DEPRAG'dan, Hafif Robotlar İçin Hafif 'SFM' | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Vidalama Teknolojisinde Kolaylık; DEPRAG'dan. Hafif Robotlar İçin Hafif 'SFM'

 

 Artan ürün çeşitliliği, daha küçük parti numaraları ve daha kısa ürün yaşam döngülerinin tümü, montaj için yeni zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Otomatik işleme adımları, yüksek maliyetler içerdiğinden küçük veya orta ölçekli şirketler için genellikle ekonomik değildir. Bununla birlikte, son birkaç yılda hafif robotların geliştirilmesiyle umutlar arttı. Manuel montaj görevleri artık teknik olarak makul bir maliyetle desteklenebilir, böylece önceden erişilemeyen otomasyon potansiyellerinden yararlanılabilir. Hafif robotların kullanımıyla montaj için tamamen yeni olanaklar ortaya çıktı. Düşük yatırım maliyetleri, uygulamaların hızlı ve ekonomik bir şekilde kullanılmasını sağlıyor: Düşük yük kapasitesine sahip robotlar önemli ölçüde daha ekonomiktir ve daha küçük robotlar kullanıldığında sistemin veya makinenin toplam boyutu önemli ölçüde azalır. Bu tür uygulamalar, eşdeğer hafiflikte montaj aletleri gerektirir. DEPRAG SCHULZ GMBH u. CO., vidalama teknolojisindeki onlarca yıllık tecrübesiyle tanınan, hafif bir robotla entegrasyon için tüm şartnameleri karşılayan yenilikçi bir hafif Vidalama Fonksiyon Modülü geliştirmiştir.
 

 Hafif SFM, sadece yaklaşık maksimum 4,2 Nm tork ile 1,5 kg geliyor. Bu, vidanın güvenilir bir şekilde monte edilmesini sağlayan ağızlık ve burunluk da içeriyor. Bu düşük ağırlığa ulaşmak için hafif malzemelerin kullanılması zorunludur. Bileşenler ister karbon, ister 3 boyutlu yazıcıdan alüminyum parçalar, isterse hafif sentetik parçalar gibi kompozit malzemelerden yapılmış olsun - her gram önemlidir. Katkılı üretim süreçleri, örneğin alüminyum kullanarak gerekli tornavida adaptörünü veya sertleştirilmiş takım çeliği kullanarak ağızlığı uygun maliyetli bir şekilde üretmek için bile kullanılabilir. Karbon fiber borular veya levhalar hafiftir ancak ağır yükleri taşıyabilir. Entegre robota özgü eklentiler de bir seçenektir: Bir karbon fiber levha ile birleştirilmiş bir alüminyum gövdeden oluşurlar - ek bir adaptör ihtiyacını ortadan kaldırırlar.

  Vidalama Fonksiyon Modülünün yapısında bile, ağırlığı daha da azaltmak için alüminyumdan yapılmış bağlantı elemanları ve bağlı bileşenler  kullanılır. Tüm bu ağırlık optimizasyonlu elemanlarla, DEPRAG hafif SFM, düşük yük kapasiteli robotlar için oldukça uygundur ve aynı zamanda en ağır yüklere dayanacak şekilde tasarlanmıştır. İşlev modülünde DEPRAG iş mili tornavidaları varsa, kesintisiz veri işleme ve 1000'e kadar varan vidalama programının oluşturulmasıyla geniş bir olanaklar yelpazesi açılır. Bu, güvenilir vidalama tertibatının tüm unsurlarını gözeten - güvenlikle ilgili bağlantı elemanları için bile - üretimin yolunu açar. DEPRAG vidalı besleme sistemi ile bir arada bu tek kaynaklı çözüm, kapsamlı bir şekilde test edilmiş bir vidalama ünitesi sağlar.

  Hafif SFM, herhangi bir DEPRAG besleme sistemi ile birlikte kullanılabilir: İstenilen döngü süresinde etkili ve doğru bir şekilde bağlantı elemanları tedarik ederler. Tam zamanında tedarik, montaj süreçlerinin üretkenliği ve güvenilirliği için temel bir unsurdur. Entegrasyon özellikle basit ve kullanışlıdır. Ürün yelpazesi, adım besleyiciler, kılıç besleyiciler, titreşimli spiral besleyiciler ve ayrıca vida sunucuları içerir. Kafalı ya da kafasız bağlantı elemanları, hafif SFM kullanılarak monte edilebilir. Vidalama Fonksiyon Modülünün kendisi de isteğe bağlı ek özelliklerle donatılabilir. Örneğin bir vida derinliği sensörü, ayar vidalarıyla derinliğe montaj için bir kapatma parametresi olarak kullanılabilir. Bu, ilgili üretim adımı için daha fazla işlem güvenilirliği sonucunu verir.

  En uygun sıkma prosedürü kullanılarak işleme güvenilirliği daha da artırılır. Doğrudan vida tertibatları, örneğin değişen vida veya delik geometrileri, bileşen malzemesinin yapısı, değişen yüzey nitelikleri, yay yüklü elemanlar veya oturma koşulları nedeniyle sıklıkla dalgalanmalara neden olur. Uygulama ihtiyaçlarına ve değişen çerçeve koşullarına göre, uygulama için en ideal prosedür vidalama sistemi ile gerçekleştirilebilir; oturma noktasını tespit etmek ve dolayısıyla ön yük kuvvetinin süreğenliğini sağlamak için Tork kontrollü veya açı kontrollü vida prosedürleri, sürtünme değeri prosedürleri veya Kelepçe Kuvveti Kontrolü arasından seçim yapılır.
  Hafif SFM ayrıca, Endüstri 4.0 ve sistem iletişimleri açısından evrensel ve esnek bir konsept sağlar. Akıllı araç, DEPRAG Cockpit yazılım çözümü tarafından desteklenir ve özellikle ağ bağlantılı dijital fabrikada kullanım için uygundur. Yazılım, montajla ilgili tüm üretim verilerini toplar ve bunları yapılandırılmış, kullanıcı dostu bir formatta sunar. Tüm vidalama görevleri parametrelendirilebilir, görselleştirilebilir, belgelenebilir, analiz edilebilir ve optimize edilebilir. Amaç: montajda büyük maliyet ve zaman tasarrufu sağlamaktır..
 

 

 

 

 

 

 

Görsel Kaynağı: Deprag Schulz GmbH