Hızı doğrulukla birleştirmek | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

DIMAC MCV4 - Yüksek hızlı görsel inceleme ve çatlak tespiti için patentli bir makine

Otomotiv sektöründeki ve diğer pek çok endüstrideki standartlar, olağanüstü bir üründen beklenen verimi garanti etmek için, üretim sürecinde ve sevkiyat öncesinde güvenlikle ilgili bileşenlerin sürekli kontrolünü ve muayenesini gerektirmektedir.

En küçük kusurlar bile denetim sürecinde bulunmalı, sıralanmalı ve raporlanmalıdır. Genellikle görünmeyen ince çatlaklar, kalıcı yük altında parça işlevselliğini açabilir ve tehlikeye atabilir. En kötü senaryoda, bu bileşen arızasına yol açabilir ve iyi bilinen ürün değişim kampanyaları sürecini başlatabilir.

Eddy akımı istasyonları ile Tahribatsız Muayene (NDT), kapsamlı proses kontrolü için özellikle malzeme yüzeyinde görülen ince çatlakların muayenesi için çok önemli hale gelmiştir.
Çatlak Kontrolü tespiti için en önemli NDT cihaz üreticileriyle ortaklık yapan Dimac, bu kontrolü mümkün olan en yüksek doğruluk ve verimlilik oranı ile gerçekleştirebilen son teknoloji NDT istasyonlarıyla serinin tüm makinelerini yenilemiştir.

Hızı doğrulukla birleştirmek

Güvenlik bileşenlerinde güvenilir bir Eddy akımı çatlak tespitini gerçekleştirmek için gereken döngü süresi, parçaların kontrolünde ve sınıflandırılmasında yüksek hıza ulaşılmasına izin vermez. Konvansiyonel Eddy akımı çatlak tespit istasyonlarına sahip tespit makineleri, dakikada en az 150 parça çıktı alınmasına izin verir.

Dimac, çift hızlı çalışan bir denetim makinesi olan MCV4'ü geliştirdi ve patentini aldı.
Bu ekipman, 2 farklı Eddy akımı  istasyonuyla aynı anda 2 farklı parçayı kontrol etme kapasitesine sahip ve bu da dakikada 250 parçaya kadar %65 -%70'e varan bir verimlilik artışı sağlıyor.

Dimac MCV4'te, çatlak tespiti için her Eddy akımı istasyonu, Eddy akımı probunun önünde parçayı alabilir ve simetri ekseni boyunca dönebilir. Bu döndürme sistemi, parçanın eğilmeden çok dengeli bir şekilde dönmesini sağlar. Parça geometrisine göre probun konumu ve açısı, özel bir ayarlanabilir araç ile sabit tutulmaktadır.

Hatalı reddetme oranını en aza indirmek için, ana OK parçalarının ve çatlaklı sınır NOK örneklerinin istasyonların kurulumu için mevcudiyeti zorunludur.
İnsan-makine arayüzü kesinlikle kullanıcı dostudur. Kurulum sezgiseldir ve çoklu frekans test elektroniklerinin her bir parçanın tam bir taramasını sağladığı basit bir öğretme prosedürüne dayanır. Sonuçlar anında ekranda görüntülenir, tepe eşikleri hesaplanır ve akıllı bir sihirbaz prosedürü sayesinde optimize edilebilir.

MCV4 çift oranlı yüksek çözünürlüklü dijital kameralarla 360 ° civarındaki parçaların tam boyutsal kontrolü için ikiz istasyonlar da içerir. Genel dış geometrik özellikleri ve mekanik girinti denetimi için iki parça aynı anda kontrol edilebilir.
Patentli MCV4 konsepti, çatlak tespiti ve 360 ° her yönüyle inceleme gibi döngü süresi uzayan kontroller gerektiğinde % 100 ayıklama süreci için zamanı ve maliyeti azaltır.
MCV4, şaft uzunluğu 15 mm ila 120 mm olan M4 ila M16 aralığını kapsar.

Ayrıca, yalnızca çatlaklara sahip NOK parçaları için özel bir tahliye çıkışına sahiptir.
Reddedilen veya kontrol edilmeyen parçalar için bir geri dönüşüm devresi sayesinde üretkenlik ikinci kez kontrol edilip değerlendirilene kadar garanti edilir.

Çıktı hızları, Eddy akımı çatlak tespiti ile dakikada 250 parçaya kadar ve çoklu çerçeve ile 360 ° tamamen görsel inceleme ile tahmin edilmektedir. Yalnızca yüksek çözünürlüklü kameralar tarafından standart görsel kontrollerle dakikada 850 parçaya kadar daha yüksek hızlara ulaşılabilir.