Ford Otosan, E-Transit aracı Gölcük’te üretiyor - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Ford Otosan, E-Transit aracı Gölcük’te üretiyor

ABD'li otomobil üreticisi Ford ile Türkiye'nin Koç Grubu arasında ortak girişim olan ve aynı zamanda Türkiye ve Avrupa'nın bir numaralı ticari araç üreticisi Ford Otosan, ilk elektrikli ticari aracı (ECV) E-Transit'i Gölcük fabrikasında halkla buluşturdu.

Bakan Varank, 10 yıllık bir projede önemli bir dönüm noktası olarak yaptığı açılış konuşmasında, “Avrupa'ya ihraç edilecek elektrikli transit araç bugün yola çıkıyor” dedi. Böylece Ford Otosan'ın kapasitesi 455.000'den 650.000'e çıkarken, 18.000 yeni istihdam yaratılacak. Türkiye, dönüşüme direnmek yerine ona uyum sağlamaya çalışıyor. Bunu savunma sektöründeki İHA’lar ile yaptık. Otomotiv sektöründe genişleyen altyapımız ve nitelikli insan kaynağımızla dönüşüme öncülük ediyoruz. 2030 yılına kadar tüm satışların yüzde 30'unu elektrikli araçlar oluşturacak ve biz de pastadan büyük payı almaya çalışıyoruz" dedi.

Ali Koç ise “Ortaklarımızla birlikte adım adım geleceği inşa etmeye devam edeceğiz. İklim Değişikliği Eylem Planı doğrultusunda 2030 yılına kadar araç başına karbon emisyonlarını yüzde 50-55 oranında azaltmayı taahhüt ediyoruz. Nihai hedefimiz karbonun nötr olmasıdır. Hepimiz Yeşil Anlaşma için hazırız. Koç Topluluğu, şartlar ne olursa olsun Türkiye'ye yatırım yapmaya, güvenmeye ve üretmeye devam edecektir."

Ford Otosan'ın tamamen elektrikli E-Transit'i, gelişmiş sürücü destek sistemleri paketiyle bağımsız araç güvenliği kurumu Euro NCAP'ten Altın Ödül aldı. En son ödül, Ford'un artık E-Transit'in dizel motorlu kardeş Transit modellerinin ardından sürücü desteği için Euro NCAP Altın Ödülü'ne sahip iki tonluk segmentteki tek iki aracı sunduğu anlamına geliyor.

Ford Otosan tarafından 1967 yılından bu yana üretilen Ford Transit, Türkiye ve Avrupa'nın ticari aracı olmaya gururla devam etmektedir. Yeni, tamamen elektrikli versiyonu Ford'un elektrifikasyon stratejisinde önemli bir yere sahip.

Ford’un Craiova’daki araç üretim ve motor üretim tesislerinin sahipliği Ford Otosan’a geçti. Craiova’da 2023 yılında başlayacak Yeni Nesil Courier üretimini de kapsayan toplam 490 milyon Euro yatırım yapılacak.

Ford Otosan ile Ford Avrupa arasında, Romanya’daki Craiova fabrikasının devrine ilişkin anlaşma tamamlandı. Ford Otosan’ın yurt dışı operasyonlara açılmasını sağlayan anlaşma ile Ford’un Craiova’daki araç üretim ve motor üretim tesislerinin sahipliği Ford Otosan’a geçti.

Craiova'nın Ford Otosan üretim ağına dahil olmasıyla, tasarımını ve mühendisliğini Ford Otosan’ın üstlendiği yeni nesil Courier’nin içten yanmalı van ve kombi versiyonları gelecek yıl itibarıyla, bunların tam elektrikli versiyonları ise, 2024 itibarıyla Craiova’da üretilecek ve piyasaya sunulacak.

Ayrıca halihazırda Craiova’da üretilen Ford Puma’nın ve 2024 senesinde devreye alınacak yeni tam elektrikli versiyonunun üretim sorumluluğu da Ford Otosan’a geçecek. Bu iki aracın ürün portföyüne eklenmesiyle Ford Otosan, 2 ülkedeki 4 tesisinde Transit, Transit Custom, Courier ve Puma modellerinin elektrikli versiyonlarını üretecek. 

“Başarı öykümüze heyecan verici deneyimler ekleyeceğiz”

Craiova'nın üretim tesisleri ağının önemli bir parçası olması ile birlikte Ford Otosan’ın üretim tecrübesinin uluslararası boyuta taşındığına dikkat çeken Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt, “Elektrifikasyon, 100 yılı aşkın süredir sektörümüzün en dönüştürücü değişimini temsil ediyor ve önemli ihracat pazarımız Avrupa elektrifikasyonda hızla yol almakta.  Ford'un kısa süre önce açıkladığı Avrupa elektrifikasyon planı ve Ford Otosan'ın Custom PHEV ile başlayan, E-Transit ile devam eden elektrifikasyon konusundaki geniş deneyim ve bilgi birikimi göz önüne alındığında, Craiova'nın Ford'un elektrifikasyon ve ticari araç büyüme planlarında daha da güçlü bir rol oynayacağına inanıyoruz. Craiova fabrikamız, Ford Otosan’ın ticari araç tasarımı, mühendisliği ve üretim konusundaki geniş deneyimi ve bilgi birikiminden yararlanacak. Bugün Avrupa’daki en verimli Ford fabrikalarından biri olan Craiova’nın başarı hikayesine yeni ve daha da heyecan verici sayfalar eklemek için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

490 milyon Euro yatırım yapacak

Ford Otosan, Craiova’da 2023 yılında başlayacak Yeni Nesil Courier üretimi için önümüzdeki üç yıl içerisinde mühendislik harcamalarını da içeren 490 milyon Euro yatırım yapacak. Craiova fabrikasında araç üretim kapasitesi yıllık toplam 272 bin adete yükselecek, üretim planına bağlı olarak yeni nesil Courier üretimi yıllık 100 bin ve Puma üretimi yıllık 189 bin adede kadar çıkabilecek.

Geçtiğimiz yıl açıkladığı yatırımın tamamlanması ile Kocaeli fabrikalarının kapasitesini 650 bin araca çıkaracağını duyuran Ford Otosan, Craiova fabrikasının kapasitesinin de eklenmesi ile yılda 900 binin üzerinde araç üretebilecek.