Dünya çelik piyasa görünümü 2022-2023
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Dünya çelik piyasa görünümü 2022-2023

Dünya Çelik Birliği (worldsteel), 2022 ve 2023 için kısa mesafeli görünümünü (SRO) yayınladı. worldsteel, çelik talebinin 2021'de %2.7 artmasının ardından 2022'de %0.4 artarak 1.840.2 Mt'a ulaşacağını tahmin ediyor. 2023'te çelik talebi %2.2'lik bir büyüme ile 1.881.4 Mt'a ulaşacak. Mevcut tahmin, Ukrayna'daki savaşın arka planına karşı yapılmıştır ve yüksek belirsizliğe tabidir.

Enflasyon ve belirsizlik, çelik talebinin görünümünü bulanıklaştırıyor

Görünüm hakkında yorum yapan worldsteel Ekonomi Komitesi Başkanı Bay Máximo Vedoya, "Bu Kısa Menzilli Görünüm, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından yaşanan insani ve ekonomik trajedinin gölgesinde yayınlandı. Hepimiz bu savaşın mümkün olduğunca hızlı ve barışçıl bir şekilde sona ermesini diliyoruz.

2021'de, devam eden tedarik zinciri sorunlarına ve COVID dalgalarına rağmen, birçok bölgede pandemi şokundan kurtulmanın beklenenden daha güçlü olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte, Çin'de beklenenden daha keskin bir yavaşlama, 2021'de küresel çelik talebi büyümesinin düşmesine neden oldu. 2022 ve 2023 için görünüm oldukça belirsiz. Pandemiden sürekli ve istikrarlı bir iyileşme beklentisi, Ukrayna'daki savaş ve artan enflasyonla sarsıldı."

Genel

Bu çatışmanın etkisinin büyüklüğü, Rusya ve Ukrayna'ya doğrudan ticaret ve finansal maruziyetlere bağlı olarak bölgeler arasında değişecektir. Ukrayna üzerinde ani yıkıcı bir etki, Rusya için sonuçlar ve Rus enerjisine olan bağımlılığı ve çatışma bölgesine coğrafi yakınlığı nedeniyle AB üzerinde büyük bir etki var. Etki, daha yüksek enerji ve emtia fiyatları - özellikle çelik üretimi için hammaddeler - ve savaştan önce bile küresel çelik endüstrisini rahatsız eden tedarik zinciri aksaklıklarının devam etmesi yoluyla küresel olarak hissedilecektir. Ayrıca, finansal piyasalardaki oynaklık ve artan belirsizlik yatırımları baltalayacaktır.

Ukrayna'daki savaştan kaynaklanan bu tür küresel yayılmalar, Çin'deki düşük büyüme ile birlikte, 2022'de küresel çelik talebi için büyüme beklentilerinin azaldığına işaret ediyor. Dünyanın bazı bölgelerinde, özellikle Çin'de virüs enfeksiyonlarında devam eden artıştan ve yükselen faiz oranlarından kaynaklanan daha da aşağı yönlü riskler var. ABD para politikalarında beklenen sıkılaştırma, finansal açıdan savunmasız gelişmekte olan ekonomilere zarar verecektir.

2023 için görünüm oldukça belirsiz. Tahminimiz, Ukrayna'daki çatışmanın 2022'de sona ereceğini, ancak Rusya'ya yönelik yaptırımların büyük ölçüde devam edeceğini varsayıyor.

Ek olarak, Ukrayna'yı çevreleyen jeopolitik durum, küresel çelik endüstrisi için uzun vadeli önemli sonuçlar doğurmaktadır. Bunlar arasında küresel ticaret akışlarında olası bir yeniden düzenleme, enerji ticaretinde bir değişiklik ve bunun enerji geçişleri üzerindeki etkisi ve küresel tedarik zincirlerinin sürekli yeniden yapılandırılması yer alıyor.

Çin

Çin çelik talebinde, hükümetin emlak geliştiricilerine yönelik sert önlemleri nedeniyle 2021'de büyük bir yavaşlama görüldü. Hükümet altyapı yatırımlarını artırmaya ve emlak piyasasını istikrara kavuşturmaya çalışırken 2022'de çelik talebi sabit kalacak. 2022'de tanıtılan teşviklerin, 2023'te çelik talebindeki küçük pozitif büyümeyi desteklemesi muhtemeldir. Ekonominin kötüleşen dış çevreden daha fazla zorlukla karşılaşması durumunda, daha önemli teşvik önlemlerinin yukarı yönlü potansiyeli vardır.

Gelişmiş ekonomiler

Ara sıra görülen COVID enfeksiyon dalgalarına ve imalat sektörünün tedarik zinciri kısıtlamalarına rağmen, çelik talebi 2021'de özellikle AB ve ABD'de güçlü bir şekilde toparlandı. Ancak, Ukrayna'yı çevreleyen olaylarla daha da güçlenen enflasyonist baskı nedeniyle 2022 için görünüm zayıfladı. Savaşın etkisi, Rus enerjisine ve mülteci girişlerine olan yüksek bağımlılığı nedeniyle özellikle AB'de belirgin olacaktır. Gelişmiş dünyadaki çelik talebinin, 2021'de %16,5 oranında toparlanmanın ardından 2022 ve 2023'te sırasıyla %1,1 ve %2,4 artması bekleniyor.

Çin dışında gelişmekte olan ekonomiler

Gelişmekte olan ekonomilerde, pandeminin devam eden etkisi ve birçok yükselen ekonomide parasal sıkılaştırma döngüsüne yol açan artan enflasyon ile pandemiden toparlanma daha fazla zorlukla karşı karşıya kaldı. 2020'de %7,7 düştükten sonra, Çin hariç gelişmekte olan dünyadaki çelik talebi, önceki tahminimizin biraz altında, 2021'de %10,7 arttı. 2022 ve 2023'te Çin dışındaki yükselen ekonomiler, kötüleşen dış ortam, Rusya-Ukrayna savaşı ve ABD parasal sıkılaştırmasından kaynaklanan zorluklarla karşılaşmaya devam edecek ve bu da 2022'de %0,5'lik ve 2023'te %4,5'lik düşük bir büyümeye yol açacaktır.

Çelik kullanan sektörler

Küresel inşaat faaliyeti, 2021'de Çin'de yaşanan daralmaya rağmen karantinalardan kurtulmaya devam ederek %3,4'lük rekor bir büyüme kaydetti. İyileşme, birçok ülkede kurtarma programlarının bir parçası olarak bir altyapı zorlamasıyla sağlandı ve bunlar ve enerji geçişiyle ilgili yatırımlar, muhtemelen önümüzdeki yıllarda inşaat sektörünün büyümesini yönlendirecektir. Ancak inşaat sektörü, artan maliyetler ve faiz oranları nedeniyle bazı ters rüzgarlarla karşı karşıya.

Küresel otomobil endüstrisinin 2021'deki toparlanması, tedarik zinciri darboğazlarının yılın ikinci yarısında toparlanma ivmesini durdurması nedeniyle hayal kırıklığı yarattı. Ukrayna'daki savaşın, özellikle Avrupa'da tedarik zinciri sorunlarının normale dönmesini geciktirmesi muhtemel. Küresel otomobil üretimindeki düşüşe rağmen, EV segmenti pandemi sırasında katlanarak büyüdü. 2021'de küresel elektrikli araç satışları, 2020'ye göre neredeyse iki katına çıkarak 6,6 milyon adede ulaştı. Elektrikli araçların toplam otomobil satışları içindeki payı 2019'da %2,49'dan 2021'de %8.57'ye yükseldi.