FASTENER POLAND® Bağlantı Elemanları Endüstrisinin Gücünü Gösterdi
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

FASTENER POLAND® Bağlantı Elemanları Endüstrisinin Gücünü Gösterdi

19-20 Ekim 2022 tarihlerinde her sektörden temsilciler Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi EXPO Krakow'da bir araya geldi.

Proje Müdürü Beata Snopkiewicz, “bu yılki FASTENER POLAND® Fuarı'nı, çoğunluğu Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Romanya olmak üzere %24'ü yurt dışından gelen 2306 kişi ziyaret etti. Bunlar, katılımcılara göre belirli bir amaç için gelen çok özel ziyaretçilerdi. Sonuç olarak, fuarda şimdiden karlı sözleşmeler imzalanıyordu. Bu bağlamda, FASTENER POLAND® her zaman duruma ayak uydurmakta ve endüstri camiası tarafından takdir edilmektedir” diyerek fuarın birçok anlamda verimli geçtiğinin altını çizdi.

Polonya’da ses getiren organizasyon

FASTENER POLAND® Fuarı, ilk yapılmaya başlandığı günden bu yana Avrupa ölçeğinde "nadir" olarak tanımlanıyordu. Dünyanın en uzak köşelerinden bağlantı elemanları üreticileri ve distribütörleri iki günlüğüne Krakow'a geliyor. Bu yıl, katılımcıların %65 kadarı Türkiye, Çin, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hindistan, Malta, Almanya, İsveç, Tayvan, ABD, Macaristan ve İtalya dahil olmak üzere yurt dışından geldi. Polonya pazarı onlar için çok çekici olduğundan, etkinliğe katılma kararlarından duydukları memnuniyeti gizlemediler.

İsveçli REHOBOT ROTEX AB şirketinden Joel Alexandersson, “FASTENER POLAND® Fuarı bu yıl benim için çok başarılı geçti. Polonya'da birçok değerli iş bağlantısı kazandım. Daha önce Polonya'dan birkaç müşterimiz vardı ama şimdi Polonya'nın bizim için hala büyüyen bir pazar olduğunu ve şimdiye kadar Doğu Asya'da gerçekleşen üretimin artık bu bölgeye taşındığını ve parçalarımızın uygun olduğunu görüyoruz. Bu tür bir üretim süreci için mümkün olan en yüksek düzeyde" dedi.

Türk firması ISB FASTENERS'tan Ayza Akmut da benzer bir görüş dile getirdi. – “FASTENER POLAND®'da bulunmaktan çok memnunuz. Ziyaretçilerle birçok görüşmemiz oldu ve onlarla ileride görüşeceğimizi düşünüyorum. Fuarda çok fazla bilgi ve bağlantı kazandık. Sıklıkla diğer şirketlere hizmetlerimizi tanıtan e-postalar gönderiyoruz, ancak bizi hiç tanımadıkları için açmıyorlar. Bu nedenle fuarlar bizim için çok önemli. Burada bizi görebilirler, bizi tanıyabilirler, kim olduğumuzu görebilirler. Bu bizi başarılı kılıyor. Bir sonrakinde de mutlaka görüşeceğiz, çünkü bu bizim için çok verimli geçti.”

Yerli şirketler de fuarı temas tabanlarını genişletmek için kullandı: DROMET'ten Tomasz Karwowski, “Kişisel temaslar son iki yılda önemli ölçüde azaldı. Nadiren yüz yüze görüştük, oysa bugün kısıtlamaların azalması ya da tamamen kalkması sayesinde bir araya gelip ilişkilerimizi tazeleyebiliyoruz. Bazı müşterilerle birbirimizi tanıma veya ilk kez tanışma fırsatımız oluyor ve bence bu çok ama çok olumlu. Birçoğumuz bir ticaret fuarı ve sergi düzenleme fırsatını uzun zamandır bekliyorduk" dedi.

Dikkat çekici büyüme

Pandemi ve kopan tedarik zincirleri nedeniyle birçok endüstri için zor geçen son iki yıl, paradoksal bir şekilde, bağlantı elemanı endüstrisindeki Polonyalı şirketlerin durumunu iyileştirdi. Asya'dan ürün bulunamamasıyla karşı karşıya kalan Avrupalı üreticiler, tesislerine daha yakın tedarikçiler aradılar. Bu, uygun fiyatlarla yüksek kaliteli mallar sunabilen Polonyalı şirketlere fayda sağladı. Olfor'dan Marek Łangalis'e göre, "Son iki yılda ulaşım sistemi değişti, Çin ve Tayvan'dan tamamen ayrıldı ve Polonya pazarını Avrupa'nın en büyük kazananı haline getirdi. Covid salgını zamanı, tüm Polonyalı üreticilerin makinelerini üç vardiyaya ayarladığı ve o kadar çok çalıştığı halde hala sıcak olan ürünlerin satıldığı zamandı. Sektörü bir dizi zorluk bekliyor. Şubat ayında bir anti-damping vergisi Çin'e empoze edildi; bir yandan bu, ithalatçıların yeni tedarikçiler bulmaları için çok büyük bir zorluk, üreticiler içinse Avrupa pazarındaki bir boşluğu doldurmak.”

