3E Endüstriyel Mühendislik Genel Müdürü Sn. Gökhan Lale ile söyleşi.
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

3E Endüstriyel Mühendislik Genel Müdürü Sn. Gökhan Lale ile söyleşi

3E Endüstriyel Mühendislik Genel Müdürü Sn. Gökhan Lale ile söyleşi.

 

Firmanızdan ve faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Firmamızın kurulduğu 2005 yılından bugüne 30’dan fazla ülkede farklı tip ısıl işlem tesislerinin kontrol sistemlerini yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Sunduğumuz çözümler içerisinde hem yeni fırınların devreye alınması hem de eski fırınların kontrol sistemlerinin modernizasyonu yer almaktadır. 

TUBİTAK Marmara Teknokent’te bulunan AR-GE merkezimizde, tüm dünya markaları ile rekabet edebilen hatta daha üstün özelliklerde ürünler üzerinde çalışıyoruz. 
SCADA dizayn yazılımımız Eagleye® RSD, 
Özel ERP yazılımımız Eagleye® HQM, 
Difüzyon simülasyon yazılımımız Eagleye® CDS, 
AMS2750F ve CQI9 a göre raporlama yapan yazılımımız Eagleye® QRD, 
Taşınabilir kayıt cihazımız Eagleye® PDR, 
Taşınabilir dewpoint cihazımız Eagleye DEW, 
Taşınabilir gerilim giderme makinamız Eagleye® PHT  gibi ürünlerimizi ARGE merkezimizde geliştiriyoruz.

2016 yılında PowerMax Corp. ile bir işbirliğine gittiniz. Hedeflerinizi ve PowerMax birlikteliğinizi biraz anlatır mısınız? 

PowerMax Furnaces Corp. Kamaralı ve Bantlı Isıl İşlem Fırınlarının üretimi üzerine uzmanlaşmış alanında lider bir firmadır. Hem kendi ısıl işlem tesisleri hem de üretim kapasitesi olarak bağlı bulunduğu Fengdong grup ile Asya’nın en büyük imalatçısı ve ısıl işlemcisi de diyebiliriz.

Türkiye pazarına Bodycote ISTAŞ tesislerine kurulan fırınlar ile giriş yaptık. Bizim de kendileri ile tanışmamız bu proje esnasında oldu. Bodycote’da bulunan kontrol sistemlerimizi ve yazılımlarımızı çok beğendiler. Servis kolaylığı olması açısından bu bölgede satışını yaptıkları fırınların kontrol sistemlerinde birlikte çalışmaya karar verdik. 

3E Endüstriyel Mühendislik olarak fırınların kontrol sistemlerinin yapılmasının yanında PowerMax Corp. firmasına satış, pazarlama, servis ve yedek parça konularında destek sağlıyoruz. Uzak Doğu pazarında kurulan fırınlarda da artık bizim yazılımlarımız kullanılmaya başlandı. Dolayısıyla 2 taraf için de faydalı olabilecek stratejik bir iş birliğimiz var.

PowerMax Corp. hangi ürünleri ile Türkiye pazarında yer almayı hedefliyor?

PowerMax yalnızca atmosfer kontrollü fırınlar ile Türkiye pazarında yer alacak. Fırınları 2 ana başlık altında toplayabiliriz: 
1. PMB ( Universal Batch Quench Furnace)
2. MBCF (Mesh Belt Continuous Furnace) 
Bunların dışında yan ürün olarak da son jenerasyon akıllı endogaz jeneratörleri yer almaktadır. 

PMB ve MBCF’nin sunduğu üstün özellikler hakkında bilgi verir misiniz?

Bu fırınların en büyük özelliği ısıtma ve atmosfer kontrolünde en iyi şartları sağlamasıdır. Örnek vermek gerekirse, PMB fırınlarında 15 noktada TUS testi garantisi verilmektedir. MBCF fırınlarında ise 0,45 mm depth case sağlanabilmektedir. Bunun sağlanabilmesi için fırın “gerçek anlamda” bölgelere ayrılmıştır ve her bölgede 1 asıl, 1 yedek olacak şekilde 2 oksijen probu ile çok hassas % C kontrolü sağlanmaktadır. PMB de yağ tankı büyüklüğümüz 1:8.5, MBCF de 1:24, PMBA östemperleme proseslerinde kullanılan tuz tankı büyüklüğümüz ise 1:22 oranında olup soğutma performansı olarak ciddi avantajlar sağlamaktadır. 

Maalesef ilk yatırımda çok fazla dikkat edilmeyen ton başına tüketim maliyetlerine, ilerleyen süreçte fırın maliyetlerinin daha üstünde bedeller ödenmektedir. Biz bu konuda da çok ciddi fark yarattığımızı düşünüyoruz.

Türkiye’de referansınız olarak hangi firmaları söyleyebilir siniz?

Şu ana kadar Bodycote İzmir ve Dilovası tesisleri, Kanca, Canik, Çimsataş ve Berdan Cıvata da PMB hatlarımızın kurulumunu tamamladık.  Berdan Cıvata, Bodycote ve Çelikiş için yeni hatların imalatı devam ediyor. MBCF tipi fırınlarımız ise MS Vida ve Marmara Isıl İşlem firmalarında çalışmaktadır. 

Norm grubu için 4 yeni hattın daha üretimine devam ediyoruz. Yeni gelecek fırınlar Türkiye’nin ilk hybrid ısıtmalı 1,5ton/h kapasiteli fırınları olacak. Yan ekipman olarak adlandırdığımız yeni nesil endogaz jeneratörlerimiz ise Norm Civata, Demsa, Marmara Isıl İşlem, Kaçmazlar, Berdan Cıvata gibi pek çok firmada kullanılmaktadır.

3E olarak hedeflerinizden bahseder misiniz?

Sektörde ısıl işlem yazılımları ve ekipmanları konusunda lider firma olarak ilerlemek istiyoruz. 
Bunu da müşteri ihtiyaçlarını veya fazlasını karşılayan, hem operasyonel hem de çevresel olarak güvenli, rekabetçi, kaliteli, zamanında teslim edilen ürünler sunarak başarmayı hedefliyoruz.