Rusya Federasyonu'na Genel Bakış
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Rusya Federasyonu'na Genel Bakış

Başkent:  Moskova
Yüzölçümü  Toplam: 17,098,246 km2 (6,601,670 sq mi) 
Nüfus 2021 tahminî: 146,171,015
GSYİH (PPP) 2021 tahminî Toplam: $4,328 trillion
GSYİH (nominal) 2021 tahminî Toplam: $1.710 trillion
İhracat (milyar ABD$): 435.7
İthalat (fob-milyar ABD$): 252.1
Döviz Rezervi (milyar $): 563
Para birimi: Russian ruble (₽) (RUB)


Üyesi Olduğu Uluslararası Kuruluşlar: Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Dünya Ticaret Örgütü, Avrasya Ekonomik Birliği, Bağımsız Devletler Topluluğu, Şanhay İşbirliği Örgütü, Ortak Güvenlik Anlaşması Örgütü, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü, Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı.

Doğu Avrupa ve Kuzey Asya'da yer alan Rusya, 17,098,246 kilometrekarelik alanıyla dünyanın en büyük ülkesidir. Dünyadaki tüm toprakların onda birini kaplayan ülke, toplamda 16 ülke ile sınır komşusudur. Ayrıca Rusya Federasyonu'nda yaşayan 146,171,015 kişi ile dünyanın en kalabalık sekizinci ülkesidir. Rus halkının büyük çoğunluğu kentsel alanlarda yaşarken, kırsal kesimde yaşamayı tercih eden pek çok insan var. Rusya Federasyonu'nun Atlantik, Pasifik ve Arktik'te üç okyanusta kıyıları var.

Yaklaşık 12 milyon nüfuslu Moskova, Rusya'nın başkentidir ve nüfusun çoğu ülkenin Avrupa bölgelerinde yaşamaktadır. St.Petersbug, Moskova ile birlikte, kültür ve finans merkezleri olmasıyla ülkenin en önemli iki şehridir. Genel olarak Rusya, aşırı iklimi ve hava koşullarıyla tanınıyor. Rusya Federasyonu ekonomisinin ana bileşenleri olan geniş petrol, gaz ve değerli metal rezervleri bulunmaktadır. Ürettikleri ürünleri Avrupa'nın birçok ülkesine ihraç etmektedirler. Petrol, kömür, demir cevheri, altın ve alüminyum gibi doğal kaynakların Rusya Federasyonu'nun en büyük varlıkları arasında olduğu söylenebilir.

EKONOMİ
Başlıca ticaret ortakları: Çin, Almanya, Hollanda, ABD, Belarus, İtalya.
Başlıca ihracat kalemleri: Petrol, doğalgaz, yakıt; metaller; kimyasal ürünler.
Başlıca ithalat kalemleri: İlaç, telefon ve telgraf için elektrikli cihazlar, makine ve ekipman, kimyasal ürünler otomobil, gıda ve tarım ürünleri.

İhraç edilen başlıca ürünler: Yaş meyve ve sebze, kara ulaşım araçları ve bunların aksam parçaları, tekstil ve hazır giyim ürünleri, elektrikli makine ve cihazlar, değişik sanayi kollarında kullanılan makine ve cihazlar, metallerden nihai ürünler ve ayakkabı.
İthal edilen başlıca ürünler: Mineral yakıtlar-yağlar; taşkömürü; ayçiçek, aspir ve pamuk tohumu yağları; demir ve çelik; alüminyum.

(IMF) Uluslararası Para Fonu'ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya ekonomisinin bu yıl yüzde 3, 2022'de yüzde 3,9, 2023'te yüzde 2,1, 2024'te yüzde 1,8, 2025'te yüzde 1,8 ve 2026'da yüzde 1,8 büyüyeceği öngörüldü.
St. Petersburg Rusya’nın ikinci büyük üretim merkezidir ve Rusya Federasyonu’nun  en büyük limanıdır. Kentte üretim, makine ve ekipman  sektörü  üzerinde  yoğunlaşmıştır. Başlıca  üretim alanları gemi inşa, elektrik  jeneratörleri ve  türbinler, takım tezgahları, gıda sanayi ürünleri  (içecek  ve  tütün dahil), otomotiv sanayi, metalürji, kimya sanayi ve deri üretimidir.

