Temel Tel olarak en kaliteli ve en bilinen marka olma hedefindeyiz - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Temel Tel olarak en kaliteli ve en bilinen marka olma hedefindeyiz

1998 de aile şirketi olarak kurulduk. 2005 yılında yeni yatırımlar ile tavlı tel üretmeye başladık. 2020 yılına kadar İstanbul Habibler tesisimiz de üretim yaptık. Habibler tesisimizin yetersiz kalmasından dolayı Kocaeli Dilovası’nda ikinci fabrikamızı kurduk. Bağlantı elemanları sektörü için tavlı, tavsız ve fosfatlı tel üretimini Dilovası tesisimizde yapmaktayız. Habibler’de Eser Tel Metal firma adıyla devam eden tesisimizde parlak tel, inşaat teli, yağlı balya teli üretimi yapmaktayız.

6-7 bin ton/ay üretim

Bağlantı elemanları için tel üretimi yaptığımız Dilovası tesisimizi 2021 yılında 50 milyon tl yatırım ile hizmete açtık. 7 dönüm alan içerisinde, 3500 m2 kapalı, 3500 m2 açık alanda üretim yaptığımız bu tesisimizde tav fırınlarımız atmosfer kontrollü ve fosfat tesisimiz son teknoloji ile donatılmıştır. Yeni tav fırınımız ile Dilovası tesisimize aylık 2500 ton tavlı tel, 3000 ton tavsız tel, Habibler tesisimizde 500 ton tavlı tel, 1000 ton tavsız yağlı tel üretim kapasitesine ulaştık. 2 tesisimizde aylık yaklaşık 6000-7000 ton tel üretim kapasitemiz bulunmaktadır. Habibler tesisimiz ile bu sektöre yaptığımız yatırımın yaklaşık tutarı 70 milyon tl kadardır.

1 mm’den 30 mm’e kadar üretim

1 mm’den 30 mm’e kadar üretim yapabilmekteyiz. Bu kapasitemiz ile İstanbul’da en kalın tel üretebilen firma olduğumuzu söyleyebilirim. Bağlantı elemanları üreticilerinin kullandığı her türlü vasıflı ve vasıfsız çelikleri tüm kalitelerde üretmekteyiz. Türkiye’de filmaşin olarak üretilmeyen örneğin 41Cr4 gibi malzemeleri ilerleyen dönemde ithal etmeyi de düşünüyoruz.

Tav fırınlarımız atmosfer kontrollü

İki tesisimizde de amacımız kaliteden ödün vermeden en kaliteli en bilinen marka olma hedefindeyiz. Bunun için hiçbir yatırımdan kaçınmıyoruz. Biz atmosfer kontrollü ve her birinin değeri 7 milyon tl olan tav fırınları kullanıyorken, atmosfer kontrolü olmayan fırınları kullanan başka tel üreticisinin yatırımı 1 milyon tl olmaktadır. Bu da teli kalitesine yansımaktadır. Çünkü atmosfer kontrollü olmayan fırında tavlanan telin bir kısmı sert bir kısmı yumuşak kalabiliyor. Bu tel bizim işimizi görüyor diyen müşteri aslında yanılmaktadır. Ya ürettiği ürünün kalitesine yansır, ya kalıbı kırılır yada teli iade etmek zorunda kalır. Fosfatlama kazanlarımızda yine 14 kazanın 6 tanesi sürekli 80 derecelerdedir. Müşterilerimizden de kalitemizle ilgili olumlu ve övgü dolu geri dönüşler almaktayız.
Örneğin ara tavlı ve fosfatlı tel isteniyorsa hammadde tedariğinden sonra ilk çekim işlemi ile tel istenilen ölçüye getirilir ve ara tavlama işlemi yapılır. Sonra fosfatlama işlemi, fırından sonra malzemenin temizliği yapılıp son çekime girer ve sevk edilir.

Öncelikli hedefimiz ihracat

Yaptığımız tesis, kapasite ve kalite yatırımları ile tel ihracatı öncelikli hedeflerimizden biridir. Her türlü teknolojik yatırıma sahip tesisimiz ve kalitemiz ile Avrupa standartlarında üretim yapmaktayız. Almanya, Hollanda, Belçika gibi Avrupa ülkelerine tel ihraç edebiliyorsak gerekli kaliteyi yakaladığımızı göstermektedir. Kurduğumuz tecrübeli ihracat departmanı ile başka hangi ülkelere hangi ürünleri ihraç edebiliriz konusunda araştırma ve çalışmalar yapıyoruz. İhracata milli duygularla yaklaşmaktayız ve her üretici firmanın ihracatı hedeflemesi gerektiği düşüncesindeyiz. İhracat konusunda şimdilik başlangıç aşamasında olsak da üretimimizin %50’sini ihraç etme hedefindeyiz. İhracat konusunda Avrupa haricinde diğer hedef ülke ve bölgeleri Fas, Cezayir, Rusya, Türki Cumhuriyetleri, Orta Asya ve Amerika olarak söyleyebiliriz. Bağlantı elemanları ve çivi üreticileri için tel ihraç edebileceğimiz gibi tel verdiğimiz bağlantı elemanı üreticisi müşterilerimiz ile partnerlik yaparak onların ürünlerini de ihraç edebiliriz. Ne ihraç satabiliriz, ülkeye ne katkı sağlayabiliriz onların araştırması içindeyiz.

Kurların sabit olmaması bizi zorluyor

Son 15-20 yılda Türkiye bağlantı elemanları sektörü kalite, ürün çeşitliliği ve kapasite olarak çok gelişti. Hem sanayimizin gelişmesi hem de bağlantı elemanları ihracatının artması ile Avrupa’da bu sektörde çok önemli bir konuma geldik. Artan talepten dolayı sürekli yatırım yapmamız gerekiyor. Ancak ülkemizin bulunduğumuz ekonomik koşullardan dolayı, kurların stabil olmamasından kaynaklı sabit fiyat uygulayamıyoruz. Avrupalı müşteriler bizden sabit fiyat istiyor ama onlara izah edemediğimiz bazı koşullardan dolayı maalesef zorlanıyoruz.

Kaliteli tel talep edin

Yerli müşterilerimize şu mesajı vermek isterim. Türkiye’de hem tel üretim kalitesinin hem de bağlantı elemanları kalitesinin artması için kaliteden ve kaliteli tel talebinden ödün vermeyin. Biz para kazanırsak yatırım yapabilir ve size daha iyi ürün ve hizmet verebiliriz.

Türk tel tedarikçisinden tel almaktan çekinmeyin

Yurtdışı müşteri kitlemize ise şunu söylemek isterim. Yeni bir firma ile çalışmaya başlamak ne kadar zor ve riskli gözükse de her yeni tedarikçi avantajlı fırsatlar sunabilir, sizleri hizmeti, kalitesi ve fiyatı ile şaşırtabilir. Bir Türk tel tedarikçisinden tel almaktan çekinmeyin ve bu yeni firmaları deneyin, alışkanlıklarınızın dışına çıkın. Bizlerin iyi birer partner olduğumuzu göreceksiniz. Yerli ve yabancı referanslarımızı mutlaka sorun ve araştırın. Sektörde bizden daha eski tel üreticileri var. Ancak onların uzun zamandır yeni bir yatırım yapmadıklarını görüyoruz. Temel Tel sürekli yatırım yapan, heyecanını kaybetmeden büyümeye devam eden, yeni hedefleri bitmeyen enerjik bir firma olarak hizmet vermeye devam edecek.