Tayvan'da Bağlantı Elemanları Sektörü - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

TAYVAN SANAYİSİ ve BAĞLANTI ELEMANLARI SEKTÖRÜ

Resmi Adı: Çin Cumhuriyeti (Tayvan) ROC
Diğer adı: Taipei
Başkent: Taipei 
Nüfus: 23,6 milyon
Yüzey alanı: 36.197 km²
GSYİH: 610.70 Milyar ABD Doları
Reel GSYİH büyüme oranı: 5.09
Para birimi: Yeni Tayvan Doları (NTD veya TWD)


TAYVAN EKONOMİSİ
Tayvan, büyük ölçüde güçlü bir ihracat ekonomisine sahiptir. Tayvan'daki başlıca endüstriler elektronik, petrol arıtma, silahlanma, kimyasallar, tekstil, demir ve çelik, makine, çimento, gıda işleme, araçlar, elektrikli makine ve ekipmanlar, plastik, optik / teknik ve tıbbi cihazlar, ilaçlar, organik kimyasallar, mineral yakıtlar ve tüketici ürünleridir. Daha yüksek değerli ürünler üretmek ve ardından kalitelerini artırmak, küçük şirketler tarafından yabancı ortaklar bulmak, Tayvan ekonomisini güçlü tutmanın kilit noktasıdır.
Tayvan'da GSYİH 2018'de 608,10 Milyar ABD Dolarından 2019'da 610,70 Milyar ABD Dolarına yükseldi. Tayvan'ın 2020'de GSYİH'si yaklaşık 19,8 trilyon Yeni Tayvan doları oldu. Tayvan'ın GSYİH'sının 2025 yılına kadar 836,33 milyar ABD dolarına ulaşacağı tahmin edilmektedir.


İŞ DÜNYASI & ENDÜSTRİLER & TİCARET PAZARI
Tayvan'ın Covid-19 salgınını kontrol etmekteki başarısı, ticaretteki olası düşüşleri azaltarak birçok siparişin başka kaynaklardan yönlendirilmesine yardımcı oldu ve endüstri, gelişmiş üretim süreçleriyle küresel pazara hakim olmaya da devam ediyor. Tayvan 2020'de 345,28 milyar ABD doları ihracatla yeni bir rekor kırdı. Tayvan'ın ana ihracat ortakları arasında Güney Kore, Japonya, Çin, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri bulunmaktadır. Tayvan, 2020'de iş yapma kolaylığı sıralamasında da 15. sırada yer alıyor.


BAŞLICA İHRACAT ÜRÜNLERİ: Elektronik, temel metaller ve metal ürünler, plastik ve kauçuk, organik kimyasallar, yarı iletkenler, petrokimyasallar, gemiler, kablosuz iletişim ekipmanları, kıyıcı folyo, demir, çelik, bilgisayarlar, makine, optik, teknik, tıbbi cihazlar, otomobil / otomobil parçaları, araçlar ve mineral yakıtlardır.
ANA İTHALAT MADDELERİ: Elektrikli ekipman, mineral yakıtlar, makineler ve bilgisayarlar.
İstatistiksel olarak Ocak 2021 İhracat Siparişleri; 2020 yılının aynı ayına göre 2021 Ocak  ayında ihracat siparişleri % 49,3 artarak 52,7 milyar ABD Dolarına ulaştı. NT Dolar cinsinden ihracat siparişleri Ocak 2021'de yaklaşık 1.499,0 milyar NT $ olarak gerçekleşirken, yıllık bazda % 41,3 arttı.

Öte yandan, Ocak 2021 Sanayi Üretim Endeksi; 2020 yılının aynı ayına göre Ocak 2021'de % 18,81 arttı. Ana sanayi bölümünün yıllık karşılaştırmasına göre imalat % 19,67, madencilik ve taşocakçılığı % 17,68, elektrik ve gaz % 8.36, su temini % 0.76 arttı.
Tayvan'da İmalat Üretimi ,2021 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre  % 19,67 arttı.

