Almanya Bağlantı Elemanları Sektörü
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Almanya Bağlantı Elemanları Sektörü

 

ALMANYA - Avrupa'nın Endüstri Merkezi

Nüfus  - 83.292.000 (Nisan 2022, IMF)

GSYİH ( Milyon $ ) - 4.256.540 (Nisan 2022, IMF)

Büyüme Oranı ( % ) - 2,1 (Nisan 2022, IMF)

Yüzölçümü ( km² ) - 357.138

Almanya endüstrisi, gayri safi değer üretiminde yüzde 22,9’luk pay sahibi; bu, bütün G7 ülkeleri arasındaki en yüksek orandır. En güçlü branşlar otomotiv, elektronik, makina imalatı ve kimya sektörleridir.

Almanya, Çin ve ABD'den sonra dünyanın en büyük üçüncü ihracatçı ülkesidir.  Dış ticaretin Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) içindeki önemi ölçü alındığında Almanya, G7 ülkeleri arasındaki en dışa açık ulusal ekonomidir. Dış ticaret oranı, yüzde 84,4 seviyesinde; bu, ithalat ve ihracatın GSMH bağlamındaki toplam miktarıdır ve ABD’de bu oran yüzde 26,7’dir.

Alman ekonomisinin kalbi orta ölçekli işletmelerde atıyor. Bunlar; yıllık cirosu 50 milyon euro’dan az, çalıştırdığı eleman sayısı 500’ün altında olan işletmelerdir. Alman işletmelerinin yüzde 99,6’sı bu kategoriye giriyor. Bunların 1.000’den fazlası “Hidden Champions“ adı verilen ve halk arasında genellikle pek bilinmeyen, ancak dünya piyasasında başı çeken işletmelerdir. 

Almanya’daki en önemli ekonomi merkezleri Münih (yüksek teknoloji), Stuttgart (otomobil üretimi), Ren-Neckar (kimya ve IT), Frankfurt am Main (finans) ve Hamburg (liman, uçak yapımı, medya) gibi metropol bölgelerdir. Berlin/Brandenburg ise en güçlü start up bölgesidir.

İhracat

Alman ihracat sanayisi ekonominin önemli bir ayağıdır. Finansal krizin ardından uluslararası ticaretteki düşüş hızla aşılacaktır. 2019 yılında ihracat rakamları bir kez daha önceki yıllarda rekor kıran rakamları aştı, ancak 2020 yılında pandemi nedeniyle düşüş yaşandığı bildirildi. İhracat ürünlerine olan talep hala yüksektir. Böylece, 2020 yılında ithalat 1.027 milyar euro ve ihracat 1,2 trilyon euro sınırına ulaştı.

Kimya, otomotiv ve makine ve ekipman endüstrilerinden Alman üretimi mallar dünya çapında özellikle yüksek talep görmektedir. Almanya'nın ana ticaret ortakları arasında Fransa, İngiltere, İtalya ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Rusya ve Japonya gibi uluslararası pazarlar bulunmaktadır. Tüm ihracatın %68’i Avrupa ülkelerine teslim ediliyor ve bunun %53'ü Avrupa Birliği üye ülkelerine gidiyor. 2020 yılında, Alman ihracatı için iki bölgenin sayısı, Almanya'dan gelen tüm malların yüzde 17'sini alan Asya, ardından yaklaşık yüzde 12 ile Amerikalılar tarafından takip edildi.

İmalat Endüstrisi

Avrupa'daki imalat şirketlerinin %10’u Alman. Sadece imalat sektöründe AB'nin brüt katma değerinin %30'undan fazlasını üretiyorlar. Aslında, Almanya'nın katma değerinin beşte birinden fazlasını temsil ediyorlar. Avrupa'daki en yüksek paylardan biri. Giderek daha fazla yabancı şirket, üretim tesisleri için önemli bir yer olarak Almanya'ya güveniyor ve ülkenin mükemmel iş çerçevesinden ve üstün verimlilik oranlarından yararlanıyor.

Alman imalatında üretim son derece otomatiktir. Uluslararası Robotik Federasyonu'na göre, 2019'da 10.000 çalışan başına 346 endüstriyel robot çalışıyor. Mutlak olarak, sadece 10 yıl 20.500 endüstriyel robot görevlendirildi. Bugün Almanya endüstriyel otomasyonda Avrupa lideridir. Otomotiv ve elektronik endüstrilerindeki müşteriler, endüstriyel robot kurulumunun birincil faydalanıcılarıdır.

