80 Yıllık Küresel Şirket Carlo Salvi - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

80 Yıllık Küresel Şirket Carlo Salvi

Carlo Salvi S.p.A CCO’su Marco Pizzi İle Söyleşi
 

Carlo Salvi hakkında bilgi verir misiniz?
Carlo Salvi, 1939'da aynı adı taşıyan kurucu tarafından kuruldu. Bugüne kadar şubeler dahil yaklaşık 100 çalışanımız var. Hatebur grubu seviyesinde ise bu sayı 300. Bugün, kuzey İtalya'da, Milano'dan yaklaşık 50 km uzaklıktaki Garlate'de, 16.000 metrekarelik bir alanda bulunuyoruz. 

Üretim ve satış lokasyonlarınız nerelerdedir? Yeni lokasyon planlarınız var mı?
Teknolojimiz %100 İtalya'da üretilmiştir: üretim yerimiz Garlate'de bulunmaktadır. Burada ayrıca kalıp ve dövme makinelerinin satış, satın alma, yedek parça, satış sonrası, geliştirme ve testlerine yönelik tüm ofisler bulunmaktadır. İdari ofislerimiz ise Milan'dadır.
Grup olarak soğuk ve sıcak şekillendirme alanında tüm kıtalarda ve tüm pazarlarda varız. Hatebur'daki iştiraklerimiz ve iş ortaklarımız sayesinde müşterilerimiz uzmanlarımızın desteğine güvenebilirler.

Carlo Salvi’nin dünyadaki şubeleri 3 tanedir: biri Amerika Birleşik Devletleri’nde, özellikle de Toledo’da, otomotiv endüstrisinin merkezi Detroit’ten çok uzakta değil; biri Çin’de Guangzhou’da, sürekli genişleyen bir pazarla yüz yüze, diğeri ise çok sayıda yerel projeyi desteklemek için İngiltere'de.

Üretimini yaptığınız Carlo Salvi ve Hatebur ürün gamı (makine parkuru) hakkında bilgi verebilir misiniz?
Hatebur Grup olarak makinelerimiz 0,6 mm tel çapından 90 mm'ye kadar uzanan parçalar oluşturabilmektedir. Carlo Salvi üretim yelpazesi 22 mm'lik bir tel çapına ulaşır: borulu, yarı boru şekilli ve dolu parçalar 1 kalıp/2 vuruş, 2 kalıp/4 vuruş ve çok istasyon aşamalı dövmelerle elde edilebilir. Ürün yelpazesi, başlanmadan önce önceden ısıtılması gereken özel malzemeler ve alaşımlar oluşturabilen ılık şekillendirme makineleri ile tamamlanmaktadır.

Carlo Salvi firmasını ve ürünlerini rakiplerinden farklı kılan nedir?
Made in Italy bizim için "yüksek seviye" ile eşanlamlı. Bu teyidin birçok nedeni vardır: her şeyden önce, uzun yıllara dayanan deneyim ve sürekli iyileştirme ve yenilik arayışı. Ayrıca bizi karakterize eden esneklik ve çok yönlülük, kullandığımız hammaddelerden başlayarak yüksek kaliteli ürünler üretmenin keyfi. Son olarak, sorun çözmeye yönelik tutum ve sıralanan tüm avantajlarla sunabileceğimiz rekabetçi fiyat.

Hatebur ile Carlo Salvi’nin güçlerini entegre etmesi size pazarda nasıl bir avantaj sağladı?
Ürün yelpazemizi mükemmel şekilde tamamlayan Hatebur ile birleşme, sinerjileri birleştirmeye, tavırları güçlendirmeye ve pazarda daha eksiksiz bir hizmet sunmaya yardımcı oldu.

Sloganınız “Bizim Performansımız. Sizin Avantajınız.” ile müşteri kitlenize hangi mesajı vermek istiyorsunuz?
Carlo Salvi'yi seçen bir müşteri, arkasında 80 yılı aşkın küresel geçmişi olan bir şirketle karşılaşır. Her talep bizim için bir başlangıç noktasıdır, "özel bir çözüm" sunmada yeni bir aşamadır. Hizmet, problem çözme ve müşteri memnuniyetine yönelik güçlü bir motivasyonla tamamlanır. Bahsettiğimiz gibi Hatebur'da, bizimkine çok benzeyen geçmişe ve felsefeye sahip bir şirketle tanıştık: 90 yıllık tarih.

