Çin, Küresel Otomobil Endüstrisinin En Önemli Ayağı Olmayı Sürdürüyor - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Çin. Küresel Otomobil Endüstrisinin En Önemli Ayağı Olmayı Sürdürüyor

 


  Ernst & Young (EY), üç büyük Alman otomobil üreticisi Volkswagen, BMW ve Daimler'in, Çin'deki üçüncü çeyrek satışlarının geçen yıla göre yüzde dokuz artmasıyla Çin'deki pazar toparlanmasından "ortalamanın üzerinde bir oranda" yararlandığını belirtti.
 Küresel danışmanlık firması Ernst & Young (EY) tarafından yayınlanan bir rapora göre, Çin pazarı bir kez daha küresel otomotiv endüstrisinin ve özellikle Alman üreticilerin "en önemli ayağı" olduğunu kanıtladı.

 EY'ye göre, Alman otomobil üreticilerinin üçüncü çeyrekte (Q3) küresel satışlarında Çin'in payı yıllık %35,7'den %39,2'ye yükseldi. İkinci çeyrekteki ilk COVID-19 dalgası sırasında, Alman otomobil üreticilerinin tüm yeni otomobillerinin yüzde 51'i Çin'deki müşterilere satıldı.

 EY raporuna göre, aynı zamanda, Batı Avrupa'daki Alman otomobil üreticilerinin satışları ABD'de yüzde 4 azaldı ve hatta yüzde 14'e kadar düştü.

 EY raporu, ikinci çeyrekte küresel gelirlerde ve birim satışlarında COVID-19 krizi nedeniyle yaşanan büyük düşüşün ardından, dünya çapında analiz edilen 17 otomotiv grubunun işlerinin üçüncü çeyrekte "önemli ölçüde daha iyi" olduğunu söyledi.

 Rapora göre incelenen otomotiv gruplarının gelirleri bir önceki çeyreğe göre yüzde 53 artarken, yeni araç satışları yüzde 46 arttı.

 Rapor, bir önceki yıla kıyasla, küresel otomobil üreticilerinin hala önceki yıldaki seviyeye ulaşmadığını ortaya koydu. Gelirler ve satışlar açısından, analiz edilen otomobil üreticileri kriz öncesi seviyelerin yüzde beş altında kalmıştır.

 

Kaynak: Xinhua