Otomotiv Endüstrisi

Almanya; Çin, ABD ve Japonya’dan sonra dünyanın en çok otomotiv üretimi yapan dördüncü ülkesi olup Avrupa’da üretim ve satış alanlarında ilk sırada yer almaktadır. Asya’dan Amerika’ya kadar Alman otomotiv sektörü güvenilirlik, kalite, yenilikçilik ve tasarım konularında yüksek değer görmektedir. Almanya’da üretilen araçların %75’i ihraç edilmektedir.

Dünyadaki her beş arabadan biri Alman markalı bir otomobildir. Dünyanın en büyük 100 otomotiv tedarikçisinden 18’i bir Alman şirketidir. Almanya’da patent tescillerinin % 40’ından fazlası otomotiv endüstrisinde yapılmaktadır. Almanya, dünyanın birinci sınıf (premium) otomobil üretim merkezidir. Dünya çapında üretilen tüm premium markalı araçların % 67’si Alman OEM firmaları tarafından üretilmektedir. Küresel olarak premium otomobil pazar segmentinin önümüzdeki yıllarda binek otomobil segmentinden daha hızlı büyüyeceği tahmin edilmektedir

Almanya aynı zamanda Avrupa’nın en büyük OEM (“Original Equipment Manufacturer”) fabrikalarına sahiptir. 43 tane OEM fabrikası ile Avrupa’da otomobil sektöründeki üretimin üçte birinden fazlası F. Almanya’da gerçekleştirilmektedir

Almanya’da elektromobilite pazarı yüksek bir dinamiğe sahiptir. Başka hiçbir ülkede müşterilerin aralarında seçim yapabilecekleri böylesine farklı elektrikli araç modellerine sahip bir pazar yoktur. Sadece Alman üreticileri 60 farklı model elektrikli araç üretimi gerçekleştirmektedir. Yabancı üreticiler de buna dahil edildiğinde sayı yaklaşık 130 farklı modele ulaşmaktadır

Almanya, olağanüstü otomotiv endüstrisi ve mühendislikteki mükemmelliği ile dünya çapında tanınmaktadır. Asya'dan Amerika'ya, Alman otomobilleri çok değerli yenilik, güvenilirlik, güvenlik ve tasarım değerlerini bünyesinde barındırıyor. Almanya belli bir mesafede Avrupa'nın önde gelen üretim ve satış pazarıdır. Ülkenin birinci sınıf Ar-Ge altyapısı, eksiksiz endüstri değer zinciri entegrasyonu ve yüksek nitelikli işgücü, uluslararası alanda benzersiz bir otomotiv ortamı yaratıyor. Şirketlerin yarının mobilite ihtiyaçlarını mükemmel bir şekilde karşılayan en son teknolojileri geliştirmelerini sağlar.

Havacılık ve Uzay Endüstrisi

Alman havacılık endüstrisi, son yirmi yılda benzeri görülmemiş bir başarıya imza attı. 90'ların ortalarından bu yana, endüstri gelirleri dört kattan fazla artarak 40 milyar Euro'nun üzerine çıktı. Bugün sektör, ülkenin en yenilikçi ve en iyi performans gösteren endüstrilerine aittir.

Ve sektör büyümeye devam ediyor: Sektör analistleri, artan küresel havacılık talebini karşılamak için önümüzdeki 20 yıl içinde 30 ila 35 bin arasında yeni uçağın hizmete gireceğini ve bu da havacılığın yeni bir altın çağına yol açacağını tahmin ediyor. Küresel bir havacılık merkezi olarak Almanya, tüm sivil ve savunma havacılık pazar segmentlerinden lider oyunculara ev sahipliği yapmaktadır.

Ülkenin birinci sınıf Ar-Ge altyapısı ve güçlü bir üretim üssü, uluslararası yatırımcılara yarının havacılık ihtiyaçları için en son teknolojileri geliştirme konusunda güç veriyor. ABD, Kanada ve Fransa gibi diğer büyük havacılık imalatçı ülkeleriyle karşılaştırıldığında, Almanya'nın güçlü bir üretim üssünün nadir karışımı, yeteneğin hazır mevcudiyeti ve maliyet verimliliği, mevcut ve potansiyel yatırımcılar için benzersiz rekabet avantajlarıdır.

Ülke, tedarik ve üretim gücünün yanı sıra iki büyük yolcu havayoluna ve dünyanın en büyük yük ve lojistik taşıyıcılarından birine ev sahipliği yapıyor.

Makine ve Ekipman Endüstrisi

Almanya'nın makine ve ekipman (M&E) sektörü, küresel ticaretteki yüzde 16'lık pay ile dünyanın önde gelen makine tedarikçisidir. Alman üreticiler, 31 M&E sektöründen 14'ünde dünya lideridir.