Son yıllarda St. Petersburg otomotiv sanayinde bir üretim merkezine dönüşmüştür. Hyundai, Toyota, General Motors, Nissan  ve Scania gibi dünyada önde  gelen  otomotiv  üreticilerinin  bölgede yatırımları bulunmaktadır.

Rusya'da Özel Ekonomik Bölgeler (ÖEB)
Rus hükümeti ülkenin doğal kaynaklara dayalı ekonomisini inovasyona dayalı bir ekonomiye dönüştürme vizyonuna destek olması amacı ile “Özel Ekonomik Bölgeler” kurulması kararı almıştır. ÖİB’ler ülkeye yatırım çekmekte en etkili enstrümanlardan biridir.
Halihazırdaki mevzuata göre 4 farklı türde 28 ÖEB bulunmaktadır:

Sanayi  ve  İmalat  bölgeleri:  Tataristan  Cumhuriyeti  (Alabuga),  Lipetsk,  Samara, Sverdlovsk, Pskov ve Kaluga bölgeleri.
Teknoloji ve İnovasyon bölgeleri: Moskova, St. Petersburg, Tomsk ve Moskova Bölgesi (Dubna) ve Tataristan Cumhuriyeti.
Turizm bölgeleri: Altay Cumhuriyeti, Buryatya Cumhuriyeti, Altay Bölgesi, Stavropol Bölgesi, Primorsky Bölgesi, Krasnodar Bölgesi kümelenmesi, İnguşetya Cumhuriyeti, Dağıstan   Cumhuriyeti,   Kuzey   Osetya-Alania   Cumhuriyeti,   Adigeya   Cumhuriyeti, Kbardino-Balkar Cumhuriyeti, Karaçi-Çerkes Cumhuriyeti, Çeçen Cumhuriyeti.

Liman bölgeleri (lojistik merkezleri kurulmasına yönelik olarak): Ulyanovsk (Volga bölgesi), Murmansk ve Khabarovsk (Uzakdoğu) bölgeleri.
Halihazırda  bölgelerdeki  şirketler  arasında  teknik  işbirliği  yaratılması  ve  kümelenmeler oluşturulması üzerinde yoğunlaşılmıştır. Samara bölgesindeki Togliatti ÖEB (otomotiv ana ve yan sanayi kümelenmesi), Litpetsk Bölgesi ÖEB (otomobil lastikleri kümelenmesi), Ulyanovsk limanı (havacılık ekipmanları kümelenmesi) kümelenme çalışmalarına örnek teşkil etmektedir. Özel ekonomik bölgelerde yatırımcılara sağlanan ayrıcalıklar yatırımcının masraflarını % 30’a kadar düşürebilmektedir.
Kaynak: www.ticaret.gov.tr/data

Ulaşım Altyapısı 
St. Petersburg limanı, konteyner taşımalarında Rusya Federasyonu ve Baltık Denizi limanları arasında birinci sırada yer alırken, kargo taşımacılığı hacmi bakımından da Rusya Federasyonu'nda üçüncü sırada (yaklaşık 60 milyon ton) yer almaktadır. Demiryolu taşımacılığında ise St. Petersburg, hacim olarak Moskova'dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Rusya'yı Finlandiya ve Estonya'ya bağlayan 10 demiryolu hattı var. Şehrin tek uluslararası havalimanı olan Pulkova Havalimanı, Rusya'nın en büyük havalimanlarından biridir.

Dağıtım Kanalı
St.Petersburg, tüketim ve sanayiye malların ana giriş kapısı olan Rusya'nın Avrupa bölgesi olup, dağıtım kanalı son yıllarda düzenli bir yapıya sahip olmuştur. Giderek daha profesyonel hale gelen bu dağıtım yapısından yararlanarak pazara ürün sunmak büyük ölçüde kolaylaşıyor.

