HIOS | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

HIOS

 

   HIOS (Tokyo) bu yıl 50. yılını kutladı. Otomasyon ve IoT çağında, Başkan Katsuyuki Totsu'nun yarım yüzyıldır sürdürdüğü "Bağlantı Sisteminin Dijitalleşmesi" nihayet hızlandı. Başkan Totsu verdiği sözlerin arkasında, sonuca herkesten daha fazla peşinden gitmenin gururunu yaşıyor. Vida sıkma hareketleri serisi, basit hareketler gibi görünse de "Çeşitli teknolojilerden oluşan bir dram" olduğunu söylüyor.

  1968'de, şimdiye kadar yaygın olan pnömatik tipin yerine koymak için eksi vida üzerinde bir kılavuz ve bir elektrikli tornavida bulunan "Totsu Vidasını" geliştirdi ve şirketin selefi olan Totsu Araştırma Enstitüsü'nü kurdu. Dünyanın ilk geliştirilen akım kontrollü tornavidası, vida sıkmayı belirsiz bir insan duygusundan, endüstriyel ürünlerin seri üretimi için sayısal hassasiyetli çalışmaya kaydırdı. Bundan sonra geliştirilen iyileştirmeler, "Totsu vida", "Totsu plastik vida", özel bir uç ve onu sıkan elektrikli tornavidayı birleştiren sistem, saatler, elektrikli aletler, otomobiller ve oyun makinesi üreticileri arasında Japonya'da ünlü bir sistemdir. Büyük üreticiler tarafından kabul edilen, her şirketin montaj hatlarında "HIOS" turuncu sürücülerini hala görebilirsiniz.

  Artık anahtar kelime otomasyon ve IoT olduğuna göre; Başkan Totsu'nun "Vida Sıkıştırmanın Dijitalleştirilmesi" fikrini entegre eden bağlantı sistemi, işbirlikçi robotlarla çalışmayı mümkün kılan "INTRTORQUE" dur. "INTRTORQUE", ucun tepesini vidanın merkezine yönlendiren ve dışarı çıkmayı önleyen Hexarobula girintisinde sallanmayı önlemek için dışbükey bir parça yerleştiren, uç tarafında ‘’Süper Uç’’ adı verilen bir kılavuza sahip bir bağlantı elemanıdır. Robot sadece dönme yönünde sıkıştırılabildiğinden, itme kuvveti gerekmeksizin minyatürleştirilebilir. Mükemmel uyuma ve stabiliteye sahip süper uçlu bir parça, hemen yanında olsa bile vidayı düşürmeden hattın durmasını engeller ve en yeni elektrikli tornavida "BLG-BC2", sonuç verilerini sunucuya gerçek zamanlı olarak gönderir. İzlenebilirlik; her bir vida sıkıştırma işine dair geçmiş anlatımı bırakmakla mümkün olur.

  Başkan Totsu; bu vidaları, uçları, tornavidaları ve robotları birleştiren bir bağlantı sisteminin birleşiminin yarattığı maliyet düşürücü etkinin "Tek bir vidanın birim fiyatını umutsuzca düşürmenin etkisinden daha büyük etki sırası" olduğunu söylüyor. Bundan hareketle Başkan Totsu, "Teknolojiyi rasyonelleştirirsek, vidalar maliyet değil büyük katma değer bulabilir" diyor.