Rüzgar türbinleri için doğru civata gerilimi ölçüm sistemleri | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Bolt-Check sistemi, rüzgar türbinleri için doğru civata gerilimi ölçümleri ve izlenebilirlik sunuyor

•    Doğru gerdirmenin temel faydaları arasında azaltılmış onarım maliyetleri, artan güvenilirlik ve uzun vadeli izleme desteği bulunmaktadır.
•    Doğru cıvata gerginliğini elde etmek zordur ancak güvenlik ve ürün güvenilirliğin temelidir.

Rüzgar türbini endüstrisinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak için cıvatalı bağlantıların doğru gerginliğini ölçmek ve sürdürmek, güvenliği ve güvenilirliği artırarak arızaları ve iş görmezlik süresini en aza indirir. Rüzgar endüstrisinde Danimarkalı bir mühendislik uzmanı olan R&D A/S, bu kriterleri uygulayarak, ultrasonik sensörler ve yazılım analizi kullanarak cıvata gerilimini doğru bir şekilde ölçen Bolt-Check çözümünü geliştirdi. Cıvata sıkma doğrulaması için zorlu DNV-GL bağımsız sertifikasyon süreci tarafından yakın zamanda onaylanan patentli Bolt-Check çözümü, ömürleri boyunca tek tek cıvataları dijital olarak da izleyebilir ki bu da her cıvatanın optimum gerilimde kalmasını sağlamaya yardımcı olur.

Bolt-Check sistemi, yük - tork veya gerilim uygulamasına yanıt olarak uzadıkça cıvatanın uzunluğunu ölçer. Bu değerler doğru sıkıştırma kuvvetine dönüştürülür. Montaj seviyesindeki cıvata gerdirme işlemi sırasında operatör, verileri canlı olarak ekranda izler ve istenen gerginlik elde edildiğinde yük uygulamayı durdurur. Hizmete girdikten sonra, cıvataları gevşetmeye gerek kalmadan cıvata gerginliğinin ölçülmesi mümkündür. Bunun nedeni, sistemin ultrasonik ve mekanik uzunluk ölçümlerinin yanı sıra cıvata partisinin malzeme özellikleri hakkındaki bilgileri kullanmasıdır. Bu üç değeri birleştirmek, gerçek sıkıştırma kuvvetini ölçmeyi ve hesaplamayı mümkün kılar.

Her civata ayrı ayrı etiketlenir 

Bolt-Check sistemi, yeni cıvatalar takarken ve mevcut cıvataları değerlendirirken rüzgar türbinlerinin ömrünü belirlemede kullanılabilir. Eksiksiz Bolt-Check sisteminin bir parçası olarak, her bir cıvataya benzersiz bir izlenebilirlik etiketi eklenir ve her bir cıvatanın konumu, servis ve bakım programı da dahil olmak üzere arıza öncesi teşhis ve izlenebilirliği destekler. Cıvatalarda ön işleme gerek yoktur.