Pazarda başarılı olan  işletmeler  dağıtım kanallarında  çeşitli seçeneklerin  bir karmasını oluşturarak  hareket  etmektedir. Perakende sektöründe üretici, ithalatçı, depo ve ürün dağıtımından oluşan dörtlü bir dağıtım  sistemi oluşmuştur.
Kaynak: www.ticaret.gov.tr

Rusya Üretim Endüstrisine Genel Bakış

Rusya'da Otomotiv Endüstrisi  ve İstatistikler 
Ülkenin en büyük ikinci otomobil pazarına sahip Moskova şehri ile birlikte istikrarlı bir şekilde büyüyen Rus otomobil pazarının 2021 yılına kadar 50 milyonun üzerinde binek ve hafif ticari araç sayısına ulaşması bekleniyor.
Ulusal Marka - Lada 
Rus otomotiv endüstrisinin ana oyuncusu olan ulusal üretici Lada, 2019'da pazar payının yüzde 20'sinden fazlasını elinde tuttu. Marka, Mayıs 2020 itibarıyla hem birincil hem de ikincil pazarlarda lider konumdaydı. Modellerinden ikisi, ilk üçe girmeyi başardı. En çok satılan binek otomobil sıralamasında, Granta 2020'nin ilk yarısı itibarıyla 84 binin üzerinde satışla listenin başında yer aldı.

Araba Satışı ve Ticareti
Binek otomobil ve hafif ticari araç (LCV) satışlarında kademeli bir düşüşün ardından trend 2017'de pozitif yönde döndü. Satış hacmi 2019'da 1,7 milyon adede yükseldi. Rus müşteri, 2020'nin ilk yarısında en büyük pazar satış cirosunu elde ederken, bu kategoride en çok satılan marka Koreli Hyundai oldu. Satış açısından ikinci en büyük segment, 2020'nin ilk dokuz ayında 106,5 binin üzerinde satılan B sınıfı oldu.
Ticarette ise; ithalat hacmi son yıllarda istikrarlı bir şekilde küçülüyor. 2019'da Rus otomobil ihracatı, binek ve hafif ticari araçların ithalat değerini hacmen yaklaşık iki kat aştı. Ancak Avrupa pazarındaki ekolojik düzenlemeler nedeniyle Lada'nın Avrupa Birliği'ne ihracatı 2018 yılından itibaren durduruldu.

Araç Üretimi
Satışlara benzer üretim dinamikleri 2017'den sonra ılımlı bir iyileşme kaydetti. Bununla birlikte, 2020'nin ilk yarısı itibarıyla toplam binek otomobil ve hafif ticari araç üretiminin yüzde 70'inden fazlasını temsil eden yerli ve yabancı markaların üretim seviyeleri hızlandı. 2024'e kadar 1,1 milyar otomobil üretimdeve bu seviyelerin daha da üzerine çıkması bekleniyor. Otomobil bayilik ağlarının da  2019'a kadar yalnızca yaklaşık yüzde 12'si ulusal kökenliydi.

Mart 2021'de, verilere göre Rusya'da yeni motorlu araç satışları, önceki yıla göre 155.763 araca  (% 10,4) düştü. Ocak 2021'de toplam satışlar % 5,7 düşüşle yılda 391.043 araç* olarak gerçekleşti.
• Binek otomobiller - Mart 2021'de bir önceki yıla göre % 14,3 düşüşle 135 395 birim; Ocak-Mart 2021'de yıllık % 7,5 düşüşle 341.298 adet oldu. Bunların arasında elektrikli araçlar - Mart 2021'de % 631,3 yıllık artışla 117 adet; Ocak-Mart 2021'de % 660,0 yıllık artışla 304 adet,
• Hafif kamyonlar (N1 kategorisi, pikapsız) ve minibüsler (M2 kategorisi) dahil olmak üzere hafif ticari araçlar - Mart 2021'de % 28,0 artışla 10.946 adet; Ocak-Mart 2021'de yıllık  % 14,9 artışla 26.549 adet,
• Alımlar - Mart 2021'de yıllık % 7,7 düşüşle 805 birim; Ocak-Mart 2021'de bir önceki yıla göre % 27,6 düşüşle 1.895 adet,
• Özel amaçlı araçlar dahil kamyonlar (N1 kategorisi hariç) - Mart 2021'de bir önceki yıla göre % 45,5 artışla 7.701 adet; Ocak-Mart 2021'de bir önceki yıla göre % 12,1 artışla 18.685 adet,
• Otobüsler (М2 kategorisi hariç) - Mart 2021'de yıllık bazda % 18,2 düşüşle 916 adet; Ocak-Mart 2021'de 2.616 adet, bir önceki yıla göre % 24,2 düşüş gösterdi.
* Rusya'daki askeri, kolluk kuvvetlerine ve diplomatik kurumlara satış olmadan.
Kaynak: www.statista.com, www.aebrus.ru.

