Üstün çinko lamel kaplamalar - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Zorlu OEM bağlantı elemanı standartlarına yönelik Atotech’in yüksek performanslı kaplama sistemleri

Üstün çinko lamel kaplamalar - zorlu OEM gereksinimlerini karşılamak için çok yönlü çözüm  
 
On yıllardır birçok endüstri, çinko lamel kaplamaların çok işlevli özelliklerine güveniyor. Otomotiv endüstrisi, bu teknolojinin sürekli ilerlemesine özellikle katkıda bulunmuştur. Korozyon koruması için giderek artan gereksinimler (NSST ve CCT direnci), üreticileri sürekli olarak dayanıklılık ve kalite çıtasını yükselten ürünler geliştirmeye itmiştir. 
 
Yenilikçi otomotiv endüstrisi, yalnızca yeni teknolojiler açısından değil, aynı zamanda optimize edilmiş üretim süreçleri açısından da sürekli olarak eğilimleri belirlemektedir. Daha düşük ağırlık taleplerine yönelik olarak bağlantı elemanlarının boyutunun küçültülmesinden daha hızlı montaj için çözümler geliştirmeye kadar, otomotiv üreticilerinin üretkenliğinin artırılmasına, maliyetleri optimize etmesine ve işleme güvenilirliğinin artırılmasına kadar tam otomatik montaj hatları, bağlantı elemanı tedarikçileri için her zamankinden daha büyük zorluklar yaratmaktadır. 
 
Sonuç olarak, bağlantı elemanı portföyü geliştirildi ve bu da kullanılan kaplamalar üzerinde doğrudan bir etkiye sahip oldu. Günümüz seçkin kaplamaları hem uygulamada evrensel hem de güvenilir olmalıdır. Bir yandan, kaplamalar çeşitli malzemeler için uygun olmalı ve bağlantı elemanlarının çelik, alüminyum veya e-kaplamalı parçalara sabitlenmelerine bakılmaksızın aynı montaj özelliklerini sergilemeleri sağlamalıdır. Öte yandan, sürtünme katsayısı, ısıyla gevşeme ve korozyon koruması için özel şartnameleri karşılamaları gerekir. 
 
Gelişkin sürtünme katsayısı şartnamelerinin karşılanması 
Bağlantı elemanlarının bugün karşılaması gereken son derece karmaşık şartnamelerine en iyi örnek, en son Daimler spesifikasyonu MBN 10544'tür. Daimler’in testi, bireysel değerlerin ele alındığı ve çok sayıda faktörün hesaba katılması ve test edilmesi gereken yeni sürtünme katsayısı gereksinimlerini tanımlar. Bu, en son montaj teknolojileriyle uyumlu daha yüksek sıkma hızları, cıvatalar için çoklu montaj özellikleri ve bağlantı elemanı yüzeylerine karşı test için çelik, e-kaplama ve alüminyum dahil olmak üzere yeni rondela malzemeleri içerir. Standart CoF penceresi µtot 0.08 ve 0.14 aralığında olmalıdır. Daimler ise, farklı rondela malzemelerine karşı çoklu montajlar için karşılanması gereken başka bir CoF aralığı seti belirlemiştir.
  
MBN 10544 spesifikasyonunun karmaşık talepleri, çok çeşitli Daimler bağlantı elemanları için kullanılabilen tek bir kaplama sistemi gerektirir. Atotech, aşağıdakilerden yararlanarak böyle bir kaplama sistemi sağlayabilir:
Zintek® 200 + Zintek® Top LV. Atotech’in gümüş baz kaplaması Zintek® 200, üstün katodik korozyon koruması sağlar. Son derece zorlu CoF şartnameleri, net bir son kat sağlayan gelişkin, ince katmanlı, su bazlı üst kat Zintek® Top LV tarafından karşılanır. Reaktif özellikleri sayesinde Zintek® Top LV, ek korozyon korumasına katkıda bulunurken, entegre yağlayıcı MBN 10544’ün karmaşık CoF şartnamelerinin kolayca karşılanmasını sağlar.  
 
Zintek® 200 ve Zintek® Top LV kombinasyonunun olağanüstü performansı, Volkswagen’in TL 245 spesifikasyonunu da karşılar ve çoklu montaj ve ısı gevşetme (VW 01131) şartnamelerini karşılar. Ek olarak, sistem, BMW'nin korozyona karşı koruma ve CoF davranış şartnamelerini (BMW GS 90100) karşılar. Bu çinko pul ve üst kaplama kombinasyonu, Alman Otomobil Birliği (VDA) üyeleri tarafından tipik bir şartname olan 180°C sıcaklıkta 96 saat termal ön koşullandırmadaki  korozyon testinde bile olağanüstü performans gösterdi. 
 
