Fastenal, 650.000 Dolar Cezaya Çarptırıldı | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Fastenal. California mağazalarında bedel bildirmemekten dolayı 650.000 Dolar cezaya çarptırıldı

 

 Şirketin 2015'ten bu yana mağazadan satın alma yapan perakende müşterilerine ek nakliye ve taşıma bedellerini açıklamadığı iddia edildi.

 

 California’nın Monterey İlçe Savcısı, 30 Aralık’ta, şirketin Kaliforniya’daki mağazalardan alışveriş yapan müşterilere son beş yıl içinde açıklanmayan ek ücretler ödettiği yönündeki iddiaları gidermek için Fastenal’a 650.000 dolar ödemesini emrettiğini duyurdu.

 

 Bölge Savcısı Jeannine Pacioni, savcıların, MN merkezli endüstriyel distribütör Winona'nın, Kaliforniya'daki 138 perakende tesisinde müşterilere stoğundaki bazı malları, bu ürünler için "nakliye" ek bedeli eklediğini açıklamadan sattığını iddia ettiğini söyledi. Pacioni, eylemin devletin Haksız Rekabet Yasası ve Yanlış Reklam Yasasını ihlal ettiğini söyledi. Fastenal'in, malların fiyatlarını ve ek bedelleri gösterecek şekilde müşteriye bakan ekran sağlayamadığını da sözlerine ekledi.

 Pacioni'ye göre, Fastenal bu ihlalleri, Kaliforniya'da kasıtlı olarak bu tür eylemlerde bulumaması için 2011 yılında şirket aleyhine alınan kalıcı bir ihtiyati tedbir kapsamındayken gerçekleştirdi.

 

 Bölge savcısından yapılan bir basın açıklaması, yeni davada Fastenal aleyhine verilen kararın, şirketin soruşturma masrafları ve hukuki cezalar için 625.000 dolar, ayrıca California Tüketiciyi Koruma Savcılık Güven Fonu'na 25.000 dolar iade ödemesi yapma gereğini belirlediğini söyledi. Fastenal'a ayrıca, gelecekte kurallara uymasını sağlamak için denetim ve çalışan eğitim programları oluşturma ve sürdürme talimatı verildi. Fastenal aleyhine kasıtlı olarak benzer ihlallerde bulunmasından kaynaklanan yeni bir kalıcı eyalet kararı da yeni öngörülen karara dahil edilmiştir.

Kaynak: Industrial Distribution