Havacılık Endüstrisi
Rusya'nın uçak endüstrisi, ülke ekonomisinin omurga kollarından biridir. Bilim yoğun ileri teknoloji sektörlerinden biridir ve en fazla sayıda kalifiye personeli istihdam etmektedir. Askeri uçak branşının üretimi ve değeri, diğer savunma sanayi sektörlerini geride bırakmaktadır.

Havacılık endüstrisi, Rus endüstrisinin en gelişmiş koludur. Sektör, çok yüksek bir bilgi yoğunluğu ve önemli sermaye yatırımı ihtiyacı ile karakterizedir. Kendi havacılık endüstrisi, ülke ekonomisinin teknolojik potansiyelinin en önemli özelliğidir. Sanayi, devletin gelişmesi için - genel ekonomik, savunma ve bilimsel - büyük önem taşımaktadır. Bu endüstri, yeni askeri, sivil ve çift amaçlı ürünlerin üretimini ve uzmanlaşmayı mümkün kılmaktadır. 

15 Nisan 2014 tarihinde, Rusya Federasyonu Hükümeti, 303 sayılı "Rusya Federasyonu Devlet Programının Onaylanması Hakkında "2013-2025 için Havacılık Endüstrisinin Geliştirilmesi" Kararnamesini kabul etmiştir. Federal Hedef Programı (FTP), Sivil havacılık sektörünün iç ve dış pazarlarda rekabet gücünü arttırmayı hedeflemektedir. Programın amacını, temelinde uçak yapımı için yeni bir dünya merkezi yaratmak ve 2025 yılına kadar dünya sivil havacılık ekipmanı satış pazarının en az % 5'ini kazanmak  ve Rusya'daki havacılık endüstrisinin sivil sektörünün stratejik rekabet konumunda köklü bir değişiklik yapmak oluşturmaktır. 
Kaynak:www.globalsecurity.org/military/world/russia/industry-aviation-intro.htm

Makine İmalatı
Rusya'nın makine imalat endüstrisi, buhar kazanları ve türbinleri, elektrik jeneratörleri, tahıl biçerdöverleri, otomobiller ve elektrikli lokomotifler dahil olmak üzere gemi yapımı, elektrik enerjisi üretme ve iletme ekipmanı gibi ülkenin ihtiyaçlarının çoğunu ve ayrıca dayanıklı malzemeler, takım tezgahları, aletler ve otomasyon bileşenleri  ile tüketici talebinin de çoğunu karşılıyor. Rusya’daki fabrikalarda, birçok ülkeye satılan ve Rusya’nın ihracat gelirine önemli katkı sağlayan tanklar, jet avcı uçakları ve roketler dahil olmak üzere silahlar da üretiliyor.

Kimya Endüstrisi
Kimya endüstrisinin merkezleri geleneksel olarak kritik hammaddelerin ve ilgili endüstrilerin mevcut olduğu alanlar olmuştur. 20. yüzyılın ikinci yarısında petrol ve gaz girdisi arttıkça, özellikle Volga, Ural ve Kuzey Kafkasya bölgelerinde ve boru hatlarının hizmet verdiği diğer bölgelerde, geleneksel kaynaklara olan bağımlılığı azaltmaya yardımcı olan yeni kimya tesisleri inşa edildi. Kimya endüstrisinin ana bölümleri boyalar ve cilalar, kauçuk ve asbest ürünleri, sentetik katran ve plastik ürünler, mayınlı kimyasal ürünler, ev kimyasalları ve yıkama bileşikleri, mineral gübreler, kimyasal lifler ve filamentler ve kağıt ve kağıt hamurudur. Selüloza dayalı olanlar gibi büyük miktarlarda elektrik gücü gerektiren kimya endüstrileri, hem kereste hem de elektriğin bol olduğu Sibirya'da oldukça önemlidir.

