Kadimi Grup Başkanı Sn. Rakesh Gupta ile Söyleşi - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Kadimi Grup Başkanı Sn. Rakesh Gupta ile Söyleşi

Kadimi Grup’un geçmişinden kısaca sözedebilir misiniz? 

Kadimi'yi 1977'de kurduk. Son 40 yılda bağlantı elemanları ve soğuk dövme endüstrisinin lider tedarikçisi olduk. Biz işe başladığımızda Hindistan'da çok fazla bağlantı elemanı üretimi yoktu ve pazar küçük olduğu için bu pazarla ilgilenen çok fazla tedarikçi yoktu. Yani KADIMI, dünyanın önde gelen küresel üreticilerinden bazılarını Hindistan'da temsil ederek başladı.

1987’de düz ovalama tarağı üretmeye başladık ve tüm düz tarak ürünlerini kapsayacak şekilde ürün yelpazemizi giderek genişlettik.

2013’te, bağlantı elemanı ve soğuk dövme sektörü için soğuk dövme teli üretmeye başladık.

Firma ile ilgili rakamları verebilir misiniz? (Çalışan sayısı, kalite belgeleri, fabrika m2, makine, test ekipmanı vb.)

450 kişiyi istihdam ediyoruz. ISO 9001 sertifikalıyız. İki üretim tesisimiz var. Ovalama tarağı üretim tesisi Gurgaon'da (Hindistan, Yeni Delhi civarı). Soğuk dövme teli üretim tesisi Chennai'de (Hindistan'ın güney kısmı; liman yakınlarında). Bu tesis 10 dönümden fazla alana sahiptir. Her iki fabrikada da en iyi kalite ekipman kullanıyoruz. Ovalama tarakları için ısıl işlem ve yüzey işlemleri dahil tüm üretimi kendi bünyemizde yapıyoruz. CHQ tel için tam otomatik paklama hattı ile ABD'de yapılan Küreleştirme/Tavlama fırınlarımız var.

Üretim ve satış lokasyonlarınız nerededir? Yeni lokasyon planınız var mı?

Şu anda Hindistan'da iki üretim tesisimiz var.  ABD, Avrupa ve Honkong'da (Genel Çin Bölgesi için) satış ofislerimiz bulunmaktadır. Şu anda müşterilerimize daha yakın olmak için yurtdışında, ABD ve Avrupa'da bir üretim yeri kurmayı veya satın almayı düşünüyoruz.

Şu an üretmekte olduğunuz ve gelecekte üretmeyi planladığınız ürünler nelerdir? Hangi ürünlerde daha iddialısınız?

Ağırlıklı olarak bağlantı elemanları üreten firmalara hitap eden iki ürün grubumuz var.

Kadimi, hemen hemen her uygulamayı kapsayacak şekilde çok geniş bir yelpazede düz ovalama tarakları üretmektedir. Müşterilerimizin değişen taleplerini karşılamak ve yeni sektörlere hitap etmek için ürün yelpazemizi genişleteceğiz.
İkinci ürün grubu, alaşımlı ve alaşımsız CHQ telidir. Havacılık, otomotiv ve rulman endüstrileri için yüksek kaliteli tel üretiyoruz. Mevcut boyut aralığımız 2.00 ila 32.00 mm arasındadır. Boyut yelpazemizi 2.00 mm'nin altına kadar daha küçük boyutlara genişletmeyi amaçlıyoruz. Bu tesisin konumu Chennai limanına yakın olup, çabamız hem yurtiçi müşterilerimize hem de ihracata hitap etmektir.


Kadimi şu anda hangi ülkelere ihracat yapmaktadır? Hangi bölgeler hedef pazarlarınız arasında?

Ürünlerimizi dünya çapında 40’ı aşkın ülkeye ihraç ediyoruz ve geniş bir bayi ve müşteri ağımız var. Satışlarımızı Türkiye, Doğu Avrupa ve Avrasya bölgelerine genişletmeyi düşünüyoruz. 


Sizin deneyimlerinize göre, sipariş aşamasından teslimata kadar müşterilerin en çok önem verdiği hizmetler nelerdir?

Müşteriler 3 faktöre bakar; fiyat, kalite ve teslimat. İlaveten, biz müşterilerimize, kendi müşterileri için karmaşık parçalar geliştirebilmeleri yönünde teknik destek sunuyoruz.

Şu sıralarda, acil müşteri taleplerini karşılamak üzere ovalama tarakları ekspres üretim hattımıza başladık. Burada kalıpları 2 haftadan daha kısa bir sürede üretiyoruz ve bu müşteriler tarafından gerçekten beğenildi.


Firma olarak dünyadaki rakipleriniz arasındaki konumunuz ve ayrıcalıklarınız nelerdir? 

Dünyanın en güvenilir düz ovalama tarağı/CHQ tel üreticisiyiz ve felsefemiz “Müşteri En Önde Gelir”.


Bağlantı elemanları sektöründe müşteri talep ve eğilimlerinin hangi yönde artacağını düşünüyorsunuz? Bağlantı elemanı üretiminde sizce hangisi ön plana çıkacak?

ICE'den EV'ye geçiş nedeniyle pazar değişiyor. Bunun belirli tip bağlantı elemanlarına olan talebi azaltmasını bekliyoruz. Bununla birlikte, diğer sektörlerdeki büyüme EV'den kaynaklanan bu kaybı telafi edeceğinden bağlantı elemanlarına yönelik genel talep artacaktır.


Hem küresel hem de yerel olarak pazardaki konumunuzu korumak ve daha da geliştirmek için nasıl bir kurumsal stratejiye ihtiyaç olduğunu düşünüyorsunuz?

Ovalama tarakları için yeniden öğütme tesisi sağlayarak ve ayrıca acentemiz veya şirkete ait depo aracılığıyla yerel stoklama sağlayarak yerel varlığımızı başta ABD ve Avrupa olmak üzere bütün önemli pazarlarda geliştirmeyi umuyoruz. 


Kadimi Tool’un hedefleri ve gelecekteki yatırım planları nelerdir?

2020-21 döneminde, Kadimi, ABD ve Almanya gibi iki kilit pazarda yerel ofisler kurdu.  Satış ekibimizi genişletmeyi ve pazarın talep ettiği yerlerde üretim tesisleri kurmayı umuyoruz.


Firmanızı en iyi tanımlayan slogan nedir?

“İşinizin büyümesi müşterinize karşı samimiyetinizin bir işlevidir”