2022-2023 İçin Çelik Talebi Beklentileri Azalıyor
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

2022-2023 İçin Çelik Talebi Beklentileri Azalıyor

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve enerji krizinin ardından AB ekonomisinde devam eden bozulma, sanayi sektörlerini ciddi şekilde etkileyen bir durgunluğa yol açıyor. Çelik talebinin beklenenden daha güçlü bir şekilde gerilemesi (bu yıl için -%3,5 ve gelecek yıl için -%1,9) ile çelik piyasası görünümü hem 2022'nin ikinci yarısı hem de 2023 için kötüleşti. Ancak, ithalat penetrasyonu tarihsel olarak yüksek seviyelerde devam etmektedir. 

Avrupa Çelik Birliği (EUROFER), “Tüm olumsuz faktörler yerinde kaldı ve hatta daha da kötüleşti, özellikle de dayanılmaz üretim maliyetlerine yol açan hızla yükselen enerji fiyatları. Bu, görünür çelik tüketiminde daha fazla kesintiye ve bu yılın geri kalanında ve muhtemelen gelecek yılın ilk yarısı için AB'de çelik kullanan sektörlerin üretiminin önemli ölçüde aşağı yönlü revizyonuna yol açtı” dedi. "Daha da endişe verici olan, böyle bir bağlamda AB'ye sürekli yüksek seviyedeki bozucu çelik ithalatıdır. Avrupa'daki bazı kritik sektörlerin istikrarsız durumunu yansıtan acil ticaret önlemleri alınmazsa, Avrupa'da önemli endüstriyel kapasite kaybına doğru ilerleme riskiyle karşı karşıyayız” diye ekledi.

Pandemiden sonra 2021 yılı boyunca yaşanan toparlanmanın (%16,3) ardından, 2022'nin ikinci çeyreğinde görünür çelik tüketimindeki pozitif trend, belirgin bir düşüşle (%-4,8) 38,6 milyon tona gerileyerek sona erdi. Olumsuz performansların 2022 boyunca ve en azından 2023'ün ilk yarısına kadar devam edeceği tahmin ediliyor ve bu yıl ve ayrıca bir sonraki yıl (% -1.9) görünür çelik tüketiminde beklenenden daha derin bir yıllık durgunluk olasılığını pekiştiriyor (%-3,5, daha önce -%1,7 olarak tahmin ediliyordu). Bunlar, beş yıl içinde sırasıyla üçüncü ve dördüncü çelik tüketimi durgunluğu olacaktır.

AB çelik pazarına genel bakış

Zayıf talep yurt içi teslimatlarını güçlü bir şekilde etkiledi. İkinci çeyrekte keskin bir düşüş (%-7,1) kaydederek, 2022'nin başında başlayan negatif trendi (%-0,1) doğruladı ve 2021'in yönünü tersine çevirdi (%11,9).

Buna karşılık, AB'ye yapılan ithalat, daha yavaş bir hızda da olsa (ilk çeyrekte %28,5'ten sonra %1,6) artmaya devam etti ve ithalat penetrasyonu tarihsel olarak yüksek seviyelerde kaldı.

AB çelik kullanan sektörler

Çelik kullanan sektörlerin üretimi, 2021'deki COVID sonrası toparlanmanın (% 8,4) taşıma etkisi nedeniyle, 2022'nin ikinci çeyreğinde başlangıçta öngörülenden (% 5,7) daha dirençli olduğunu kanıtladı. Otomotiv başta olmak üzere inşaat, makine mühendisliği ve ulaştırma sektörlerinde olumlu gelişmeler gözlendi. Bu, 2022 için büyümeyi (%1,9) güvence altına alacaktır.

Bununla birlikte, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığının artan etkisinin ve enerji fiyatlarındaki artışın, 2022'nin sonundan en az 2023'ün ilk çeyreğine kadar etkisini artırması bekleniyor. Bu, çelik kullanan sektörlerin 2023 üretiminin aşağı yönlü revizyonuna katkıda bulundu (önceki %2,2'ye kıyasla -%0,9). Bu, 2020'de pandemi nedeniyle yaşanandan sonra, Çelik Ağırlıklı Sanayi Üretiminde (SWIP) on yılda ikinci durgunluk olabilir.