Kalitemize Güveniyoruz. - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Kalitemize Güveniyoruz.

TKT Cıvata’yı geçmişten bu güne kısaca tanıtır mısınız ? 

Firmamız, 1992 yılında standart cıvata üretimi yapmak üzere kurulmuştur. 2002 yılında otomotiv sektörüne üretim yapmaya başlamıştır. Bu süreçte insan, makine, teknoloji yatırımları yaparak ve iş hacmini genişletmiştir.
Türkiye’de bağlantı elemanlarının ana pazarı konumunda olan Otomotiv Sektörü ve Savunma Sanayi için özel parça üretimi yapmaktayız. Firmamız, otomotiv sektörünün köklü firmalarına özel soğuk dövme parçaların üretim yaparak kalitesiyle kendini kanıtlamıştır.
Yurt dışında üretilen bazı parçaların tasarım iyileştirmesi yaparak üretim hakkını aldık, ülkemizin ekonomisine katkı sağladık. Yıllardır artan termin miktarları ile bu parçanın üretimini yapmakta ve yurt dışına ihraç etmekteyiz.
2022 yılında kurumsal kimlik çalışmamızı yaparak yeni bir logo ile buradayız. Gelişmeye açık ve öğrenmeyi seven bir firmayız.

Firmanız hakkında rakamlarla bilgi verebilir misiniz ?

2000 m2 kapalı alan içinde, 21 kişilik dev kadromuz güzel bir ekip çalışması ile görev yapmaktadır. Makinalarımız otomatik part forming makinalardır. Yeni makina yatırımlarımızla kapasitemizi, 16 mm çap ve 130 mm boya çıkardik. 11 adet soğuk dövme presi, 4 adet seçme ayıklama makinası ile üretim yapmaktayız. Parçaların hatalı olanları direkt makine tarafından ayrılmakta, proses kontrollerimiz ve son kontroller ile 0,4 ppm kalite seviyemizi korumaktayız. Yeni makine yatırımlarımız devam etmektedir.
2021 yılında kurduğumuz Kalite Laboratuvarımız da sertlik ölçüm kontrolü, kaplama kalınlığı, yüzey pürüzlüğü kontrolleri ve malzeme analizleri yapılmaktadır. Proses kontrolü ve son kontroller, 3 boyutlu cihazlarda laboratuvarımızda gerçekleştirilmektedir. 3-D ölçüm sistemine sahip kalite laboratuvarlarımızda parçaların 3 boyutlu modellemesi, 3 boyutlu grafikleri yapılmakta ve boyutsal muayene sürecinde insan hatası ortadan kalkmaktadır. Sadece birkaç saniye içinde tüm boyutlar; uzunluklar, çaplar, yarıçaplar, açılar ve dış dişler dahil olmak üzere ölçülmekte ve TKT'nin veri toplama programına aktarılmaktadır. Kalite Ölçüm Laboratuvarımız için yatırımlarımız devam etmektedir. Siparişin alınmasından başlayarak, hammadde, stok ve sevkiyatlar özel programlarla takip edilmektedir. Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Kalite sorunları olan parçalar için tasarım desteği verip testlerini yaptırıyoruz.

Üretebildiğiniz ürün çeşitleri, ölçüler ve hedef sektörleriniz nelerdir?

Otomotiv sektörünün köklü firmalarına özel cıvata, vida, pim, perçin, kademeli perçin, çubuk, boru parçaları soğuk dövme ile üretimini yapan onaylı tedarikçi firmayız. Standart parça üretimimiz yoktur. Bizim makinalarımız “part forming” formundadır. Tutucularda parça çevrilebiliyor. Çift taraflı dövme yapabiliyoruz. Kısacası, hem cıvata hem de parça üretimi yapabiliyoruz.

İhracatınız ve yurtdışı pazarlarına bakışınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Dış pazarda satışımız Avrupa ülkelerine yapılmaktadır. Üretimimizin %60’ını ihraç etmekteyiz. Son zamanlarda yurt dışından partnerlik için çok sayıda görüşmelerimiz olmaktadır. Biz, “tecrübemizi teknoloji ile birleştirip kaliteyi sürekli kılmayı hedef edindik”. Bu anlamda kendimize güveniyoruz. Yurt dışı pazar araştırmaları yapıyoruz ve stratejilerimizi belirliyoruz. Yurt dışı pazarında biz de varız diyebiliyoruz. Bunu için, stratejik çalışma planımıza uygun adımlar atıyoruz.

Yatırım planlarınız ve firmanızın hedefleri nelerdir?

Yatırımlarımızı insan ve makine yatırımı olarak ayırdık. İnsan yatırımımızı eğitimlerimizi sürekli kılarak ve iyi bir ekip çalışması ile güçlendiriyoruz. Yeni makine alımlarımız var. Bunun dışında kalite laboratuvarımızı büyütüyoruz. %100 ölçüm için yeni bir makine aldık. Almanya ve Fransa’da ofis açma konusunda çalışmalarımıza başlamış durumdayız. Ürününüz dünyanın en kaliteli ürünü olabilir, hizmetiniz mükemmel olabilir. Fakat müşteriniz bunu zamanında ve aynı standartlarda alamıyorsa, sizinle bir daha çalışmayacaktır. Firmamızda, Kalite Yönetim Sistemi etkin olarak işlemektedir. İşletme faaliyetlerinin standartlaştırılmasını sağlayacak dökümantasyon altyapısını oluşturduk. Veriler ve istatistiksel ölçümler doğrultusunda durum analizlerini yapmakta ve geleceğe yönelik kararlarda bu analiz sonuçlarının kullanılabilmekteyiz. Sistem bakış açısı ile yaptığımız çalışmalar, bize müşteri memnuniyetinde ve müşteri sadakatinde artış sağlamaktadır. Biz başarılı ve mutlu bir ekibiz. Birbirine destek olan, başarıyı ben değil, biz olarak kabul eden bir ekibe sahibiz. Stratejik Pazarlama İlkelerimizi belirledik. Bu sayede yeni bir sektör için de özel bir parça tasarımı yaptık, İtalya’da gerekli testlerden başarıyla geçti. Bu parça da ülkemize kazandıracağımız yeni bir parça olacak. Dünya’daki tek üreticisi oluyoruz. Gerekli patent başvurularımızı hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlar içi yaptık. Bu ülkemiz ve firmamız için gurur verici bir durum.  Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Türkiye bağlantı elemanları sektörünün bugünü, geleceği, avantaj ve dezavantajları için görüşleriniz nedir?

