Yanmazlığı kanıtlanmış boru bağlantıları | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Yanmazlığı kanıtlanmış boru bağlantıları

Boru tesisatları, yangın durumunda yeterli bir süre boyunca yük taşıma kapasitesini korumalıdır. Bu, insanlara yangın durumunda binayı güvenli bir şekilde tahliye etmeleri için zaman verir. fischer, boru destek sistemleri için Avrupa Değerlendirme Belgesi (EAD) 280016-00-0602'yi geliştirdi ve araştırma alanlarından ve ulusal onay kuruluşlarından ortaklarla birlikte yangından korunma için optimize etti. Bu, fischer FUS kanalları için Avrupa Teknik Değerlendirmesinin (ETA) temelini oluştururken, ürünlerin yangına maruz kalma altında kullanılabilirliği, katı şartnamelere uygun şekilde kanıtlanmıştır.

Yangına maruz kaldığında ray yapılarında önemli deformasyonlar meydana gelebilir. Ciddi sonuçlar, aşağıda bulunan asma tavanların sistem arızasını içerir, bu da kaçış ve kurtarma yollarını duman ve yangına maruz bırakır. Bu nedenle, kaçış noktalarındaki ve kurtarma yollarındaki boru tesisatları, hayat kurtarabilecek yangınlara dayanacak şekilde tasarlanmalıdır. fischer, Alman Yapısal Mühendislik Enstitüsü (DIBt) tarafından yayınlanan Avrupa Değerlendirme Belgesi (EAD) 280016-00-0602'nin değiştirilmesine katkıda bulundu ve belgeyi yangından korunma amaçları için optimize etti. Bu, artık tesisatların yangına dayanıklılığı güncel teknik bilgilere göre değerlendirilir ve kanıtlanırken, CE işaretiyle oluşturulacak onaylı boru sabitleme ürünleri için Avrupa Teknik Değerlendirmelerine (ETA) olanak sağlar. Bu süreçte, bir fischer boru destek sisteminin her bir yapı ürünü, bir ETA'ya aktarılmadan önce özel olarak akredite edilmiş bir enstitü tarafından test edilir ve değerlendirilir. Sabitleme uzmanı, son yıllarda EAD gerekliliklerine benzer testleri zaten gerçekleştirdiğinden, geçmiş testlerden elde edilen birçok veri, tasarımın temelini oluşturdu. 

Yangın testini geçme

fischer FUS kanalları, EAD 280016-00-0602'ye (ETA 21-0140) göre zaten değerlendirilmiştir. Sabitleme uzmanı böylece, nihayetinde yazılım destekli simülasyonlar aracılığıyla gerçekleştirilecek olan teknik bina ekipmanları için montaj sistemleri alanında yenilikçi tasarımların temelini attı.

Yöntem, önceden ayarlanmış parametreler olan kanalların destek genişliğini optimize ederken yangına dayanıklılıkla ilgili yüklerin serbestçe yapılandırılmasına olanak sağlar.

ETA'lar, özel uygulama tasarımlarının gerçekleştirilmesine izin vererek, yangın durumunda kanalların herhangi bir sayıda boru destek sistemi konfigürasyonu ile simüle edilmesini sağlar. Planlanan kitlerdeki değişiklikler, herhangi bir zamanda hızlı, esnek ve uygun maliyetli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Kullanılan tüm ürünler, gelecekte genel konfigürasyonu onaylanmış bir uygulama haline getiren ve ilave esneklik sağlayan CE işaretine sahip olacaktır. Yangın durumunda boru destek sistemlerinin deformasyon süreçleri ve arıza özellikleri test edilerek veri tabanı olarak kullanıma sunulur. Almanya'da kanallar, MLAR 2015 kılavuzuna (Kablolar hakkında 2015 Numune Kılavuzu satırı) göre ETA yardımıyla ideal bir şekilde tasarlanabilir. Değerlendirme ayrıca, Avrupa ve dünya genelindeki kaçış ve kurtarma yollarının güvenli bir şekilde tasarlanmasına olanak tanır. 

Oda sıcaklığında bir boru destek sistemi tasarımı da değerlendirmeye entegre edilmiştir. Ekspertiz raporları geçerliliğini korur. fischer'in yangın testi yapılmış kanal ve boru kelepçesi bağlantı elemanları için mevcut uzman raporları geçerliliğini koruyor. Yangından korunma test raporları, kaçış ve kurtarma yollarına kurulum için MLAR 2015 kılavuzuna dayalı olarak ülke genelinde geçerli olan Federal Alman Kanallar Kılavuzuna (LAR) göre kriterlere uygunluğun kanıtını içerir. Özünde, yangından korunma amaçları için asma tavanın işlevselliğini sağlamayı içerir. Bu, boru tesisatları ile F30 asma tavan arasında minimum 50 mm'lik bir mesafe (min a) gerektirir (yangına dayanıklılık süresi 30 dakika). Bu nedenle yangın testleri, örneğin kanalların veya boru kelepçelerinin izin verilen maksimum deformasyonu ile ilgili olarak 30 dakikalık bir yangına dayanıklılık süresi için yük özelliklerini belirler. Bu gözlemlere duyulan ihtiyaç, birim sıcaklık eğrisine göre 30 dakika > 800 °C sıcaklığa maruz kalan çeliğin özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Ek fischer kurulum sistemi ürünleri, FUS kanallarından kademeli olarak takip edilecektir, çünkü yangına maruz kalmadaki güvenlikleri ETA'ya uygun olarak kanıtlanacaktır.