EUROFIX Polonya'dan Maksymilian Krzyszton'a göre, tedarik zincirlerinin kopuşu bir yandan sorun, diğer yandan Polonyalı şirketlerin gelişmesi için bir fırsat. – “Burada üretme ihtiyacı ve imkanı ortaya çıktı. Avrupa Birliği'nin Çin'den gelen ürünlere uyguladığı anti-damping, Polonyalı üreticilerin elinin dolu olduğu, yani yatırım yapabilecekleri anlamına geliyor. Sektörün canlanması FASTENER POLAND®'da hissedilebilir.” Fuarın ilk saatlerinden son saatlerine kadar, müşteriler stantlarda sohbet ederek etkinliğin tüm imkanlarından faydalandı. Sonuçta, Marek Langalis'e göre: – “Pandemi müşterilerin düşüncesini değiştirdi, bazıları sanal dünyaya geçmeye çalışıyor ama sanal dünyada sadece küçük işler yapabilirsiniz, fuarda ise büyük işler yaparsınız.”

İletişim ve bilgi

FASTENER POLAND®, bir ticaret fuarı ve kapsamlı bir eğitim programının birleşimiydi. Fuarın kapsamı, diğerlerinin yanı sıra şunları içeriyordu: son teknoloji endüstriyel bağlantı elemanları ve tespit elemanları (cıvatalardan somunlara, saplamalara ve takozlara); inşaat bağlantı elemanları (ankrajlar, beton cıvatalar, cephe ve izolasyon sabitleme); gelişmiş montaj ve kurulum sistemlerinin yanı sıra bağlantı elemanı üretim teknolojileri ve bağlantı elemanı depolama ve dağıtım ekipmanları.

Fuarda katılımcılarla yapılan çok sayıda görüşmeden sadece bir sonuç çıkarılabilir: bağlantı elemanı endüstrisi iyi gidiyor, hatta çok iyi. "Üretimin zorlu dünyası: Tedarik zincirlerinden dağıtıma" konferansı bir hit oldu. Bilgi ve deneyim, diğer konuların yanı sıra Polonya'nın mevcut piyasa tedirginlikleri altında 2022-2026 beklentileri, ihale sürecindeki esneklik, anti-damping ve ithalatçılara yönelik ilgili tehdit hakkında konuşan tanınmış uzmanlar tarafından krizin bir fırsat mı yoksa bir tehdit mi olduğu paylaşıldı.

Bu yılki fuarda ayrıca Krakow Ticaret ve Sanayi Odası ile Avrupa İşletmeler Ağı merkezi tarafından hibrit bir formülde düzenlenen FASTENER POLAND B2B Toplantıları da yer aldı. 19-20 Ekim tarihlerinde katılımcılar, rahat bir sergi alanında ve fuar sonrasında 28 Ekim'e kadar özel bir elektronik platformda yüz yüze bir araya geldi.

Önemli olan nedir?

Fuarın rolü, sektörün ihtiyaçlarına cevap vermek, sorunlarını ve beklentilerini öğrenmektir. Bu olmadan, etkinlik tamamlanmış sayılmaz. Artan fiyatlar ve yaygın belirsizlik, hammadde maliyeti, emtia mevcudiyeti, Asya'dan gelen tedarik zinciri sorunları ve yavaşlayan ekonomi – – tüm bunlar, FASTENER POLAND®'ın 5. yapımına hakim olan konulardı. Ayza Akmut'a göre: “Zorluklardan biri de hammadde maliyeti ve diğer tüm maliyetlerdeki değişim. Ama aynı zamanda bir fırsatımız da var. Mevcut durum ve Çinli ve Tayvanlı üreticilerin daha yüksek giderleri olduğu gerçeği nedeniyle, Avrupalı üreticiler olarak bizim büyüme şansımız daha yüksek çünkü teslimat sürelerimiz de çok daha kısa.”

Sayısız değişikliğe rağmen, Polonya bağlantı elemanı endüstrisi kesinlikle son sözünü söylemedi ve yalnızca büyüme lideri konumunu korumakla kalmayıp, aynı zamanda Avrupa'daki ilk üç bağlantı elemanı ithalatçısı arasında yer almak istiyor. Son 18 yılda pazar yedi kat büyüdü.