GEOMET® Çinko-Lamel Teknolojisi
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

GEOMET® Çinko-Lamel Teknolojisi: Şasi parçalarını korumak için en son çözüm

Otomotiv endüstrisi karbon ayak izini azaltmak için daha hafif çözümlere yönelirken, daha sürdürülebilir ürün ve proses mühendisliği ile daha yüksek performans elde etmek için yeni malzemeler ve kaplamalar gerekiyor. GEOMET® çinko-lamel kaplama elektrolitik olmayan mükemmel galvanik koruma sunar, böylece şasi parçalarını korumak için ince tabakalarda geleneksel çözümlere göre dikkate değer bir alternatif haline gelmektedir.

Şasi parçaları kış döneminde tuzla birlikte kir, taş kırıntısı ve su gibi kritik çevre koşullarına maruz kaldığından, günümüzün şasi mühendisleri, ürünün hizmet ömrü boyunca korozyon korumasına daha fazla önem vermektedir. 
Şasi parçaları için standart süreç genellikle galvanizli sacların preslenmesi, kaynak ve e-kaplamadan oluşur. Hafifletme, özellikle elektrikli araçlarda anahtar faktör olduğundan, daha yüksek çekme mukavemetli çeliğe geçiş, metal kalınlığının azaltılmasına olanak tanır. Ayrıca bu, süreç mühendisliği ve parçaların korozyona karşı korunması ile ilgili çeşitli kritik sorunları da beraberinde getirir, örneğin:

- Ön galvanizli çelik üzerine kaynak yapmak, kaynak gözenekleri ve potansiyel sıvı metal gevrekliği ile ilgili kritik sorunlar yaratır.
- Pregalvaniz çelik üzerine kaynak yapmak, fabrikada zararlı dumanlar oluşturur ve kaynak hızı sınırlarından dolayı verimliliği düşürür.
- İçi boş alanlar elektrolitik işlemlerle düzgün bir şekilde kaplanamaz ve kenarlar daha az korunur, yine kullanımda daha yüksek korozyon riski vardır
- Ön galvanizli çelik hurdaları, ham çelik hurdalarından önemli ölçüde daha düşük bir fiyata satılmaktadır.
- Yüksek derecede taşla yontulmuş alanlar için plastik koruma veya ekstra katman eklenmesi, toplam sahip olma maliyetini artırır.

Şasi parçaları için yeni bir çözüm NOF Metal Kaplama Grubu'ndan GEOMET® su bazlı çinko-lamel teknolojisidir ve bu, yukarıda listelenen tüm sorunları ele alırken, 10 µm'lik ince bir tabaka ile korozyon korumasını da önemli ölçüde artırmaktadır.
GEOMET® yüzeyi, ekstra işlem ve yapışma sorunları ile kalite riski gerektiren etiketlemeden kaçınmak için doğrudan kaplanmış yüzey üzerinde lazerle işaretlemeye izin verir (lazer markalamadan sonra> 1500h NSST).
GEOMET®, üretim sürecindeki karmaşıklığı azaltırken, böylece çelik parçaların da ömrünü uzatır.

Güvenilir ve rekabetçi teknoloji
İşlevsel faydalara bakıldığında, büyük bir Fransız OEM, kapsamlı dahili korozyon, yorulma ve sürüş testlerinden sonra düşük bir kontrol kolunda GEOMET®'i onayladı. Tüm testlerin sonuçları beklentileri aştı ve "gerçek hayat" senaryosunun bir parçası olarak deniz seviyesinde dış hava koşulları testi, 50 aydan fazla bir süredir herhangi bir korozyon belirtisi olmaksızın devam ediyor.

Bir Tier1 parça üreticisi ile yakın işbirliği içinde, bu alçak kontrol kolu Zaragossa yakınlarında üretildi ve Aragonesa de Tratamientos'ta tam otomatik bir üretim hattında kaplandı ve daha sonra son montaj için otomobil üreticisine gönderildi. Aynı platform üzerine inşa edilmiş farklı markalardan birkaç araba modeli de bu parçayı kullanmaktadır.

Bugüne kadar, bu kontrol kolu neredeyse iki yıldır seri üretim için sahada başarılı bir şekilde çalışıyor. Önümüzdeki yıllar için artan taleple 2021'nin sonuna kadar bu parçayla 280.000'den fazla araba yolda olmuş olacak.
Bu başarı öyküsüne dayanarak, diğer OEM'ler artık GEOMET®'in kanıtlanmış katma değerine ikna olmuş durumdalar ve NOF Metal Kaplama Grubu bugün, potansiyel endüstriyel projeler için büyük otomobil üreticileriyle çeşitli deneme faaliyetlerinde bulunuyor.