Ticaret 
Rusya'nın ana ihracatı enerji (petrol ve petrol ürünleri, gaz, kömür), haddelenmiş çelik, demir içeren ve içermeyen metaller ve minerallerdir. Rusya ihracatının büyük bir kısmı petrol ve petrol ürünlerine aittir. Diğer önde gelen ihracatlar doğalgaz, kereste, gübre, makine ve teçhizat, silahlardır. Yabancı ülkeler Rusya'dan 300 milyon tonun üzerinde petrol ve yaklaşık 250 milyar metreküp gaz alıyor.

Rusya, makine ve teçhizat, taşıtlar, tüketim malları, gıda maddeleri, kimyasal ürünler, endüstriyel tüketim malları ithal etmektedir. Rusya'nın başlıca ticaret ortakları Almanya, İtalya, Çin, Türkiye, Polonya, İsviçre, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Finlandiya'dır.

Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinin ihtiyaçlarının çoğunu petrol ve petrol ürünleri, gaz, kereste, makine ve teçhizatla karşılıyor. BDT ülkelerinin çoğu için Rusya ana ticaret ortağı olmaya devam ediyor.

Doğal Kaynaklar
Rusya'nın doğal kaynak potansiyeli dünya rezervlerinin % 20'sinden fazladır. Bu durum, Rusya'yı sanayileşmiş ülkeler arasında özel bir yere yerleştiriyor. Rusya ekonomisinin kullandığı doğal kaynaklar, milli servetin % 95,7'sini oluşturmaktadır. Büyük miktarda yakıt ve enerji kaynağı vardır: petrol, doğal gaz, kömür ve uranyum cevheri.

Rusya, gaz rezervleriyle (dünya rezervlerinin % 32'si, dünya üretiminin % 30'u) dünyada birinci, petrol üretiminde ikinci (dünya üretiminin % 10 payı), kömür rezervlerinde üçüncü (22 kömür havzası, 115 Avrupa Rusya'dakiler de dahil olmak üzere alanlar - Sibirya'da yaklaşık % 15,6 - Uzak Doğu'da % 66,8, Urallarda - % 4,3). Demir cevheri rezervleri açısından Rusya ilk sırada, kalayda ikinci sırada, kurşun da üçüncü sırada yer alıyor. Rusya, ahşap tedariğinde de dünyada lider konumdadır. 2005 yılında Rusya, altın rezervi bakımından da en zengin ülkeydi.

Rusya'da, ülkenin Avrupa kesiminde ve Batı Sibirya'da 10 bölge ve 11 vilayet ve cumhuriyette bulunan beş büyük petrol ve gaz ili vardır: Batı Sibirya, Volga-Urallar, Timan-Pechora, Kuzey Kafkasya ve Hazar Denizi bölgesi.
Ayrıca, ülkenin topraklarında maden cevherleri çıkarılmaktadır: demir, nikel, bakır, alüminyum, kalay, polimetaller, krom, tungsten, altın ve gümüş. Çok çeşitli metalik olmayan cevherler de vardır: fosfatlar, apatitler, talk, asbest, mika, potas ve tuz, elmaslar, kehribar, değerli ve yarı değerli taşlar. Çok yaygın olan yapı malzemeleri ise; kum, kil, kireçtaşı, mermer, granit ve diğer malzemelerdir.
Kaynak: www.countrystudies.us/russia/ ,www.britannica.com/place/Russia/Manufacturing, www.advantour.com/russia/economy

Çelik Endüstrisi
Rus çelik üretimi artmaya devam ediyor. Rusya'nın çelik üretimi artmaya devam ediyor. Kallanish tarafından izlenen ulusal istatistik servisi Rosstat verilerine göre, Rus çelik üreticileri Şubat ayında 4,96 milyon ton alaşımsız yarı işlenmiş çelik üretti.
Ocak ayında üretimin, yıllık % 7,5'in üzerine çıkarak 5,33 milyon tona ulaştığı tahmin ediliyor. Ocak ayının işlenmiş çelik üretimi, 1.56 milyon ton ile yıllık % 2.1 artış gösterdi. Ancak boru üretimi % 9.8 düşüşle 840.000 tona geriledi. 2020'de Rusya ham çelik üretimi 2019'a göre % 2,6 artarak 73,4 milyona ulaştı.