M&E sektörü, Almanya'nın en büyük ve en yenilikçi ikinci sanayi sektörüdür. 2019 yılında, makine ve tesis mühendisliği yine Alman sanayi büyümesinin en önemli itici gücü oldu. Nominal ciro 229 milyar Euro'ya yükseldi. Alman ekonomisindeki yükselişe önemli ölçüde katkıda bulunan yeni bir rekordur.

Alman M&E endüstrisinin gücü, Almanya'nın kanıtlanmış mühendislik geleneğinin, teknoloji geliştirme lideri olarak konumunun ve oldukça çeşitlendirilmiş bir sanayi üssünün bir kombinasyonundan kaynaklanmaktadır. Ülke, M&E'nin yenilikçi gücü sayesinde küresel olarak rekabetçi ve esnek bir Ar-Ge test yatağı olarak rolünü korumaktadır.

Dördüncü sanayi devrimi, ülkenin Endüstri 4.0 girişiminin emelleri sayesinde halihazırda devam ediyor. Bu dönüm noktası proje, endüstriyi dönüştüren yeni bir merkezi olmayan üretim çağını başlatıyor. Otomasyon teknolojisindeki gelişmeler, Almanya'nın sanal sistemler ve son derece gelişmiş üretim sistemleri için lider sağlayıcı ve pazar konumunu pekiştirecek.

Makine ve ekipman, Almanya'yı bir yüksek teknoloji ülkesi olarak yönlendiren ve geleceğin tüm önemli teknolojilerini (elektronik, robotik, malzeme ve yazılım dahil) birleştiren teknolojik motorlardan biridir. Yerli M&E sektörüne, gelişen Mittelstand ekonomisinden gelen küçük ve orta ölçekli işletmeler hakimdir. Bu şirketler, uluslararası imalat sanayi talebini karşılamak için özelleştirilmiş ürünler ve küçük üretim serileri üretmektedir.

Etkileyici M&E sektörü ve pazar verileri, "Made in Germany" etiketinin hala dünyadaki en yüksek kaliteli ürün ve hizmetleri temsil ettiğini zamanında hatırlatıyor.

Lider Endüstri

·       İnovasyon düzeyi ve derecesine göre 1 numaralı yerli sanayi sektörü

·       Ciro bazında 2 numaralı yerli sanayi (sadece 2019'da 229 milyar Euro üretti)

·       Değer zinciri boyunca 6.600 şirket ve 1 milyondan fazla çalışan

·       Alman ekonomisinin brüt katma değerinin yüzde 3,5 katma değer payı

Küresel İhracat Lideri

·       Küresel makine ticaretinde yüzde 16'lık pay, onu dünyanın lider tedarikçisi yapıyor.

·       • Uluslararası ihracattan elde edilen makine cirosunun yüzde 80'i

·       • Alman üreticiler, 31 M&E sektörünün 14'ünde (1. sıra) ve 7'sinde (2. sıra) dünya pazar lideridir.

Yenilik

·       2019 ve 2020'de (2015-2017) yenilik için yıllık 17 milyar Euro harcama – yukarı yönlü gidişatın devam etmesi tahmin ediliyor.

·       • Endüstri 4.0 çözümleri için 2,6 milyar Euro harcama (2020)

Yapı Endüstrisi

Almanya, Avrupa'nın önde gelen inşaat pazarıdır ve kıtanın en büyük yapı stokuna ev sahipliği yapmaktadır.

Sürdürülebilir bir enerji sistemine devam eden geçişinin bir parçası olarak Almanya, 2050 yılına kadar neredeyse iklim açısından nötr bir bina stoğuna sahip olmayı hedefliyor. Almanya'daki binaların dörtte üçü 1980'den önce inşa edildi ve mevcut stoğun yenilenmesini enerji verimliliği hedeflerini karşılamanın anahtarı haline getirdi. Yüksek talep ve sıkı bina yönetmelikleri ile Almanya, enerji verimli bina ürünleri ve hizmetleri sağlayıcılarına son derece dinamik bir pazar sunuyor.

Elektronik Endüstrisi

Almanya, dünya çapında yenilikçi bir mikro elektronik üretim ve araştırma yeri olarak tanınmaktadır. Almanya'daki elektronik endüstrisi aynı zamanda Avrupa'nın önde gelen üretim ve satış pazarıdır.

Almanya, değer zinciri boyunca elektrikli ve elektronik malzemeler, bileşenler ve ekipman için benzersiz bir ünlü Ar-Ge enstitüleri ve dünya lideri üreticiler ve tedarikçiler yoğunluğuna sahiptir. Bunlar mikro elektronik bileşenlerden elektrikli ev aletlerine, otomasyon sistemlerine, elektronik tıbbi cihazlara ve otomotiv elektroniğine kadar uzanır. Yatırım fırsatları çok ve çeşitlidir.

