Türkiye Hırdavat Sektöründen ilk 10 Ayda 6,6 Milyar Dolarlık İhracat | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Türkiye Hırdavat Sektöründen ilk 10 Ayda 6.6 Milyar Dolarlık İhracat

Hırdavat Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (HISİAD) Başkanı Çetin Tecdelioğlu, “Türkiye hırdavat sektörünün ihracat anlamında lider sektör olarak ilk 10 ayda 6,6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.

Türk hırdavat sektörü hem firma sayısı hem de yarattığı istihdam ile Türkiye’nin lokomotif sektörleri arasında bulunuyor.  Hırdavat sektörü, 14 bin firma ile  850 bine yakın istihdam sağlıyor.

2020 İhracat Hedefi 7-7,5 Milyar Dolar

Sektörün ihracat rakamlarını değerlendiren Tecdelioğlu, “ Sektör olarak ilk 10 ayda 6,6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Bu dönemde en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 3 ülke Almanya, Irak ve Romanya. Sektörümüzün yıl sonu ihracat hedefi 7-7,5 milyar dolar civarındadır. Dünya geneli hırdavat ihracatı ve oranlarına baktığımızda 551 milyar dolarlık pazardan sadece yüzde 1,5 pay alıyoruz” dedi.

2019 yılında 8.2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini söyleyen Tecdelioğlu: “Cari fazla veren bir sektörüz. Hırdavat sektöründe kg başı ihracat birim fiyatlarımız 2020 yılı ilk 10 ayında 4,17 dolar olarak gerçekleşti. Birim fiyatlarımız Türkiye ortalamasının 3,2 katıdır. 2020 yılına geldiğimizde ülkeler arası ticari önlemler ve dünya genelinde meydana gelen pandemiden dolayı ticaret yavaşladı ancak hırdavat sektöründe üretim hiç durmadı, hiçbir fabrikamız kapanmadı” dedi.

Hardware Eurasia Fuarı ile Hırdavat Sektörü İstanbul’da Buluşacak

Hardware Eurasia Fuarını HISİAD olarak desteklediklerinden bahseden  Tecdelioğlu, “Hardware Eurasia Fuarı, 1-4 Nisan 2021 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek. Fuarın önce Avrasya’nın, sonrasında da dünyanın en kapsamlı hırdavat endüstrisi etkinliklerinden biri olmasını hedefliyoruz. Yurtiçinden ve yurtdışından önemli satın almacılar, katılımcı firmalar ile fuar ortamında ikili görüşmeler yapmak üzere İstanbul’da ağırlanacak. Sektörün ilk uluslararası etkinliği ve bir anlamda sektörün yeni küresel vitrini olacak” dedi.