Pandemi sürecinin üretiminiz ve satışlarınız üzerindeki etkisi nelerdir?
Elbette pandemi, sektörümüzü ve diğer bir çok sektörü çok sert vurdu ve altüst etti. Hale hazırda,  geleceğin hangi zorlukları getireceğini tahmin etmek zor. Her tarihsel dönem, yeniden yapılandırma için sıfırlama ihtiyacına yol açan büyük krizlerle karakterize edildi. Bu da güncel bir örnek. Bununla birlikte, her sıfırlamadan fırsatların ortaya çıktığını ve rüzgarı arkamıza almaya her zaman hazır olmanız gerektiğini düşünüyorum.

Grup olarak, hem sıradan hem de olağanüstü bakım çalışmaları için bile preslerimizi uzaktan izlememizi ve yönetmemizi sağlayan dijital sistemlerle kendimizi derhal organize ettik ve hala uygulamaya çalışıyoruz. Bu, her müşteriyle sosyal mesafeye saygı göstererek ve "güvenli" işbirliği yapmaya devam ederek gerekli hizmet yardımını garanti etmemize olanak sağladı. Amerika Birleşik Devletleri'nde 5 istasyonlu gelişkin bir makinenin başlatılmasını uzaktan gerçekleştirebilmek gerçekten heyecan verici ve tatmin edici olmuştur!

Bildiğiniz gibi birçok fuar pandemi sürecinde ertelendi. Mevcut müşterilerle diyalog ve mevcut müşterilere ulaşmak için nasıl bir yol izliyorsunuz?
İmalatçı firmaların öncelikle satış ağlarını güçlendirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Müşteriyi, olası herhangi bir olguyla başa çıkmaya hazır, verimli bir hizmetle desteklemenin yolunu bulmak çok önemlidir. Dijital pazarlamayı ve ilgili tüm uzaktan iletişim araçlarını maksimum düzeyde uyguladık ve geliştirdik. 

Hem destek hem de yeni müşteri arayışı için bunlar güvenilecek temel stratejilerdir ve en iyi zamanlarda bile korunacak değerler olacaktır. Bazı örnekler, ticaret fuarlarına katılma olasılığının yerini alabilecek bir “sanal stand” oluşturulması veya web üzerinden seminerlerin oluşturulmasıdır. Bugün gereken çözümler, bir gün normalliğe ve kişilerarası ilişkilere dönüşü tamamlayacağını umduğumuz çözümler olacaktır.

Bağlantı Elemanları sektörünün gelişimi ile ilgili bölgesel olarak neler düşünüyorsunuz?
Zamanın kolay olmayıp belirsiz olmasına rağmen, bölgesel ve ulusal düzeyde bağlantı elemanları pazarı bizi büyük bir memnuniyetle karşıladı. Büyük fedakarlıklarla daha iyi senaryolar için kararlılıkla yatırım yapmaya karar veren İtalyan şirketlerini desteklemekten çok mutlu olduk. Üretimin ulusal düzeyde kısmi olarak ülkeye geri dönüşü kesinlikle büyük avantajlar getirecektir: Her şeyden önce gayri safi yurtiçi hasılaya faydaları olacak, riskler ve lojistik maliyetler azalacak ve kalite standartları iyileştirilecektir.

Sektörde müşteri talepleri ve eğilimlerinin hangi yönde yükseleceğini düşünüyorsunuz?
Otomotiv ve havacılık gibi sektörlerde talep, elektrikli, yüksek mukavemetli ancak ultra hafif malzemeleri tercih etme yönünde değişiyor: değişimler özellikle ikinci alanda çok belirgindir. Üretim partilerinin hacimleri önemli ölçüde azaldı ve bu önümüzdeki 3-5 yılın eğilimi olacaktır. Bu nedenle talepler, eskisinden daha büyük ürün miktarını karşılama yönünde yeniden organize olan daha küçük kuruluşlara, şirketleri kapsıyor. Aynı zamanda, büyük şirketler kesintiler yapıyor, bu talepleri karşılamak için kendilerini yeniden organize ediyor ve hala rekabet gücünü koruyor. Bu yeni normallikle yüzleşmek için öncelikle bu talepleri yerine getirmeye, ilgili tüm işlemleri mümkün olduğunca dijital hale getirmeye ve otomatikleştirmeye olanak veren stratejiler geliştirmek önemli olacaktır. Dahası, bana göre, "zamanında" hizmetin sağlanması kesinlikle kazanan bir stratejidir. Ayrıca,  pandemiye rağmen üretim süreçlerimizi her aşamada optimize ederek daha da iyileştirmenin önemli olduğuna inanıyorum. 

