Yıllar Boyunca Mekanik Ankrajlar - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Yıllar Boyunca Mekanik Ankrajlar

Nikki Allen
Celo Fixing Systems Pazarlama Yöneticisi

Yıllar Boyunca Mekanik Ankrajlar
Mekanik ankrajların kullanımı on yıllardır sürse de farklı ankraj türlerinin popülaritesinin her zaman aynı olmadığını biliyor muydunuz? Aşağıda, on yıllar boyunca kullanımlarını, avantajlarını ve popülerliğini karşılaştırmak için 3 farklı tipte mekanik ankraja göz atacağız. 

Millenyum Başı (2000)                

Manşonlu ankrajlar, betonda güçlü ve güvenilir bir tutuş sağlayan, her zaman en popüler mekanik ankraj şekli olmuştur. Yapısal ve yapısal olmayan ögeleri betona bağlamak için yaygın olarak kullanılır. Ankraj, manşonu iç diş açma yoluyla genişleten bir genişleme konisine sahiptir. Sıkıldığında, taban malzemesine karşı genişleyip yükü gömme uzunluğu boyunca dağıtarak güçlü bir tutuş sağlar. Daha kalın olmaları, onlara daha yüksek kesme direnci sağlar ve bu da onu duvar üzerine yerleştirmede en iyi mekanik ankraj yapar.

2000 yılında, tüm beton bağlantı elemanlarının yaklaşık %90'ının manşonlu ankrajlar olduğu tahmin edilmektedir. Uzmanlar arasındaki popülerlikleri, çatlaklı veya çatlaksız betona uygulanabilmelerinin çok yönlülüğü ve sismik aktivitenin dikkate alınması gereken Şili ve Japonya gibi ülkelerde uygun bir seçenek sunmalarından kaynaklanmaktadır.

2010
2010 yılı geldiğinde, kimyasal ankrajların yanı sıra kama ankraj gibi diğer mekanik ankrajların kullanımı da popüler hale gelmeye başladı.

Kamalı ankraj, tasarlanma şekli ve kurulum sırasındaki davranışı nedeniyle manşonlu ankraja daha ucuz bir alternatif sağladı. Manşonlu ankrajın aksine, kama ankraj, ankrajın tabanında, ankraj sıkıldığında açılacak olan kısa bir yaka ile sadece küçük bir alandan tutunur. Ağırlık basıncından çatlama durumunda yeniden ayarlanabildiği için tavan uygulamalarına uygun hale getiren bu yakadır. Kamalı ankrajlar ayrıca tipik olarak manşonlu ankrajlardan daha incedir ve pilot delik açmada gereken zaman ve çabayı azaltır.

Bu süre zarfında Orta Doğu gibi yerlerde inşaat hızının arttığını gördük ve tavan ve diğer uygulamalardaki faydaları nedeniyle kama ankrajlara artan bir talep vardı. Ayrıca beton vidası ve daha hızlı kurulum süresi konusunda artan bir farkındalık vardı. Bu nedenle, 2010 yılına kadar manşon ankrajının kullanımı, önceki on yıla kıyasla %20'lik bir düşüşle dünya çapında %70 civarındaydı.    

2020 (Günümüz)
İnovasyon, teknoloji ve verimlilik, hayatın birçok alanında son yılların konusu olmuştur. Mekanik ankraj dünyasında bu, beton vidasının popülaritesinin artmasına neden oldu. Beton vidası, yalnızca bir pilot deliğin önceden delinmesi ve ardından vidalanması gerekerek daha basit bir montaj yöntemi sağlar. Bu, montaj sürelerini önemli ölçüde azaltırken yine de iyi gerilim ve kesme değerleri sağlar. Beton vidası, minimum kenar mesafesinin küçük olduğu ve vidanın ana malzeme üzerinde herhangi bir aşırı genleşme ve basınç oluşturmadığı "kenara yakın" uygulamalarda da mükemmeldir.

Avrupa'da beton vidasının popülaritesi artarken, “Tapcon” gibi popüler markaların vidayı pazara daha hızlı bir şekilde tanıttığı ABD'de pazar çok daha olgun.

Genel olarak beton vidası, iyi değerleri korurken en hızlı kurulum yöntemini getirir ve mekanik ankraj pazarının yaklaşık %20'sini kaplar.    

Verimliliği, zaman ve maliyet tasarrufu özellikleri nedeniyle, beton vidasının popülaritesinin önümüzdeki yıllarda artmasını bekliyoruz, bu nedenle CELO, her türlü ağır hizmet tipi montajlar için ETA onayına sahip ve yangına dayanıklı geniş bir beton vidası yelpazesi geliştirmiştir. 


Bu makalede sağlanan tüm veriler, CELO'nun manşonlu ankrajlar, kamalı ankrajlar ve beton vidalarına yönelik talebine dayanmaktadır.

CELO hakkında
CELO, yüksek kaliteli vida ve sabitleme elemanlarının tasarımına ve imalatına adanmış, uluslararası bir aile şirketi olup İspanya, Almanya, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üretim tesislerinin yanı sıra dört kıtada 10 lojistik merkezi bulunmaktadır.