Cıvata Bağlantılarının Titreşim Testi | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Cıvata Bağlantılarının Titreşim Testi

Alman TesT firması, enine deplasman genlik kontrollü yeni nesil Junker test makinelerini piyasaya sürdü. Yeni teknoloji, sahadaki koşulları daha gerçekçi bir şekilde simüle etmeye izin veriyor.

Cıvatalı bir bağlantı genellikle çok fazla sorumluluk taşır. Örneğin, demiryolu veya havacılık mühendisliğinde olduğu gibi. Ama neye ne kadar dayanabilir ve gevşemesi ne kadar sürer? Junker testi, kalite güvencesi için gerekli cevapları almak için her zaman tercih edilen yöntem olmuştur. Özellikle dinamik enine yük altında cıvatalı bir bağlantının hizmet ömrünü ölçmek için kullanılmaktadır. Ancak yerleşik yöntemin hala zayıf yönleri de var. Testten önce numune olmadan enine stroku ayarlamak yalnızca bir titreşim test standı üzerinde mümkün ve standart hale getirildi. Bununla birlikte, test sırasında, cıvatalı bağlantı sıkıldığı için ortaya çıkan gerçek strok azaldı. Test sırasında cıvata gevşerse, strok değişmeye devam etti. Sahada, cıvata bağlantılarının gevşemesine yol açan sonuçta zorlanmış enine darbedir. Daha farklılaştırılmış bir test kurulumunu mümkün kılmak için, yeni TesT 208.200kN, çalışan test sırasında istenildiği gibi kapalı bir döngüde enine stroku kontrol etmeye izin verir. Enine yer değiştirme genliği sabit tutulabilir. İstenen herhangi bir rampa veya diğer sekanslar simüle edilebilir.

Ürün yeniliği, deneylerin yürütülmesi sırasında tercih edilen genlik düzenlemesini tanımlayan yeni havacılık standardı ISO 16130'dur ve zaten tercih edilmektedir. DIN 65151, DIN 25201-4, DIN 16130'a uygundur ve cıvata bağlantılarının ve kilitleme sistemlerinin tüm elemanlarını test etmek için kullanılabilir. 208.200kN ile TesT, Junker testini kararlı bir şekilde daha da geliştirerek cıvatalı bağlantıların kalite güvencesinde yeni standartlar belirledi.