Fitch Ratings Ajansı, 2021'de Rusya talebinin yıllık bazda % 4-6 artacağını tahmin ediyor. Devlet desteği ile altyapı yatırım projelerinin uygulanması ve otomotiv endüstrisinin kademeli olarak toparlanması sayesinde inşaat hacimlerindeki büyümeyi beraberinde getiriyor.

Rus hükümeti  Covid-19 nedeniyle başka kısıtlamaları önlemeyi hedeflediği için, ajans yeni Covid-19 dalgasının olumsuz etkisinin geçen bahara göre çok daha ılımlı olacağına inanıyor.
ING bankası, "Rusya'nın OPEC + taahhütlerine yol açan ve petrol üretiminde yaklaşık % 10'luk bir düşüşe neden olan küresel petrol talebinin azalmasının, Rusya'daki herhangi bir endüstriyel toparlanmayı daha da engelleyebilecek bir risk faktörü olduğunu'' ve "Metal sektörünün son aylarda dengesiz bir performans göstermesi nedeniyle değişken küresel şartlara yüksek oranda bağımlı olduğunu gösterdiğini" söylüyor.
Rusya, Çin, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin ardından dünyanın en büyük dördüncü çelik üreticisidir. Çelik endüstrisi, 1.5 binden fazla işletme ve kuruluşu içermektedir, bunların % 70'i şehirleşmeyi ve 660 binden fazla çalışanı kapsamaktadır.
Rusya'nın en büyük çelik üreticileri Severstal, Evraz Group, Magnitogorsk Iron and Steel Works ve Novolipetsk Steel'dir.
Kaynak: www.eurometal.net

Bağlantı Elemanları & Fuarlar
Rusya'da Bağlantı Elemanı Sektörünün İştirak Ettiği Bazı Önemli Fuarlar 
(RUSYA FUARLARI 2021-2022)

-RosBuild - Uluslararası Yapı ve İnşaat Malzemeleri Fuarı, -CABEX - Uluslararası Kablo, Tel, Bağlama Elemanları ve Montaj Teknolojileri Uzmanlık Fuarı, -METALLOOBRABOTKA.SVARKA Ural - Uluslararası Metal İşleme, Kaynak Ekipmanları ve Malzemeleri İhtisas Fuarı, -MosBuild (ehem. WorldBuild Moskova) - Uluslararası Moskova Yapı ve İnşaat Fuarı,  -AutoWorld - Uluslararası St.Petersburg Motor Show, -InterStroyExpo - Uluslararası St.Petersburg Yapı ve Bitirici Malzemeler Fuarı,  -NEFTEGAZ - Uluslararası Petrol ve Gaz Endüstrileri Ekipman ve Teknolojileri Fuarı, -CranExpo - Uluslararası Malzeme İşleme Ekipmanları Fuarı, -METALLOOBRABOTKA - Uluslararası Metal İşleme Ekipmanları ve Malzemeleri Fuarı,  -Bauma CTT Russia - Uluslararası İnşaat Malzemeleri ve Ekipmanları Ticaret Fuarı, -Litmash Russia - Uluslararası Dökümhane, Döküm Malzeme ve Ekipmanları Fuarı, -Wire Russia - Uluslararası Tel ve Kablo Ticaret Fuarı- Uluslararası Tel ve Kablo Ticaret Fuarı, -MIMS Automechanika MOSCOW - UluslararasI Moskova Otomotiv Yan Sanayi Fuarı, -Interauto - Uluslararası Otomotv Endüstrileri Fuarı, -ChipEXPO - Uluslararası Elektronik Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı, -RADEL & AUTOMATION  - Uluslararası Elektronik ve Otomasyon Enstrümanları ve Üretim Teknolojileri Fuarı ve Forumu, -TECHNOFORUM - Uluslararası Metal, Ahşap, Doğal Taş, Organik, Polimer ve Kompozit Malzemelerin İmalat Teknolojileri ve Ekipmanları, -Metal Expo - Uluslararası Moskova Metal Fuarı (Metalurji, Takım Tezgahları ve Metal İşleme, Boru ve Kablolar), -5pEXPO - Uluslararası Endüstri Forumu ve Fuarı, - FastTec - Uluslararası Bağlantı Elemanları Ticaret Fuarı. 

