Bağlantı Elemanları sektöründe global üretim
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

TKT Cıvata’nın hedefi “tecrübeyi teknoloji ile birleştirip kaliteyi sürekli kılmak”

1992 yılında üretimine standart bağlantı elemanları ile başlayan TKT Cıvata, 2002 yılından bu yana otomotiv sektörü için bağlantı elemanları imalatı yapmaktadır. Otomotiv sektörünün köklü firmalarına özel pim, perçin, kademeli perçin, vida ve cıvata üretimi yapan TKT Cıvata, yaptığı makine, teknoloji ve kalifiye personel yatırımları ile kapasitesini 16 mm çapa ve 130 mm boya çıkarmıştır. 

Bağlantı elemanları üretebilmenin tecrübe ve teknoloji gerektirdiği otomotiv ve savunma sanayi için özel soğuk dövme parça üretimi yapan TKT Cıvata, dış pazarda ise ihracatını çoğunlukla Avrupa ülkelerine yapmaktadır. Kalitesi ile kendini kanıtlayan ve yaptığı üretimin %60’ını ihraç eden TKT Cıvata’nın hedefi ve sloganı “tecrübeyi teknoloji ile birleştirip kaliteyi sürekli kılmaktır”.

2021 yılında laboratuvar yatırımlarını tamamlayarak sertlik ölçüm kontrolü, kaplama kalınlığı, yüzey pürüzlüğü kontrolleri ve malzeme analizlerini bünyesindeki kendi laboratuvarında yapmaktadır. Proses kontrolü ve son kontroller, 3 boyutlu cihazlarda laboratuvarında gerçekleştirilmektedir. 3-D ölçüm sistemine sahip kalite laboratuvarlarında, parçaların 3 boyutlu modellemesi, 3 boyutlu grafikleri yapılmakta ve boyutsal muayene sürecinde insan hatası ortadan kalkmaktadır. Sadece bir kaç saniye içinde tüm boyutlar uzunluklar, çaplar, yarıçaplar, açılar ve dış dişler dahil olmak üzere ölçülmekte ve TKT'nin veri toplama programına aktarılmaktadır. Siparişin alınmasından başlayarak, hammadde, stok ve sevkiyatlar özel programlarla takip edilmektedir.

Otomotiv sektörünün sürekli gelişmeye dayalı sistem yapısı, firmasına ve çalışanlarına değer kattığını söyleyen TKT Cıvata Genel Müdürü Kadir Telci, “Otomotiv endüstrisi yenilikçi bir sektördür, yalnızca yeni teknolojiler açısından değil, aynı zamanda optimize edilmiş üretim süreçleri açısından da öyledir. Sektör, yan sanayi firmalarının üretkenliğinin artırılmasına, işleme güvenilirliğinin artırılmasına, çalışanlarının eğitimlerine kadar tüm eğilimleri belirlemektedir. Bu sektörde yıllardır tedarikçi olarak bulunmaktan dolayı çok muyluyuz” ifadelerini kullandı.

Global hale gelen dünya için üretim yapmak hedefi ile yeni yatırımlarla makina parkımızı geliştirmeyi ve kalite laboratuarımızı büyütmeyi hedefliyoruz diyen Kadir Telci; “Türkiye’de sektördeki firmaların büyük çoğunluğunu aile şirketleri yönetiyor. Bu firmalar birbirini tanır, çoğunun dostlukları vardır. Hatta ikinci nesiller için de bu durum geçerlidir. Ancak aile şirketi olmalarının bir dezavantajı olmuştur. Bu firmalar, kurumsallaşma çalışmasına geç başlamıştır. Otomotiv ve beyaz eşya gibi sektörlerde onaylı tedarikçi olan firmalar bu konuda daha şanslıydılar. Çünkü onlar bu sektörlerin, kalitenin sürekliliği beklentisi sebebiyle daha önce kurumsallığa giriş yapmışlardır” dedi. 

TKT CİVATA olarak kendilerinin de böyle bir şansları olduğunu belirten Kadir Telci, “2006 yılında ISO 9000 Kalite Sistem belgemizi aldık. 2007 yılında da otomotivin güçlü kuruluşlarında, onaylı tedarikçi olarak yerimizi aldık. 2022 yılında TS 16949 belgemizi almak için çalışmaya başladık. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ürün ve hizmet kalitemizi sürdürülebilir kılıyoruz. Üretkenlik, verimlilik, sürdürülebilir kalite anlayışımızla düşük PPM seviyemizle gurur duyuyoruz. Bugün hala aynı heyecan, aynı azim ile yolumuza, büyüyerek devam ediyoruz” dedi.