100% Muayene: Bir yakın gelecek vizyonu | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

100% Muayene: Bir yakın gelecek vizyonu

Bağlantı elemanları için artan otomasyon ve en son mevzuata uygunluk gereksinimleri, üreticilerin, müşterilere yüksek kaliteli ürünlerin güvenilir bir şekilde tedarik edilmesini garanti etmek için üretim sürecinin önemli bir parçası olan %100 muayene ve ayıklama konseptini yeniden değerlendirmelerine yol açtı. 
 
Otomotiv, havacılık, elektrik mühendisliği, hassas mekanik ve optik, bağlantı elemanları üretim sürecinde en ileri teknolojilerin uygulandığı sektörlerdir, bu nedenle tedarikçilerden de aynı teknoloji düzeyinin kusurlu parça üretiminin son teknoloji muayene ve ayıklama yoluyla önlenmesi beklenmektedir. 
 
Dimac, bu talebi karşılamak için sürekli olarak Ar-Ge'ye yatırım yapıyor olmasının sonuçlarından biri, yalnızca insan gözünün algılayıp değerlendirebileceği yüzey kusurlarının incelenmesine olanak sağlayıp bunları iyileştirmek için Yapay Zeka algoritmalarının MCVx görüntü yazılımına eklenmesi oldu. Parçanın her türlü silindirik ve düz yüzeyi, lazerler ve dijital kameralar ile taranarak parçadaki küçük farklılıklar tespit edilebilir. Amaç, insan eli ile ayıklamanın yerini tamamen almak, maliyetleri azaltmak ve daha güvenilir bir kontrol elde etmektir.
 
Ayrıca, AI algoritmaları, ölçülen özellikler, öznitelik kusurları ve istatistiksel hesaplamalar dahil olmak üzere her bir bağlantı elemanı grubuyla ilgili büyük miktarda veri alışverişi yapmak için şirketin ERP sistemleriyle entegre olur ve üretilen her bir bağlantı elemanının kalitesiyle ilgili her şey hakkında istatistikleri gözler.

Dimac ayrıca, üretim departmanlarının kapasitesini geliştirmesi gereken tüm şirketlere bağlantı elemanları için %100 otomatik denetleme ve ayırma ekipmanının paylaşılması için yenilikçi bir "hizmet olarak makine" çözümünün geliştirilmesinde yeni teknolojileri entegre ediyor. Hizmetlendirme ile Dimac, yeni üretim ekipmanı satın almak yerine bir ürün servis sistemini entegre ederek iş modelini dönüştürmeyi hedefliyor. Ürün hizmetine, faaliyetin uzaktan yönetimi için bir bulut ICT altyapısı aracılığıyla erişilebilir olacak ve kontrol performansı, güvenilirlik ve maliyetle ilgili kesinlik ve ölçülebilirlik sağlanacaktır.

Son olarak, Dimac hızlı servis desteği için teknolojik çözümler bile uyguladı: DRA+, tabletler ve akıllı telefonlar için kullanılabilen ve dünyadaki herhangi bir müşterinin Dimac Service ile korumalı bir canlı görüntülü sohbet aracılığıyla uzaktan destek için arayabileceği bir uygulamadır. Operatörün akıllı telefon kamerasına erişen Dimac teknik personeli, operatörün vizöründe görüntülenen artırılmış gerçeklik araçlarıyla yazılı veya çizimli talimatlar vermenin yanı sıra durumu filme alabilir veya anlık görüntü alabilir ve sahaya teknik bir ziyaret için beklemesine gerek kalmaz.