Sanayi üretimi 2021 yılının Ocak  ayında bir önceki ayda % 10,29 oranında yükselişle revize edilerek yıllık % 18,81 arttı. Sanayi faaliyetlerinde art arda 12'nci ay büyüme oldu ve geçen Şubat ayından bu yana en güçlüsü, esas olarak imalat (% 19,67'ye karşı % 10,80) ve madencilik ve taşocakçılığıdır (%  13,31'e karşı %  17,68). Elektrik ve gaz arzı (%  4,39'a karşı% 8,36) ve su arzı (% 0,76'ya karşı % 0,68) için üretimde daha hızlı ilerledi. Mevsimsellikten arındırılmış aylık bazda, sanayi aktivitesi bir yıldaki en büyük artışla % 3 büyüdü. Tayvan'ın 2020 endüstriyel üretim büyümesi, önceki % 6,81'den %7,08'e revize edildi.
Kaynak: Ekonomi Bakanlığı (MOEA), Tayvan

Bilgisayar İmalat Sanayi
1970'lerde, Tayvan'ın hesap makinesi endüstrisi bilgisayar endüstrisini doğurdu. 1980'lerde ise, video oyun mühendisleri yanlışlıkla Apple II’nin mikrobilgisayar dünyasına girdiler. 90'lı yıllarda, Tayvan dünyanın dizüstü bilgisayar üretim üssü haline geldi. 2000'den sonra yarı iletken, LCD paneller Tayvan'ın dünya sahnesinde yeniden parlamasına izin verdi. Bilgi endüstrisinin dağılımına göre, 21. yüzyıl Tayvan'ı Kore, Singapur ve Çin Anakarası ile birlikte “oldukça rekabetçi” olarak sıralanmıştır.
Ülkenin son derece başarılı imalat endüstrisi, özellikle bilgisayar ve akıllı telefon endüstrilerinde, Ar-Ge ve bitmiş ürünlerden ziyade bileşenler tasarlama ve üretme konusunda uzmanlaşmıştır. Acer, Asus ve HTC gibi sadece birkaç şirket küresel marka bilinirliği elde etti.

Makine ve Ekipman Endüstrisi
Tayvan'ın makine endüstrisi rekabet gücünü artırıyor ve yurtiçi ve yurtdışında genişlemeye devam ediyor. Tayvan, makine endüstrisi tabanını sağlamlaştırarak ve teknolojisini geliştirerek, yurtiçi ve yurtdışındaki talebi ve ticareti kademeli olarak artıracak. Gelecekte, akıllı makine ve akıllı üretim pazarını artırması ve 2025 yılına kadar çıktı değeri olarak iki trilyon yuan (yaklaşık 307.678.200.000,00 $) hedefinin gerçekleştirilmesini hızlandırması bekleniyor.

Tayvan Denizcilik Endüstrisi
Tayvan'ın denizcilik endüstrisi, Tayvan ekonomisinin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Gemi yapımı, tekne yapımı, deniz taşımacılığı, su ürünleri yetiştiriciliği, deniz ürünleri yetiştiriciliği, ticari balıkçılık, deniz ürünleri işleme, açık deniz rüzgar enerjisi ve çeşitli turizm biçimleri özellikle önemlidir. Derin deniz madenciliği, özellikle uykuda olan hidrotermal menfezler de gelecek için kullanılmayı düşünülüyor. 2018'de Tayvan, dördüncü en büyük yat yapım ülkesiydi. Tayvan aynı zamanda bir dizi denizcilik müzesine ve denizcilik kolejine de ev sahipliği yapmaktadır.

Mühendislik Sektörü
Tayvan'ın makine mühendisliği endüstrisi akıllı teknolojiye güveniyor. Tayvan'ın makine mühendisliği endüstrisi "Akıllı Teknoloji" ye başvurarak küresel pazarlarda sağlam bir konum oluşturmayı hedefliyor. Yapay zeka bu stratejide önemli bir rol oynuyor. Bu gücünün yanı sıra rekabetçi ve geniş ürün yelpazesi sayesinde Tayvan artık Almanya, İsviçre ve İtalya gibi yerleşik makine mühendisliği ülkelerine karşı rekabet edebiliyor.
Ada için dijitalleşme yüksek bir önceliktir. Dijital ekonomi öne çıkmakta ve hayatın her alanında kendini hissettirmektedir. Hükümet ve Tayvan Makine Endüstrisi Birliği (TAMI) de yapay zeka uygulamaları için yüksek kaliteli yarı iletkenlerin geliştirilmesi ve üretilmesi konusunda oldukça kararlılar.

