MUAYENE VE SIRALAMA İÇİN YENİ ZORLUKLAR | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

MUAYENE VE SIRALAMA İÇİN YENİ ZORLUKLAR

Bağlantı elemanlarının muayenesi ve testi, bağlantı elemanı endüstrisindeki en büyük zorluklardan biri haline geldi. Son 20 yılda, ürünlerin otomatik montajında katlanan bir artış gördük.

Uzun süredir elle monte edilen daha fazla nesne, şimdi beklenen verimi garanti etmek için mükemmel bağlantı elemanları gerektiren gelişmiş otomatik montaj hatlarıyla üretiliyor.

Montajda otomasyonun gelişmesi, yeni otomatik hatlarla verimli bir şekilde bir araya getirilebilmesi için ürünlerin yeniden tasarlanmasını ve yeniden mühendisliğini teşvik etmiştir.

Bu gelişmeler, yeni malzemelerle ve çok karmaşık şekillerle üretilen özel bağlantı elemanlarının geliştirilmesine yol açtı ve sonuç olarak, sabitlemelerin işlevselliğini ve monte edilen ürünün nihai kalitesini garanti etmek için gerekli olan işlemlerin ve bitirme işlemlerinin gelişimini hızlandırdı.

Yeni üretim süreçlerine ayak uydurmak ve uygun olmayan bağlantı elemanlarının üretimini önlemek için üretim makinelerinde izleme ekipmanı ve arıtma hatlarını gözetleme sistemleri devreye alınmıştır.

Herhangi bir süreç anormalliği durumunda müdahale süresini azaltmak için üretim departmanlarıyla entegre yeni SPC kontrol stratejileri ve yeni ERP sistemleri, kestirimci bakım prosedürleri ile birlikte uygulamaya kondu. 

Yukarıda belirtilen ilerlemelere rağmen, üretim departmanlarında sıfır kusurlu bağlantı elemanları üretmek hala mümkün değildir. Bunun nedeni, bağlantı elemanlarının daha karmaşık olması, süreçlerin daha otomatik olması ve tespit edilecek uyumsuzlukların eskisinden çok daha kritik özellikler içermesidir.

Otuz yıl önce standart başlı vidalarda tespit edilecek uyumsuzluk çok daha basitti: kafa çapı, girinti derinliği, şaft uzunluğu, eksik diş. Günümüzde aynı tip vida üzerindeki uyumsuzluklar, örneğin şunları da içermelidir: başın altındaki yarıçap, diş başlangıç noktası, dişli gövdenin 360° üzerindeki kafa işareti logosu, kaplama lekeleri, herhangi bir yüzeydeki çentikler ve oyuklar, eksik ısıl işlem, baştaki çatlaklar, sapın bükülmesi, genel yuva şekli, yuva kırık loblar ve daha fazlası.

Artan otomasyon ve bağlantı elemanlarına uygunluk açısından en son şartnameler, imalatçıları, üretim zincirinin önemli bir adımı haline gelen %100 Muayene ve ayıklama konseptini tamamen yeniden değerlendirmeye yöneltti.

Bugün, yeni bir bağlantı elemanı türü üretmek için her proje, uygun makinelerle son %100 muayene ve ayıklama sürecini içermektedir. Her yeni üretim hattı, estetik yönüyle bağlantı elemanının en önemli boyutsal ve işlevsel özelliklerini kontrol etmek için gerekli olan kontrol makineleri dahil edilerek tasarlanıyor.Ayrıca, son 4 yılda, yüksek çıktı oranlarına sahip çatlak ve sertlik/ısıl işlem için NDT kontrolleri gerçekleştirme talebi önemli bir artışa uğramıştır ve modern kontrol makinelerinin çoğu, bu tür doğrulamalar için Eddycurrent istasyonlarını seçenek olarak sunabiliyor.

Eddycurrent teknolojisi bu anlamda çok gelişti, çatlakları ve malzeme kalitesini tespit etmek için ekipman ve problar çok hassas hale geldi ve yazılım işleme algoritmaları çok sofistike ama aynı zamanda çok kullanıcı dostu.

Dimac, 20 yılı aşkın tecrübesi ve dünyanın dört bir yanında kurulu binden fazla makineyle, bağlantı elemanları üreticileri tarafından her gün otomotiv, havacılık, hidrolik, elektronik , tıp, aletleri, mobilyalar gibi farklı pazarlar için geniş bir ürün yelpazesinin ayıklanmasına yönelik özel makineler tasarlamaya yönelmektedir.

Bağlantı elemanları üreticileri, Dimac’ın uyarlanabilir kontrol istasyonları ve çok kullanıcı dostu öğrenilebilir bir makine arayüzü ile yüksek performanslı %100 otomatik kontrol ve ayırma makineleri yapmasını talep ediyor.

Bu makineler, vasıfsız personel tarafından işletilebilen, çok karmaşık denetim teknolojileri ile 7/24 gözetimsiz çalışabilmelidir.

Bu makinelerde, yalnızca insan gözünün tespit edebileceği ve yargılayabileceği yüzey kusurlarının incelenmesine olanak sağlamak için 2019 yılından itibaren Yapay Zeka algoritmaları dahil edildi. Ürünün herhangi bir silindirik ve düz yüzeyi, parçanın herhangi bir küçük farklılığını tanımak için lazerler ve dijital kameralarla taranmalıdır.

Amaç, maliyetleri düşürmek ve otomatik prosedürlerle kontrol edilemeyen birkaç ürün için daha güvenilir bir denetim elde etmek için birçok üretim fabrikasında hala mevcut olan insan el ile ayırmayı değiştirmektir.   

Son olarak ve bir o kadar da önemli olarak, birçok imalat şirketi, muayene ve ayırma departmanları dahil fabrikanın her departmanını içeren Endüstri 4.0 projelerini geliştiriyor. Üretim alanındaki her makine, şirket ağına bağlı olup süreçleri gerçek zamanlı olarak ayarlamak için MES ve ERP üzerinden izlenir.

Muayene makineleri, ölçülen özellikler, özniteliklere göre kusurlar ve şirketin ERP prosedürleri ile birlikte izlenmesi ve tek tek her bağlantı elemanının kalitesi hakkında hemen hemen her şeyi bilmek için işlenebilecek istatistik hesaplamaları dahil olmak üzere her bir bağlantı elemanı grubuna ilişkin büyük miktarda veri sağlayabilir.