EJOT Cell PT®  | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

EJOT Cell PT® 

Mikro hücresel köpüklü termoplastikler için yiv açma vidası.

Yenilikçi hafif tasarım çözümlerinin uygulanması, yalnızca otomotiv ve havacılık endüstrileri için değil, aynı zamanda çeşitli diğer branşlar için de özel bir öneme sahiptir. Kaynakların korunması ve enerjide verimliliğe yönelik artan talepler nedeniyle, ilgili şirketler sürekli olarak konuyu zorluy-or. Piyasada bulunan diğer birçok hafif malzemenin yanı sıra, özellikle MuCell® işlemiyle üretilen köpüklü termoplastikler, tasarımcılar ve bileşen geliştiricileri arasında giderek daha popüler hale geliyor. Bu iddialı uygulama alanı için, sabitleme teknolojisi uzmanı EJOT özellikle verimli bir sabitleme elemanı geliştirdi - Cell PT® vidası. 

Plastik bileşenler geliştirilirken, köpüklü termoplastikler, ağırlıkları nedeniyle teknik şartnamelerde giderek daha fazla dikkate alınmaktadır. Bu yenilikçi malzeme üretim sırasında önemli bir maliyet tasarrufu sağlar çünkü kolayca işlenebilir ve böylece tüm üretim sürecini çok daha verimli hale getirir. Pratikte, iki farklı köpürme işlemi vardır: fiziksel veya kimyasal. Üretim sürecinde ve bitmiş plastik parçanın yapısında farklı hücre boyutlarına yansıyan farklılık gösterirler. Her iki işlemin sonucu her zaman bileşende mikro hücreli bir köpük yapısı (1 mm'den az duvar kalınlıkları için bile olsa) ve yoğun bir dış katmandır.

Bu yenilikçi sürecin üretimle ilgili avantajlarının yanı sıra, tartışmasız ağırlık avantajı, artan popülaritesinin ana nedenidir. Bileşene bağlı olarak yüzde 5 ile 15 arasında ağırlık tasarrufu mümkündür. Bu, termoplastik olarak köpüklenmiş bileşenler için geniş bir olası uygulama yelpazesi sunar. Örneğin otomotiv sektöründe, tüm iç mekan kullanımları için önceden belirlenmiştir. Olası uygulama yelpazesi, gösterge panelinden örtülere, kapaklara, kapı ve koltuk panellerine, elektronik ve kontrol muhafazalarından kapı kollarına veya kapaklara kadar neredeyse sınırsızdır. 

Nihayetinde ağırlık avantajına sahip köpüklü termoplastiğin daha düşük yoğunluğu, stabilite üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğundan, ürün geliştiricinin karşılaştığı zorluk, bileşen tasarımındaki bu nok-tanın yapısal değerlendirmesidir. Bununla birlikte, geleneksel kendinden kılavuzlu vidalar bu değişen malzeme özellikleri için tasarlanmadığından ve bu nedenle hızlı bir şekilde sınırlarına ulaştığından, sabitleme konsepti de yeniden düşünülmelidir. Bu uygulama için sabitleme teknolojisi uzmanı EJOT, Cell PT®'yi geliştirdi. Bu yeni vida, dişli alandaki sofistike bir kanat açısı ve yarıçap kombinasyonu ile birlikte özel olarak oluşturulmuş diş noktası nedeniyle özel bir diş konturuna sahiptir.

EJOT Cell PT®'nin bu özel diş konturu, özellikle hücresel köpüklü termoplastikler için kapsamlı bir test serisinde geliştirilmiştir. Kendinden kılavuzlu geometrilerin aksine, bu kontur, malzemeye zarar vermeden plastik göbek içinde elastik / plastik deformasyonla dişin basılmasına olanak verir.