Otomotiv Elektroniği

Otomotiv elektroniğindeki gelişmeler, "bağlantılı otomobil" ve otonom araçların ortaya çıkmasıyla yeni pazar fırsatları yaratıyor.

Nesnelerin İnterneti aynı zamanda “bağlı araba” ve nihayetinde otonom araçlar çağına da yol açıyor. Otomobil sektörü, artan dijitalleşme ve elektrifikasyonun ortalamanın üzerinde yarı iletken büyümesi yaratmasıyla artan çip talebini yönlendiriyor. Otomotiv elektroniği, modern araçlardaki yeniliklerin yaklaşık yüzde 80 ila 90'ını oluşturuyor ve yarı iletken sektörünün ana sanayi sektörü müşterisi.

Almanya, Avrupa'daki araçlarda mikroelektronik kullanımı için en yüksek büyüme oranı tahminleri arasında yer alıyor ve koronavirüs pandemisinden çıkışa ve yeni bir mobilite çağına öncülük ediyor.

Otomotiv elektroniği için büyüme tahminleri, diğer geleneksel otomotiv lokasyonlarına kıyasla Almanya ve Çin'de önemli ölçüde daha yüksek. Almanya'da araçlar için otomotiv elektroniği kullanımının yılda yüzde 5,6 artarak 2021'de 9,6 milyar ABD dolarına ulaşacağı tahmin ediliyor. Otomotiv elektroniği, modern araçlardaki yeniliklerin yaklaşık yüzde 80 ila 90'ını oluşturuyor.

Almanya Bağlantı Elemanları İhracatı

Birim: Bin ABD Doları

 

İthalatçılar

2019’da ihraç edilen değer

2020’de ihraç edilen değer

2021’de ihraç edilen değer

Toplam

6,547,183

6,086,944

7,297,399

Çin

711,544

805,559

839,261

ABD

506,255

454,511

561,278

Fransa

515,169

458,509

552,663

Avusturya

393,331

360,457

453,479

Çekya

444,128

373,841

449,062

Polonya

386,927

366,025

444,954

Hollanda

333,399

316,759

396,783

İtalya

229,091

215,441

304,713

İsviçre

260,200

253,280

299,573

Macaristan

248,010

218,749

257,708

Birleşik Krallık

258,938

212,705

255,024

İspanya

229,929

195,965

232,928

Meksika

168,230

145,739

175,698

İsveç

164,484

145,009

174,754

Belçika

159,590

145,371

171,159

Slovakya

150,421

145,115

168,349

Romanya

128,849

128,603

164,034

Türkiye

111,988

109,890

131,529

Rusya Federasyonu

96,395

96,687

114,300

Danimarka

105,347

91,203

106,298

Hindistan

81,357

60,698

91,863

Brezilya

83,689

72,002

87,026

Finlandiya

60,369

57,688

71,493

Güney Afrika

60,771

45,322

59,325

Portekiz

50,503

46,613

51,679

Kaynak: Trade Map

 

Almanya Bağlantı Elemanları İthalatı

Birim: Bin ABD Doları

 

İhracatçılar

2019’da ithal edilen değer

2020’de ithal edilen değer

2021’de ithal edilen değer

Toplam

4,071,496

3,546,396

4,506,213

İtalya

553,325

493,528

635,675

Tayvan

507,716

444,727

581,066

Çin

366,898

365,591

567,071

İsviçre

308,849

269,525

296,226

Hollanda

222,633

175,602

225,697

Çekya

237,306

195,847

224,158

Türkiye

160,921

139,420

216,618

Fransa

191,116

164,389

197,407

Polonya

176,036

163,818

197,345

ABD

251,369

178,014

186,291

Hindistan

113,578

93,351

122,010

İspanya

113,449

100,132

118,864

Vietnam

95,974

91,474

104,714

Avusturya

76,785

75,215

92,211

Birleşik Krallık

97,357

81,604

83,628

Danimarka

73,861

67,134

77,057

Slovakya

73,016

46,489

63,665

Japonya

42,778

40,612

52,306

Belçika

56,529

52,508

45,501

Tayland

48,905

37,494

45,045

İsveç

29,591

28,326

38,161

Malezya

34,576

27,395

34,976

Endonezya

23,852

25,421

34,252

Slovenya

30,788

25,360

31,958

Macaristan

19,300

21,895

28,253

Kaynak: Trade Map