Çelik Endüstrisi
Tayvan'da çelik endüstrisi hurda metal rafinerisi ve gemi geri dönüşümünden başladı ve ardından entegre çelik fabrikası ve elektrik ark rafinerisine doğru ilerledi. Tayvan çelik endüstrisi, çok sayıda çelik sınıfının bağımsız üretimini mümkün kılan ve çok özel çelik sınıflarından tasarruf sağlayan eksiksiz bir yukarı akış, orta akış ve aşağı akış sistemine sahiptir. Tayvan çelik endüstrisinin temelini sağlam bir şekilde tamamladı ve bir ''Komple Çelik Endüstri Sistemi'' kurdu.
Yüksek değerli endüstrinin gelişimi  ve düşük fiyatlı Çin çeliğinin rekabetine yanıt olarak, Tayvan'ın çelik endüstrisi, endüstriyel teknik yükseltmeler ve stratejik yatırımlar gibi çözümleri teşvik etti. Daha yüksek katma değere giden yolu belirlemek için, Tayvan stratejik bir Ar-Ge ittifakı ve inovasyon odaklı kalkınma oluşturmaya başladı.

Tayvan'da Otomotiv Endüstrisi
Sessiz bir titizlikle, resmen kendisini hala Çin Cumhuriyeti olarak adlandıran bu küçük ada ülkesi, endüstriyel başarısını sürdürüyor ve otomotiv endüstrisi de dahil olmak üzere üstün olmak istediği alanları akıllıca seçiyor.
Tayvan’ın otomotiv stratejisi, bilgi işlem için başarılı iş modelini çoğaltmak ve özellikle otonom sürüş gibi gelişmekte olan pazar segmentleri için bilgi işlem deneyimini kullanarak taşeronlukta mükemmelliğe ulaşmaktır. Tayvan'daki araba satışı kampanyaları genellikle rekabetçidir ve müşterilere ücretsiz hediyeler sunar. Örneğin, satışlarını artırmak için Toyota müşterilere vakum robotları dağıttı ve Nissan hava temizleyicileri dağıttı.

Tayvan'ın uluslararası otomotiv endüstrisi için yıllık ana otomotiv ticaret fuarı, Taipei Uluslararası Otomobil Parçaları ve Aksesuarları Fuarı'dır ("Taipei AMPA") Otomobil parçası üreticileri, işlerinin çoğu için ihracata güveniyor. Tayvanlı otomobil parçası üreticileri otomasyon, prototipleme konusunda mükemmeldir ve kısa sürede küçük parti siparişleri üretme esnekliğine sahiptir. 

Tayvanlı firmalar otomotiv elektrifikasyonuna giderek daha fazla yatırım yapıyorlar, örneğin Tesla Inc. tedarikçilerinin % 75'i Tayvanlı. Tesla'nın hisse senedi fiyatları yükselirken, Tayvanlı büyük üreticiler de üretim kapasitelerini artırmak için çaba harcıyor.
Japon ve Batılı satıcılar gibi geleneksel otomobil üreticilerinin tedarik zincirlerinin üyeleri, elektrikli araç teknolojileri ve teknik özellikleri sürekli değiştiği için elektrikli araçlara çok az ilgi duyuyor. Bu nispeten esnek olmayan üreticiler için büyük bir zorluk. Büyük uluslararası elektrikli araç üreticileri de esneklik gösterebilen ve iş tarzlarını kabul edebilen tedarikçilere yöneldi. Tayvanlı tedarikçiler, esnekliğe ve yenilik için yeterli kapasiteye sahip oldukları için bu fırsatı yatırım yapmak için değerlendiriyorlar.

Tayvan tam bir lityum iyon pil üretme kapasitesine sahiptir. Tayvan, lityum iyon piller için gerekli olan katot malzemeleri, anot malzemeleri, yalıtım filmi ve elektrolitleri geliştirme konumunda. Tayvanlı otomobil şirketlerinin temel ilkeleri kalite ve güvenliktir. Tedarikçilerin sertifikalandırılması üç ila beş yıl sürebilir. Bu nedenle Tesla'nın tedarik zincirinin % 75'ini oluşturan Tayvanlı firmaları değiştirmek çok zor.

