Fransız şirketlerine ait.

Başbakan Jean Castex, Ekonomi, Maliye ve Kalkınma Bakanı Bruno Le Maire ile 3 Eylül 2020'de Başbakanlık Binası Hotel de Matignon'da “Fransa Relance” Planını açıkladı. Fransız Hükümeti tarafından 2022 yılına kadar sonuç alınması hedeflenen Relance Planı çerçevesinde 30 milyar Euro bütçesi öngörülen Çevre Projesi'nin hedefi, Avrupa'nın en büyük Karbonsuz Ekonomisi haline gelerek 2050 yılında “Sıfır Karbon” seviyesine ulaşmaktır. Bu çerçevede bazı önemli programlara yapılacak yatırımlar aşağıda sıralanmıştır:

• Binaların enerji performansının yenilenmesi: 6,7 milyar avro
• Endüstrinin karbondan arındırılması: 1,2 milyar avro
• Toplu taşıma geliştirme: 1,2 milyar avro
• Demiryolları geliştirme: 4,7 milyar avro
• Yeşil hidrojen geliştirmek: 7 milyar avro

Vergilendirme sistemi sayesinde Fransa'nın cazibesini artırmanın yanı sıra uzun vadeli refahı da hedeflemektedir.

Düzenleyici kısıtlamalar ve sosyal baskılarla karşı karşıya kalan Fransa'da en büyük karbon ayak izine sahip üreticiler, emisyonlarını azaltmak için yol haritaları hazırladılar.

Örneğin, demir çelik endüstrisinden Arcelor Mittal, 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını %30'a kadar azaltmayı ve 2050 yılına kadar karbon nötrlüğü elde etmeyi hedefledi. Kasım 2018'de Air Liquide, karbon ayak izini 2025 yılına kadar %30 azaltma kararını açıkladı. Solvay ise 2025 yılına kadar karbon salınımını %40'a düşürmeyi hedefliyor.

ULAŞIM 

Fransa'da ulaşım çok büyük bir sektör ve kilit oyuncularından bazıları dünya çapında önemli şirketler. Fransa, dünya şehirlerini birbirine bağlayan en yoğun karayolu ve demiryolu ağına sahip ülkelerden biridir. Fransa'daki demiryolu ağı 18.580 mil uzunluğundadır ve bunların çoğu SNCF (Fransız Ulusal Demiryolu Şirketi) tarafından işletilmektedir. Ancak Fransa'nın demiryolu taşımacılığındaki en büyük şirketi, merkezi Saint-Ouen'de bulunan Alstom'dur. 37 milyar doların üzerinde varlığa sahip olan şirket, tüm dünyada faaliyet gösteriyor.

Fransa'da Paris, Marsilya ve Lyon şehirleri kapsamlı metro sistemlerine sahipken, Rennes, Lille ve Toulouse gibi şehirler hafif metro sistemlerine sahiptir.

Fransa, ülke genelinde toplam 478 havalimanı ile Avrupa'nın en yüksek havalimanı yoğunluğundan birine sahiptir. Ülkedeki en işlek havalimanı, her yıl yaklaşık 60 milyon yolcu tarafından kullanılan ve onu dünyanın en işlek beşinci havalimanı yapan Paris'teki Charles de Gaulle Havalimanı'dır. Air France, Fransa'nın ulusal havayolu şirketidir ve Dünyanın altı kıtasında 150 destinasyona uçmaktadır.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ

Otomotiv endüstrisi, Fransız ekonomisi içinde önemli bir yere sahiptir. Birkaç yıldır, motorlu taşıtların yıllık üretimi yaklaşık 2,2 milyon olmuştur. Ancak, koronavirüs (COVID-19) pandemisinin etkilerinin ardından yaşanan ekonomik gerileme nedeniyle 2020'de rakamlar keskin bir şekilde düştü. Bu olağanüstü yıla rağmen Fransa, motorlu araç üreten önde gelen Avrupa ülkelerinden biri olmaya devam ediyor. Fransa'da otomotiv sektöründe istihdam söz konusu olduğunda, 2008'den bu yana rakamlar düşüş eğilimi yaşıyor. Ancak bu sektördeki istihdam sayısı son on yılda 100.000'in üzerinde kaldı.

Fransa'da kayıtlı binek otomobillerin toplam sayısı, sayıların 32,86 milyon kayda ulaştığı 2013 yılına kadar istikrarlı bir şekilde artıyordu. O zamandan beri sayılar düştü. Paradoksal bir şekilde, Fransa'da satılan binek araç sayısı 2014 yılından bu yana artıyor. Fransız otomotiv sektörünün COVID-19 krizi nedeniyle yaşadığı sıkıntılara rağmen yeni araç kayıtları 2020'nin ikinci yarısında yine artmaya başladı. Ayrıca, 2020'de Fransa'da yeni dizel ve benzinli otomobil kayıtları hala çoğunlukta olsa da, alternatif motorlarla donatılmış otomobil satışları arttı. Aslında bu, Fransa'da daha çevre dostu hareketliliğe doğru atılan bir başka adımı temsil ediyordu.

Fransız üreticilerin binek otomobil üretimi son yıllarda 1,4 milyon adet civarında kaldı. Buna ek olarak, Fransız otomobil markaları, Fransa iç pazarındaki araç tescillerinde hala en büyük paya sahip oldukları için Fransızlar arasında özellikle popüler olmaya devam ediyor: 2019'da bile, Fransa'daki yeni araba tescillerinin büyük kısmı PSA veya Renault tarafından üretilen araçlardı. Küresel ölçekte, Fransız markaları da dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasındadır.

HAVACILIK ENDÜSTRİSİ 

Fransa'nın ekonomik itici güçlerinden biri olan havacılık endüstrisi

Fransa, dünyadaki tüm havacılık alanını kapsayan birkaç ülkeden biridir: uçak yapımı, havaalanları, havayolları, hava seyrüsefer sistemleri ve havacılık uzmanları eğitimi (Ecole Nationale de l'Aviation Civile, Ulusal Sivil Havacılık Okulu). Fransa'daki havacılık endüstrisi, Airbus, ATR, Dassault, Thales veya SAFRAN gibi dünya lideri büyük gruplarla pazarın tüm segmentlerini (nakliye uçakları, iş uçakları, helikopterler, motorlar) kapsamaktadır. Kendi alanlarındaki bu dünya liderlerinin yanı sıra, havacılıkta uzmanlaşmış binlerce Fransız ekipman üreticisi ve alt yüklenicisi de ülke çapında yatırım yapıyor ve işe alıyor.