FastTec'in (Rusya - Uluslararası Bağlantı Elemanları Ticaret Fuarı) kayıtlarına göre;
*Ziyaretçilerin aradıkları:
Bağlantı elemanları - 265 (% 68)
Mühendislik, otomotiv bağlantı elemanları - 153 (% 40)
Mobilya bağlantı elemanları, aksesuarlar - 146 (% 38)
Elektrik için bağlantı elemanları - 116 (% 30)
Sarf malzemeleri (matkaplar, kronlar, matkaplar, elmas ve taşlama ürünleri) - 115 (% 30)
Plastik bağlantı elemanları - 111 (% 29)
Sıhhi tesisat ve ısıtma armatürü - 98 (% 25)
Ev bağlantı elemanları - 97 (% 25)
* Çoktan seçmeli cevaplar
Şirket işi türüne göre ziyaretçiler:
Bağlantı Elemanları Ticareti - 143 (% 39)
Bina - 68 (% 18)
Endüstriyel ekipman üretimi ve onarımı - 40 (% 11)
Bağlantı elemanları üretimi - 29 (% 8)
Mobilya imalatı ve montajı - 20 (% 5)
Dekorasyon ve onarım - 10 (% 3)
Servis ve araba tamiri - 13 (% 3)
Kitle iletişim araçları - 3 (% 1)
Diğer - 43 (% 12)
 

Rusya Federasyonu Tarafından İthal Edilen Bağlantı Elemanları

Birim : USD Dolar bin

İhracatçılar

2018

 İthalat Değeri 

2019

İthalat Değeri 

2020

İthalat Değeri 

Dünya

855,206

896,034

828,392

Çin

339,149

368,536

346,802

Almanya

106,017

93,099

87,779

Tayvan

53,251

51,965

48,842

Belarus

41,746

45,781

46,755

İtalya

39,363

40,596

39,739

Fransa

38,977

42,038

32,670

Amerika

27,872

31,033

27,526

Japonya

34,985

38,475

27,164

Kore

28,837

28,609

23,050

Türkiye

14,296

15,167

16,548

Birleşik Krallık

9,377

10,820

12,692

Çekya

7,301

9,118

12,321

Polonya

11,756

11,368

11,698

İsviçre

10,967

10,321

10,283

Hindistan

8,396

8,971

10,072

Finlandiya

5,518

7,421

8,306

İspanya

7,676

9,702

8,091

İsveç

5,608

6,101

6,284

Danimarka

1,440

4,642

5,643

Kaynak:ITC

 

 

Rusya Federasyonu Tarafından İhraç Edilen Bağlantı Elemanları

Birim : USD Dolar bin

İthalatçılar

2018

 İhracat Değeri 

2019

İhracat Değeri 

2020

İhracat Değeri 

Dünya

94,407

95,362

91,754

Kazakistan

22,635

24,346

23,904

Belarus

23,493

21,257

20,161

Özbekistan

4,351

5,170

6,489

Hindistan

4,895

5,434

6,064

Almanya

6,511

6,485

5,786

Ukrayna

6,718

4,781

4,178

Fransa

3,236

3,346

2,718

Çin

1,856

2,530

2,422

Ermenistan

529

896

1,360

Türkiye

88

448

1,290

Letonya

230

438

1,289

Avusturya

1,407

1,426

1,168

Litvanya

720

955

1,116

İsviçre

930

1,790

1,018

Polonya

863

2,552

979

Azerbaycan

1,406

1,003

938

Bangladeş

107

429

933

Estonya

346

410

672

Kırgızistan

500

650

642

Kaynak:ITC