AB-İngiltere Ticaret Anlaşması ve AB Otomobil Üreticileri | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

AB-İngiltere Ticaret Anlaşması ve AB Otomobil Üreticileri


 Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), Avrupa Birliği ile Birleşik Krallık arasında gelecekteki ticari ilişkileriyle ilgili olarak yapılan anlaşmayı memnuniyetle karşılıyor. Bu anlaşma, sektörün anlaşmasız Brexit'in yıkıcı etkisinden kaçınmasına izin vererek Avrupalı otomobil üreticileri için büyük bir rahatlama sağlıyor.
 

 ACEA Genel Müdürü Eric-Mark Huitema, "Bölgenin tamamına yayılmış karmaşık tedarik zincirleriyle Avrupa otomotiv endüstrisinden daha yakından entegre olmuş başka bir endüstri yok" dedi.
Ancak ACEA, tüm teknik ayrıntılar kamuya açıklanana kadar anlaşmanın sonuçlarına ilişkin tam bir değerlendirme yapamayacağını belirtiyor. Anlaşmanın AB otomobil üreticilerinin ve tedarik zincirlerinin çıkarlarını tam olarak yansıtıp yansıtmadığı ancak bu aşamada netleşecek.
 

 Huitema, "Anlaşmasız bir Brexit'in AB otomobil endüstrisi üzerindeki etkisi sadece yıkıcı olacaktı, bu yüzden her şeyden önce geçiş dönemi sona ermeden bir anlaşmaya varıldığı için son derece rahatladık" dedi.
"Bununla birlikte, mal ticareti, 1 Ocak 2021'de yürürlüğe girecek yeni gümrük prosedürleri şeklinde ticaretin önündeki engellerden büyük ölçüde etkileneceği için, büyük zorluklar hala devam etmektedir."

 Nitekim, tek bir otomobilin yapımında kullanılan yaklaşık 30.000 parçayla - ticari araçların yapımında ise çok daha fazlası - otomotiv endüstrisi büyük ölçüde sorunsuz ve tam zamanında teslimata güveniyor.
Bugünün durumuyla karşılaştırıldığında, müzakereciler tarafından yapılan anlaşma, endüstri için çok daha fazla formalite ve düzenleme yükü getiriyor.
Her yıl, 54 milyar Euro değerinde yaklaşık 3 milyon motorlu taşıt ticareti AB ve İngiltere arasında yapılmakta ve otomotiv parçalarında kanal ötesi ticaret yaklaşık 14 milyar Euro tutarındadır.

 

 

Kaynak: ACEA