Yeni siyah standart
Estetik söz konusu olduğunda otomotiv endüstrisinin beklentileri her zaman yüksektir. Siyah son katlar için en büyük zorluklardan biri, renk bütünlüğünü ve uzun vadeli istikrarı korumaktır. Volkswagen’in TL 180 gibi otomotiv spesifikasyonları, siyah, çinko pullu kaplamalar için yüksek performans standartlarını ana hatlarıyla belirtir ve metrik parçalar dahil olmak üzere çeşitli bağlantı elemanları için geçerlidir. Volkswagen’in istenen sürtünme katsayısı özellikleri ve ısıyla gevşeme şartnameleri nedeniyle daha da zor hale gelen en karmaşık bazı korozyon koruması ve renk istikrarı şartnamelerini içerir. 
 
Buna yanıt olarak Atotech, performans standartlarını daha da iyileştiren basitleştirilmiş kaplama dizileri geliştirdi ve onay aldı. Bu, Techseal® Black SL VA veya Techseal® Black S T son katlardan biri ile birlikte Zintek® 300 HP siyah baz kaplamanın son teknoloji ürünü çinko pul kaplama kombinasyonlarını içerir. Bu gelişmiş çinko pullu yüzeyler, eski sistemlere kıyasla kimyasalların sayısını azaltmaya yardımcı olur. Yüksek performanslı siyah taban kaplama Zintek® 300 HP, birinci sınıf kuruma ve akış özellikleriyle birlikte beyaz korozyonun gecikmesinde artış gibi olağanüstü korozyon koruma özellikleri sergiler. Yarı parlak, derin siyah görünümü ile organik son kat Techseal® Black SL VA, olağanüstü örtücülük ve mükemmel kimyasal direnç sağlar. Techseal® Black SL VA, aynı anda sınırlı ısı gevşetme özellikleri sağlarken, düşük sapma ile e-kaplama ve alüminyum üzerine çoklu montaj için zorlu şartnameleri karşılar. Atotech, TL 180 spesifikasyonuna uygun olarak yağlayıcı içermeyen yüzey gerektiren parçalar için, mükemmel kimyasal direnç sağlayan ve çekici bir mat siyah görünüme sahip, onaylı bir kaplama olan Techseal® Black S T'yi sunar. Sünek kaplama klipsler, kelepçeler ve diğer bağlantı elemanları için kullanılabilir. Onaylı son katların her ikisi de minimum aşınma belirtileri gösterir. 
 
Zintek® 300 HP ve Techseal® Black SL VA veya Techseal® Black ST kombinasyonu şu anda VW TL 180 için önde gelen çinko pul işlemleridir. Sadece üreticiler tarafından iyi karşılanmış olmakla kalmayıp, aynı zamanda en yüksek performans standartları ve kullanım kolaylığına sahip en iyi onaylanmış sistemler olarak da övgüler almıştır. 
 
Her türlü bağlantı elemanı için mükemmel kaplama 
Atotech, otomotiv endüstrisinin gereksinim ve şartnamelerine özel bir önem atfeder. Yeni kaplama ve kalite standartları oluşturmak için sürekli olarak OEM'ler ve dünya çapındaki tüm tedarik zinciri ile çalışıyoruz. Atotech, korozyon direnci, montaj özellikleri, iyileştirilmiş dayanıklılık ve bağlantı elemanlarının görünümüne ilişkin şartnamelerden bağımsız olarak dünya çapında otomotiv endüstrisinin zorlu şartnamelerini karşılayan veya aşan çeşitli kaplama sistemleri ve çözümleri sunar. 

 

Atotech Hakkında 
Atotech, yüzey kaplama çözümlerinde dünya lideridir. Kapsamlı bir sistem ve çözüm yaklaşımıyla şirket, tüketici elektroniği, özellikle mobil cihazlar ve bilgi işlem; küresel otomotiv; iletişim altyapısı; ve diğer birçok endüstriyel son pazar gibi çeşitli sektörleri desteklemek için kimya, ekipman ve hizmet sunar. Atotech’in benzersiz yerinde müşteri desteği ile birlikte durmak bilmeyen Ar-Ge çabaları ve küresel TechCenter varlığı, öncü ve sürdürülebilir ürünler sunmasına olanak tanır ve Atotech'i dünya çapında 8.000'den fazla müşteri için kritik önemde bir ortak haline getirir. Merkezi Almanya'nın Berlin kentinde bulunan Atotech, 40'tan fazla ülkede 4.000 uzmandan oluşan bir ekiple yıllık 1,2 milyar ABD doları (2019) gelir elde etmektedir. Atotech, Avrupa, Amerika ve Asya'da üretim faaliyetlerinde bulunmaktadır..