Dünya’da farklı ülkelerde çalışan eski makinalarınıza revizyon ve yedek parça hizmeti veriyor musunuz?
Elbette! Şubelerimizin desteği ile 24/48 saat içinde yeni ve eski makinelerin yedek parça servisi garanti ediyoruz. Ayrıca müşterilere, eski makinelerini yepyeni olacak şekilde elden geçirme ve yenileme fırsatı da sunuyoruz. 

Akıllı üretim, robotik teknolojiler ve dijitalleşmenin ön plana çıktığı bu dönemde, sizin Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Bu dönemde teknoloji ve otomasyon, güvenli çalışmayı sağlamak, kendimizi ve müşterileri korumak çok önemlidir. Ar-Ge ekipleri artık çok önemli bir rol oynamaktadır. Firmamız, yeni projelere ve fırsatlara teknolojik açıdan yatırım yapmayı asla bırakmaz. Müşterilere bazı haberler ve iyileştirmeler sunmaya hazırız: C, 725'teki yeni servo-elektrikli lineer besleme, AMP 20 / AMP 20S Serisi için debriyaj-fren kombinasyonunun yeniden tasarımı ve ilk 5 istasyon kombineli makine modeli CS 513 TH'nin pazara girişi. Amacımız,  bu haber dizilerini tekrarlanan yıllık randevularda sunmak olurdu, maalesef sağlık acil durumu nedeniyle iptal edidi.

Hammadde tedariği, gümrük politikaları ve İtalya’nın dış ilişkilerinden kaynaklı konularda, pazara ulaşma açısından sizi etkileyen faktörler var mı?
İçinde yaşadığımız birbiriyle son derece bağlantılı bir dünyada, COVID-19 krizi, küresel etkileşim eksikliğinin ülkeleri birçok açıdan nasıl daha savunmasız hale getirdiğinin altını çizdi. Pandemi, hammaddelerin, yarı mamullerin ve bitmiş ürünlerin dünya çapında dolaştığı işleme zincirlerini vurdu ve devam eden bulaşma ve çeşitli kilitlenmeler durumu daha da kötüleştirdi. Daha önce de söylendiği gibi, bence pandemi, kısmi bir yerel geri dönüş ve "yapılan" üretimin yeniden dağıtımı lehine oynayacak. Şirketimiz tamamen “Made in Italy” dir ve ürünlerimizin %95'inden fazlası ulusal olarak tedarik edilmektedir. İlk kilitlenme sırasında Almanya'dan elektrikli ekipman tedarikinde hafif bir gecikme yaşadık, ancak normal faaliyetlerimizi sürdürmemize engel olacak ciddi bir şey yoktu. Bu sayede böylesine zor bir dönemde bile müşterilerimize zamanında servis ve yedek parça sunmayı başardık.

Global ve yerel pazardaki yerinizi korumak ve daha da geliştirmek için nasıl bir kurumsal stratejiye ihtiyaç olduğunu düşünüyorsunuz?
Bu değişikliğin pek çok zorluk yaratabileceğini inkar etmiyorum, ancak "Made in Italy" bir ürünün pazarda her zaman diğerlerinden daha cazip olduğu kanısındayım. Bu sektöre ilişkin üretim faaliyetlerinin bir kısmını ulusal ölçekte geri getirmek için kesinlikle iyi bir fırsat olabilecek, ülkemizin ekonomik kalkınmasına da sürdürülebilirlik açısından aktif olarak katkıda bulunabilecek bir fenomenden bahsediyoruz. Üretimin ülkeye geri gelmesini desteklemek ve teşvik etmek, yerel ve sonrasında küresel pazardaki konumumuzu korumak ve daha da geliştirmek için kazanan bir strateji olabilir.