Avrupa çelik sektörüne bakış
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Avrupa çelik sektörüne bakış

2021'in üçüncü çeyreğinde AB görünür çelik tüketimi art arda dördüncü kez arttı (%+14.3), ancak ikinci çeyrekteki 40 milyon tona kıyasla 36 milyon ton azaldı. İyileşmenin ılımlı bir oranda devam etmesi bekleniyor ve en azından 2022 ortasına kadar devam eden enerji krizi de dahil olmak üzere önemli belirsizliğe maruz kalacak.

 Avrupa Çelik Birliği (EUROFER) Genel Müdürü Axel Eggert, "Çelik kullanan endüstrilerde ve çelik talebinde 2020'nin sonundan bu yana gözlemlenen olumlu eğilim devam ediyor, ancak görünüm daha da karamsar hale geliyor" dedi. “Devam eden tedarik zinciri kesintileri, hızla yükselen enerji ve karbon fiyatları ile devam eden enflasyon, çelik sektörünün toparlanmasını riske atıyor. Mevcut AB iklim ve enerji politikalarıyla birleştiğinde bunlar, Avrupa'yı yapısal bir krize ve sanayii Avrupa'nın dışına itebilecek tehlikeli bir kokteylin bileşenleridir” diye uyardı. 

Çelik tüketimi, 2021'deki toparlanmanın (+13.8%) ardından, 2022 ve 2023'te çok daha ortalama bir şekilde artacak (sırasıyla +%3,2 ve +%1,7). Küresel tedarik zinciri sorunları ve yükselen enerji fiyatlarının, en azından 2022'nin ikinci çeyreğine kadar, özellikle otomotiv olmak üzere çelik kullanan sektörlerden gelen talebi ciddi şekilde etkilemesi bekleniyor.

AB çelik pazarına genel bakış

Çelik talebine paralel olarak, 2021'in üçüncü çeyreği boyunca, AB'deki yerel teslimatlar da olumlu eğilimini sürdürdü, ancak ikinci çeyrekte kaydedilen olağanüstü hacim artışından (+%40) daha yavaş bir hızda (+%6,6). Bu, iki yıllık bir düşüşü (2020'de %-9,6 ve 2019'da %-4,2) takip ediyor.

Buna karşılık, AB çelik ithalatı, ikinci çeyrekteki +%45'in ardından üçüncü çeyrekte +%47.7 ile çarpıcı artışını sürdürdü. Pandemi nedeniyle 2020'nin son derece düşük rakamlarıyla (-17,1%) karşılaştırmayı yansıtsa da, ithalat penetrasyonunun oldukça yüksek olduğu ortaya çıkıyor.

AB çelik kullanan sektörleri

Temmuz 2021'den bu yana yaşanan ve özellikle otomotiv sektörünü etkileyen küresel tedarik zinciri üzerindeki büyük baskılar, üçüncü çeyrekte çelik kullanan sektörlerin üretimini etkiledi: büyüme mütevazı olarak +%3,2 oldu. Bu, 2021'in ikinci çeyreğinde zirveye ulaşan (+%29.2) ve pandemiden kaynaklanan kayıpların giderilmesine izin veren güçlü bir toparlanmanın ardından geldi.

Mevcut durum toparlanmayı tehlikeye atıyor ve en azından 2022'nin ilk yarısına kadar çelik kullanan endüstrilerin genel görünümü üzerinde önemli bir belirsizlik yaratıyor.