300.000 Döngü Titreşime Dayanan ''Silver Lock'' Bağlantı Elemanı | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Hatasız Olarak 300.000 Döngü Titreşime Dayanan ''Silver Lock'' Bağlantı Elemanı


 Silver Lock bağlantı elemanı, bakım için tersine çevrilebilir ve yeniden kullanılabilir olup kalıcı olarak kilitlenen, yüksek titreşime dayanıklı bir bağlantı elemanıdır. Sürtünmeye dayalı olmayan mekanik bir kilit kullanır. Standart bir 6 noktalı soketin takılmasıyla, bağlantı elemanı serbest döner, bu nedenle düzgün bir ön yükleme uygulanabilir. Ön yükte tümüyle kayıp olsa bile kilitli kaldığı için kritik uygulamalar için idealdir.Havacılıkta, kendinden kilitlemeli bir somunun (NASM 1312-7) gerekliliği, 30.000 döngü titreşime dayanmaktır. Silver Lock bağlantı elemanı, hatasız olarak 300.000 döngü titreşime dayanmıştır. Ayrıca 250 kez açılıp kapandı. Bağlantı elemanının temel bir özelliği, bakım süresini ve maliyetini azaltmasıdır. 
 

 Kritik uygulamalarda, istenen ön yük için dar bir tork aralığı belirtilecektir. Mevcut somunlar, devir başına yalnızca 6 tork derecesine izin verir. Tamirci, öngörülen torka bir kale somunu uygularsa ve yuvalar hizalanmazsa, mekanikçi farklı bir somun deneyecektir. Gümüş Kilit ile, devir başına 30 - 50 (boyuta bağlı olarak) tork dereceleri olabilir. Bu, bağlantı elemanının ilk tork uygulamasıyla başarı şansını büyük ölçüde artırır. Bağlantı elemanının tüm bileşenleri metal olduğundan, aşırı çevre koşullarındaki uygulamalar için de idealdir.
 

 Silver Lock bağlantı elemanının, kilit cıvatalı versiyonu ve cıvata pullu somun versiyonu mevcuttur. İkincisinde; cıvata dişin köküne doğru 2 işlenmiş düzlüğe sahiptir. Rondelanın iç çevresi, rondelanın dönmesini sınırlayan aynı 2 düzlüğe sahiptir ve rondelanın dış çevresinde çevresel dişler vardır. Kolların uçlarında diş bulunan somuna tutturulmuş yay bulunmaktadır. Bu dişler rondelanın dişlerine geçtiğinde, cıvatanın düz kısımları ile ara yüz oluşturan iç yassı kısımlar nedeniyle pul dönemediğinden, somun kilitlenir. 6 noktalı bir soket somuna geçtiğinde, yayın kolları içe doğru döndürülür. Bu, dişleri ayırır ve bağlantı elemanının kilidini açar. Soket çıkarılır çıkarılmaz, dişler tekrar devreye girerek bağlantı elemanını kalıcı olarak kilitler.
 Kilit cıvata versiyonunda, cıvata ve rondela üzerindeki düz kısımlar ortadan kaldırılmıştır. Bunun yerine, rondelanın üzerinde rondelanın dönmesini sınırlayan ‘Eksenel Tırnaklar’ vardır. Bu fark dışında yine aynı şekilde işlev görmektedir.