Best Kale Cıvata’nın “Tel Üretim” tesisi hizmete giriyor.
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Best Kale Cıvata’nın “Tel Üretim” tesisi hizmete giriyor.

2002 yılında kurulmuş olan Best Kale Cıvata, bağlantı elemanları tedarikçisi olarak, konusunda Türkiye’nin lider firmalarından biri olmaya adaydır.

2020 yılında almış olduğumuz bir kararla, öncelikle vida üreticileri olmak üzere, bağlantı elemanı sektörüne hammadde temini konusunda bir yatırım yapmaya karar verdik. Bizleri bu konuya iten sebeplerin başında hammadde temini konusunda üreticilerin yaşamış oldukları sıkıntılardır.

800 ton/ay üretim, 5 milyon eur yatırım

Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi’nde 5 milyon euro yatırım ile 7500 metrekare kapalı alana sahip fabrikamızı 2 ay önce tamamladık ve makinalarımızın montajına başladık. Fabrikamızda vida sektörüne çap 2,5 ile 10 mm arası tavlanmış tel üretimi yapacağız. Şu anki planımız 2 adet hadde, 3 adet tav fırını ve 7 adet skin pass ile ilk planda hedefimiz 800 ton /ay üretimi gerçekleştirmektir. Bu ay tek fırınımız devreye girecek, önümüzdeki iki ay içinde de diğer iki fırınımızı devreye alacağız. Yaklaşık 2 aylık deneme üretimlerinin sonucunda, Eylül-Ekim aylarında seri üretime başlayarak 35-40 kişiye istihdam sağlayacağız.

“Sıfır Atık” projesiyle çevreye ve insana duyarlı üretim

Projemiz üretim itibariyle, çevreye ve insana duyarlı, tamamen sıfır atık projesiyle şekillendirildi. Tesisimiz, mevcut diğer tel üreticilerinin üretim metotlarından oldukça farklı bir konseptedir. Ürünlerimizi tamamen kimyasal maddelerden uzak, yeni kumlama teknolojisi ile müşterilerimize sunmak istiyoruz. Prosesimizde atık veya zararlı herhangi bir madde kullanılmamaktadır. Yatırım ve üretim maliyetleri, diğer üretim metotlarına yani fosfatlı üretime göre daha yüksek olan bir sistemdir. Bu üretim şekli şu anda dünyada ve Türkiye’de de kullanılmaktadır.

Profesyonel ekibimiz hazır

Tüm yatırımı Best Kale Cıvata tarafından finanse edilen yeni tesisimiz için ayrı bir firma oluşturmadan Best Kale Cıvata bünyesinde faaliyet göstereceğiz. Henüz bir markaya karar vermedik. Önceliğimiz malımızın herkes tarafından talep edilebilecek üst kalitede yer alan bir malzeme olmasıdır. Bu nedenle çalışanlarımızın eğitimine öncelik verdik. Yaklaşık 9 aydır tüm personelimiz kapsamlı bir eğitimden geçti ve şu anda her türlü bilgi ve beceriye sahip durumdadırlar. Kalite için gerekli ekipmanlarımız da tamamlamış durumdayız

Sektörde tedarikçi olarak da yer almak istiyoruz

İlk yıl için %15 ihracat hedefli koyduk ve bunun için de alt yapımızı oluşturmaya başladık. Daha sonraki yıllarda bu oranı daha da artırmak hedefindeyiz. Devamında tesisimizin kapasitesini artırma ve farklı ürün gruplarına da girmek arzusundayız. Gaz altı kaynak teli pazarlaması ve paslanmaz tel ithalat ve pazarlamasını yapabileceğimizi düşünüyoruz. Sektöre biraz da tedarikçi olarak girmek istiyoruz. İlerleyen dönemlerde bu yatırımlara paralel olarak ısıl işlem, kaplama ve paketleme tesisi kurma düşüncelerimiz de var. Ancak bir bağlantı elemanları üretimi düşünmüyoruz. Bizim ortaklarımız üretici olduğu için doğal olarak onların ürettiği malı satmak bizim açımızdan daha etiktir. 

Neden böyle bir yatırıma gerek duyduk?

Bağlantı elemanları üreticileri gerek makine (pres, ovalama), gerek ısıl işlem, gerekse kaplama konusunda ciddi yatırımlar yaptılar. Fakat biz, hammadde kapasitesi konusunda sektörün yetersiz olduğunu gördük ve bu konuda bir yatırım yapmaya karar verdik. Filmaşin tedariklerimizi yurt içinden sağlamayı düşünüyoruz. Belli başlı 5-6 tane büyük çelik üreticimiz var. Bu firmalarla çalışarak iç piyasadaki bağlantı elemanları üretici firmalara hammadde temini sağlayacağız.

Sektörde 20 yıl

Best Kale Cıvata olarak yaklaşık 76 çalışanımız var. Bağlantı elemanlarında Gebze, Karaköy ve Esenyurt lokasyonları ile 3 ayrı konumda faaliyet gösteriyoruz. Yeni bir tesis olarak da Kırklareli’ni ilave ettik. Müşteri kitlemizi %55 toptancı, %45 tüketici olarak tanımlayabiliriz. Önümüzdeki yıllarda sektörümüzün önünün açık olduğunu düşünüyorum. Kaliteyi, zamanında teslimi ve maliyetlerini kontrol altında tutabilen firmalar ciddi başarılar elde edecektir.