İtalyan Yapımı İnovasyon: CARLO SALVI | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

İtalyan Yapımı İnovasyon: CARLO SALVI

Pandemi yılında Carlo Salvi, sağlamlığını ulusal ve uluslararası düzeyde aktif kalarak teyit ediyor.
Garlate firması ihracat (gelirin %90'ı) ve dijitalleşmenin önemi sayesinde iyi sonuçlar alıyor.
2021 hedefleri: dijitalleşmeyi artırmak, Ar-Ge'ye yatırım yapmak ve son derece uzmanlaşmış profiller seçerek personeli (iş gücü, çalışanlar, insan kaynakları) genişletmek. 


Swiss Group Hatebur'un İtalyan şubesi olan 80 yaşın üstündeki Carlo Salvi, Covid-19 pandemisinden korkmuyor. Aksine, 2020'nin ilk yarısında hükümetin kapanmasından sonra, şirket diğer olası yansımaları en iyi şekilde önlemek üzere donatıldı. Bugün şirket sağlamlığı aynı kaldı, Covid-19 iş profiline zarar vermedi. 

Carlo Salvi, Lombardiya'nın Lecco sanayi bölgesi için tarihi bir kurumdur. 80 yılı aşkın süredir üretim ve işletme merkezi Garlate'de (LC) yaklaşık yüz çalışanı ile hizmet vermektedir. Pandemi yılında şirket, dünya çapındaki müşterilerinin taahhüt koşullarına saygı gösterilmesinde güvenilir bir ortak olduğunu göstererek tepki gösterdi, şirket hizmeti güçlendirdi ve tüm süreçlerin dijitalleştirilmesine yatırım yaptı: her bir başlık makinesi, tüm işlevlerini kontrol etmek için uzaktan testini takip ediyor. Carlo Salvi için yurtdışı cirosu büyük önem taşıyor ve sonucun yaklaşık %90'ını garanti ediyor. Dünya pazarlarının çoğulluğu sayesinde, 2020 boyunca şirket faaliyetlerini her zaman aktif tutmak mümkün oldu. Carlo Salvi ekibinin gösterdiği titizlik ve bulaşmayı kontrol altına almak için prosedürlere gösterilen özen ile, Carlo Salvi'nin günümüzde güvenli bir gerçek olduğunu söyleyebiliriz. 

Carlo Salvi işletme görevlisi Germano Pandiani, “Covid-19 ile yüzleşmek için olası tüm önlemleri almak acil bir karardı. Önizleme yatırımlarımız bize bugün geri ödeme yapıyor. Kullanılan tüm koruyucu yapılar sayesinde, fiziksel olanlardan, iş yerlerinin sürekli olarak dezenfekte edilmesinden katı prosedürlere kadar, az çok normal bir şekilde iş faaliyetlerimizi sürdürebiliyor ve kendimizi güvenli bir gerçeklik olarak tanımlıyoruz,” diyor. 
Bu, Garlate'in tarihi şirketinin, gerçek bir iş güvenliğinin yayılmasını teşvik etmek için tüm yapının aktif katılımını sürdürdüğü ruhtur ve insan kaynaklarının organizasyonun başarısı üzerinde oynadığı temel rolün mükemmel bir şekilde farkında olduğunu bir kez daha gösterir. Bu girişim, insan odaklı şirket felsefesi ve insan kaynaklarının teşviki ile açıkça uyumludur.

Ticaret Direktörü Marco Pizzi, “Şirket felsefemize göre, odaklanmış ve proaktif bir işe alım kampanyası yürütmeye çalışıyoruz. Yeni kaynakların girişinin şirketimizi güçlendirebileceğine kuvvetle inanıyoruz, farklı seviyelerde (organizasyon, yönetim ve mühendislik) entegre edilmek üzere son derece uzmanlaşmış profillerin işe alınmasına yatırım yapıyoruz. Özellikle bizimki gibi niş bir sektörde pazarda lider olmak, pazardaki yeni kaynakların ve yeni ürünlerin sürekli entegrasyonu anlamına gelir. İhtiyaç ve dolayısıyla talep her zaman daha ayrıntılı/spesifiktir, bu nedenle soru sorulmadan önce cevapları almak ayrıcalıklarımızdan biridir. Bu nedenle, Ar-Ge ve şirketin insan kaynaklarına sürekli olarak yeni yatırımlara ihtiyaç duyuyoruz” diyor. 

Carlo Salvi, bağlantı elemanları imalatı ve haddeleme makineleri ile kalaylı/metalik ve titanyum telden oluşan soğuk ve sıcak dövme hatları alanında uluslararası düzeyde tanınan bir İtalyan kuruluşudur. Bahsedilen B2B pazarı, Aerospatiale, otomotiv, endüstriyel ve beyaz eşya sektörlerini içermektedir. Swiss Group Hatebur'un bir parçası olan şirket, kurucusuyla aynı isme sahiptir ve İtalya'daki Ana Ticari Ofisleri Marco Pizzi ve Operasyon Direktörü Germano Pandiani tarafından yönetilmektedir. Üretimde yenilikçilik ve yüksek düzeyde dijitalleştirilme, Pizzi ve Pandiani'nin stratejisinin kilit noktalarıdır 2021'in geliştirme hedefleri açıkça şu ilkeye saygı duyuyor: Ürünlerin kalitesini artırmak ve son derece uzmanlaşmış profile sahip personeli genişleterek ve dijitalleşmeye yatırım yaparak yeni teknolojik çözümler bulmak.