Bağlantı elemanları için ana sektörler otomotiv, beyaz eşya, mobilya sektörleridir. Türkiye’de bağlantı elemanları sektörü aile firmalarının elindedir. Düne kadar bu firmaları, teknolojiye yabancı eski nesil yönetirken yurt içi pazarına iş yapabilmekten öte hedefler yoktu. Bugün ise 2. nesil aile üyeleri yönetimdedir. Bunlar teknoloji ile büyüyen nesil olduğu için, babalarından devir aldıkları firmaları kurumsal bakış açısı ile yöneten veya profesyonel yöneticiler ile çalışmaya başladılar. Bu firmaların hedefi artık Dünya pazarıdır.
Ülkemiz güçlü bir otomotiv yan sanayi endüstrisine sahiptir. Kalitesi ve yatırımları ile göz dolduran bu firmalar Dünya Otomotiv Sanayii için de tercih sebebidir. Bu sektörde çalışan başarılı birçok yan sanayi firmamız var.  Pandemi ile birlikte Çin’in pazardaki durumu ülkemize farklı bir fırsat yaratmıştır. Ülkemiz Avrupa pazarına yakın ve üreticilerimizin üretim hızı yüksek, kalitemiz gerekli standartlara uygun, ileri teknoloji makinalarımız var. Teknik personelimiz tecrübeli, daha ne olsun. Tüm bunlar bizi avantajlı ülke konumuna getirmiştir. Kendi firmam TKT CIVATA olarak söylüyorum, bu yıl yurt dışı firmalardan çok sayıda partnerlik teklifi almış bulunmaktayız, değerlendiriyoruz.
İstatiksel verilere baktığımızda Türkiye’nin yaklaşık 95.000 ton bağlantı elemanı ithal ettiğini ve 300.000 ton bağlantı elemanını ihraç ettiğini görürüz. Türkiye'nin iç pazar bağlantı elemanları sektör büyüklüğü ise yaklaşık 500.000 bin tondur. Bunlar Türkiye’deki ana sektör olan otomotiv, beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Ülkemiz aynı zamanda otomobil fabrikası cennetidir. İç pazar için üretilen bağlantı elemanlarının %75’i otomobil ve ticari araçlarda kullanılmaktadır.

Dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmelerin dünya bağlantı elemanları sektörüne etkileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmeler sadece bağlantı elemanları sektörünü değil tüm sektörleri etkilemektedir. Siyasi aktörlerin demokratik yapıda zorlayıcı etkileri sebebiyle tüm dünya tek pazar gibi reaksiyon vermektedir.
Genelde siyasi ve ekonomik olumsuz gelişmelerin ortaya çıkardığı sonuçlar sebebiyle, bağlantı elemanları sektöründe iş yapan firmalar zorlanmaktadır. Bu dönemler kriz dönemleridir. Neredeyse sürekli kriz ortamında çalışıyoruz. Bu tür gelişmelerin önümüzdeki yıllarda farklı sebeplerle de olsa süreceği açıktır. Stratejisini ve yapılandırmasını bu farkındalıkla oluşturan TKT CIVATA olarak, farklı sebepler ile pazarda oluşabilecek istikrarsızlıklardan etkilenmeyi minimuma indirecek önlemlerimizi aldık.
Biz TKT CIVATA olarak bağlantı elemanları sektörünün dünya endüstrisindeki normal zamanlarda olduğu kadar kriz ortamlarında da, barış endüstrileri kadar savaş endüstrilerinde de talep gördüğü gerçeği ile müşteri penetrasyonunu oluşturmaktayız. Dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmeler bizim “eldeki olanakları tartışmadan istenene en yakın mümkünü” var etme ilkemiz ile hazırlıklı olduğumuz bir perspektiftir.

TKT Cıvata’yı kalite, kapasite, üretim çeşitliliği olarak nasıl konumlandırabilirsiniz?

Firmamızda özel tip soğuk dövme ürünler üretmekteyiz. Üretimi zor bir parça varsa veya yurt dışından teminde sorun yaşanıyorsa o parça bir şekilde bize gelir. Biz kalıp tasarımı ile parçanın üretimin sağlarız. Bunun için yeterli tecrübeye sahibiz. Dünya’da tek üreticisi olduğumuz OEM parçalarımız vardır.

Teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ürün ve hizmet kalitemizi sürdürülebilir kılıyoruz. Üretkenlik, verimlilik, sürdürülebilir kalite anlayışımızla düşük ppm seviyemizle gurur duyuyoruz.  Bu başarının altında yürekten bağlı bir ekibin emeği var.  Biz ekip olarak, çok daha güzel başarılara imza atacağımıza inanıyorum.