Enerji,  Elektronik ve Mikroteknoloji Sektörü
Dünyanın endüstri liderleri ve takipçileri, en son teknolojiyi sunan COMPUTEX Taipei (Taipei Uluslararası Bilgi Teknolojisi Fuarı) için Taipei'ye seyahat ediyor. Heyecanlı müşteriler, ziyaretçiler ve binlerce satıcı arasında bu fuar, Tayvanlı girişimcilerin dünyaya akıllı üretimin geleceğinin neye benzediğini göstermeleri için uluslararası bir platform haline geldi.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, dünyanın en büyük yarı iletken dökümhanesi olan Tavyan'da yer almaktadır. Üç bilime dayalı sanayi parkına ek olarak, yüksek öğretim merkezleri aracılığıyla çok sayıda yetenekli teknoloji ve mühendislik mezunu yetiştirmektedir.

Tayvan’ın tam gelişmiş BT ekosistemi ve yetenek havuzunun tüm unsurları da yerli yerinde. Tayvan, iPhone üreticisi Foxconn Technology Group gibi büyük BT şirketlerinin yoğunluğuna sahiptir. Scott Huang'ın şirketi olan Techman Robot'un COO'su, 2016'dan beri bir üretim hattında insanlarla yakın çalışmak üzere tasarlanmış, aynı zamanda "Cobot" olarak da bilinen dünyanın en büyük ikinci ortak robot üreticisidir.

Industry 4.0'ın temelini oluşturan teknolojinin yanı sıra, Tayvan bunu inşa edecek imalat endüstrisine de sahiptir. Bu sektördeki en büyük şirketlerden biri, dünyanın en büyük ikinci lineer hareket kontrol sistemleri üreticisi olan HIWIN'dir. Şirketin ürünleri, üretim hatlarının somun ve cıvatalarından endüstriyel ve tıbbi robotlara kadar çeşitlilik göstermektedir.

Tayvan'ın Havacılık ve Uzay Endüstrisi
Tayvan'ın havacılık endüstrisi, en son teknolojiye sahip istikrarlı bir tedarik zincirine sahiptir. Tayvan'da yaklaşık 150 üretici ve 14.000 havacılık endüstrisi ile ilgili çalışan bulunmaktadır.
Küresel olarak gelişen havacılık endüstrisinin güçlü gelişimi nedeniyle, Tayvan'ın havacılık ile ilgili endüstrileri de daha geniş pazar fırsatları başlattı. Tayvan havacılık endüstrisi, küresel tedarik zincirinde gövde yapısına, motora ve iç mekana başarıyla girmiştir. Tayvan'ın havacılık endüstrisi, ilgili sivil havacılık ürünleri için bir tedarik zinciri sistemi ve Boeing gibi dünyaca ünlü şirketlerle uzun vadeli ve istikrarlı uluslararası ortaklıklar kurmuştur; Airbus, Bombardier, GE, Pratt & Whitney, Safran ve Spirit Aviation.
Avrupa ve Amerika havacılık tedarik zincirine dahil olan havacılık bakım pazarı gelecek vaat ediyor. Havacılık endüstrisi, karmaşık kalite yönetimi ve sistem entegrasyon teknolojilerine sahip yüksek teknolojili bir endüstridir. Üreticiler bu sektöre girdikten sonra, uzun vadeli istikrarlı üretim siparişleri alabilirler.

Uçuş emniyeti ve uçuşa elverişliliği sağlamak için uçak bakım ve onarımları piyasada talep görmektedir. Asya-Pasifik merkezinde bulunan Tayvan, havacılık ve uzay bakım işini aktif olarak genişletiyor. Havacılık bakımı alanında, Tayvan, çeşitli uçak ve helikopterlerin karoseri bakımı ve çeşitli motor aksesuarlarının yenilenmesi için gerekli altyapıya sahiptir.

Tayvan'da Bağlantı Elemanları Sektörü

Avrupa'da Yükselen Tayvan Bağlantı Elemanları Şirketleri; Bağlantı elemanı üretimi, Tayvanlı üreticiler için en önemli sektörlerden biridir.
FASTENER TAIWAN, Tayvan'daki tek uluslararası B2B bağlantı elemanı fuarı ve bağlantı elemanı teknolojisi ve en büyük bağlantı elemanı fuarı olup, tedarik ve tedarik için bir ticaret platformu olarak hizmet veriyor ve 430'dan fazla katılımcıyı (1.200 stant kullanarak) en son ürünlerini yenilikçi ve entegre güçlerle sergilemek için fuara çekiyor.

Tayvanlı şirketler kendilerini profesyonel olarak Avrupa fuarlarında ve etkinliklerinde sunarak Avrupa'yı hedeflerken, Avrupalı firmalar ise en büyük bağlantı elemanı fuarlarından biri olan Fastener Taiwan aracılığıyla Asya pazarına tanıtım yapabilmektedirler. Fuar kuzeyde Kaohsiung şehrinde düzenlenmektedir. Fuar, satın alma ve stoklama için bir ticaret platformu olarak görülüyor. Fuarda, sektöre yönelik tüm ürün yelpazesinin yanı sıra Tayvan bağlantı elemanı endüstrisinin tüm tedarik zincirleri de görülebilmektedir.

TAYVAN'IN BAĞLANTI ELEMANLARINDA İTHALAT VE İHRACAT İSTATİSTİKLERİ

Tayvan Tarafından İthal Edilen Bağlantı Elemanları İçin Tedarik Pazarları

USD Dolar Bin

İhracatçılar

2015 İthalat Değeri

2016 İthalat Değeri

2017 İthalat Değeri

2018 İthalat Değeri

2019 İthalat Değeri

Dünya

134,821

130,381

131,459

152,339

160,760

Japonya

64,587

60,055

57,207

65,270

66,163

ABD

17,700

21,294

21,345

22,433

27,487

Almanya

8,103

7,728

9,581

10,211

11,891

Çin

6,165

8,154

8,270

9,413

10,277

Ülke Belirtilmemiş

7,432

6,190

5,991

6,765

6,798

Vietnam

4,733

3,437

3,002

4,039

4,582

Kore

5,811

3,310

5,448

4,666

4,117

Filipin

1,999

1,410

1,772

3,758

3,510

Hollanda

1,952

1,730

1,374

3,023

3,392

İsveç

2,411

1,583

1,654

3,064

2,863

Türkiye

266

226

388

1,900

2,598

Fransa

1,151

1,147

1,148

906

2,082

İsviçre

1,645

1,462

1,762

2,292

2,081

Birleşik Krallık

1,104

2,348

1,674

1,297

1,588

Tayland

2,598

1,419

1,300

1,630

1,548

Singapur

1,247

1,050

1,276

1,366

1,359

Çekya

894

971

1,013

1,811

1,337

İtalya

1,306

1,555

2,025

2,086

1,327

İspanya

542

493

584

749

636

Kaynak: ITC

Tayvan Tarafından İhraç Edilen Bağlantı Elemanları İçin İthalat Pazarları

USD Dolar Bin  

İthalatçılar

2015 İhraç Değeri

2016 İhraç Değeri

2017 İhraç Değeri

2018 İhraç Değeri

2019 İhraç Değeri

Dünya

3,873,885

3,612,011

4,093,571

4,641,143

4,320,809

ABD

1,450,346

1,347,363

1,522,927

1,780,754

1,755,840

Almanya

336,092

339,797

395,770

453,178

392,473

Japonya

194,178

182,527

207,419

230,376

241,552

Hollanda

196,762

205,374

236,845

261,434

228,026

Birleşik Krallık

178,022

162,804

178,605

178,525

171,457

Kanada

125,866

106,514

127,149

163,109

145,258

Çin

110,408

117,812

145,004

143,901

114,213

Meksika

73,447

70,678

81,646

95,158

97,474

İsveç

88,661

83,042

94,160

98,761

94,566

İtalya

81,435

80,742

95,524

105,351

82,131

Fransa

71,833

69,926

78,862

84,480

81,053

Tayland

64,846

61,533

66,965

77,450

69,595

Avustralya

70,919

62,165

67,228

80,492

69,299

Polonya

58,318

54,980

60,017

71,067

67,928

İspanya

52,577

55,549

60,761

73,137

64,593

Belçika

64,437

48,370

55,689

59,154

51,643

Rusya

51,506

27,863

32,005

39,352

36,215

Hindistan

27,329

32,089

37,713

42,870

35,754

Vietnam

41,719

44,677

49,063

47,978

32,780

Kaynak: ITC