SACMA Group: Hep evrilen gerçeklik
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

SACMA Group: Hep evrilen gerçeklik

Marco A. Guerritore
Italian Fasteners Magazine Yazı İşleri Müdürü


SACMA Grubun değeri ve etkisi üzerine net bir fikre sahip olmak için, Limbiate'deki ofislerini ve tesislerini ziyaret etmelisiniz. Orada uyumlu ve hoş bir mimariye sahip çok modern bir bina göreceksiniz. İçeri girdiğinizde ise son derece işlevsel bir tasarım ve konsepte sahip gelişmiş ve akılcı bir çalışma ortamına hayran kalacaksınız. SACMA'da ofislerden üretim alanlarına kadar her şey çok güzel.

SACMA Grubun felsefesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Başkan Sayın Valerian Rampezzotti ile görüştük.

Valeriano Rampezzotti, “SACMA bugün, tamamı İtalya'da bulunan dört üretim tesisi üzerinde yükselen bir gruptur,” diye açıklıyor.

İlki, tasarımın ve bileşenlerin yapıldığı ve preslerin monte edildiği Limbiate'de.

İkinci üretim tesisi, presler ve ovalama makineleri için küçük ve orta ölçekli parçalar ürettiğimiz Vimercate'de. Üçüncü üretim yeri, INGRAMATIC ovalama makinelerini tasarladığımız, ürettiğimiz ve montajladığımız Castelnuovo Scrivia'dadır. Ayrıca yakın zamanda Castelnuovo Scrivia'da besleme makineleri için besleme hunisi ve konveyör bantlarının tasarımına ve üretimine ayrılmış yeni bir Tecno Lift tesisi kurduk. Tüm bunlara, HS ASPE markası altında torna makineleri ve özel bileşenlerin üretiminde uzmanlaşan Torino ilinde bulunan HS Automazioni Srl şirketinin satın alınması da eklendi. Üretim, kılavuz çekme makineleri, kombine makineler, transfer makineleri ve çok milli makineleri içerir.
240 kişilik bir personeli olan grubun bugün dünya çapında (İspanya, Almanya, Polonya, Brezilya, ABD, Çin ve Hindistan) iştirakleri vardır. Yılda 80 civarında SACMA ve INGRAMATIC makinesi üretmektedir.

Grubun konsolide yıllık cirosu yaklaşık 65 milyon Euro'dur ve bu da niş bir şirket için çok dikkate değer bir meblağdır.

Boyut olarak, Limbiate üretim tesisi, 35.000 m2'si kapalı olmak üzere 60.000 m2'lik bir alanı kaplamaktadır.

SACMA, zaten gelişmiş ve son teknoloji bir tasarıma sahipken, tesislerini ve makinelerini yenilemek için son zamanlarda “endüstri 4.0”a büyük yatırımlar yapmış bulunuyor.

Başkan, “Endüstri 4.0 konseptini, son derece profesyonel ve güvenilir teknik ve operasyonel kadromuzla uyumlu olacak şekilde daha verimli ve tüm üretim sürecinde daha kontrollü üretim yapabilmek için benimsedik,” dedi. Büyük bir merakla Başkana ilk soruyu sordum.
SACMA, kuruluşunun 80. yılını başarıyla geride bıraktı ki; bu, haklı olarak şirketin bütünü için bir gurur ve memnuniyet kaynağı. Ya bir yönetici olarak sizin için nasıl? Şirket politikaları üzerinde düşünmenin ve devamlılık ve yenilenmeyi teşvik etmeye yönelik yeni politikalar belirlemenin zamanı geldi mi?

Kesinlikle, süreğen bir iyileştirme ve yenilik politikası üzerinde düşünmenin zamanıdır. Son nesil geçiş süreci oldukça kademeli olarak gerçekleşti. 
Deneyimli olsalar da "girişimcilik sezgisi" dediğimiz işin özünü açıklamada ve aktarmada başarısız olan diğer birçok girişimcinin aksine, babamın benim için mükemmel bir öğretmen olduğunu itiraf etmeliyim.

Babam, çok aydın bir rehberdi, yıllar içinde bana yönetimin ne olduğunu öğretti, INGRAMATIC'i yönetmek gibi, başlangıçta pek de kolay olmayan  önemli fırsatlar sağladı.
Bu önceki iş deneyimi, Şirkette geçişi daha sorunsuz ve daha kolay hale getirdi. 


Son yönetim değişikliğinin başarıyla tamamlandığını düşünüyor musunuz?

Günümüz dünyasında her zaman öğrenilecek bir şeyler var.
Şirkette çalışma yıllarım az olabilir, ancak değerli iş arkadaşlarımızın ve yetkin danışmanların yardımı, pazara çok daha fazla odaklanmama ve dolayısıyla stratejik seçimlerde doğru tepki verebilmemi sağladı. Bu, değişim aşamasının tamamen bittiği anlamına gelmez, ancak büyük ölçüde kolaylaştırıldığı ve büyük ölçüde aşıldığı anlamına gelir.


Sizin şirketi yönetme şekliniz ile sizden önceki yönetilme şekli arasında bir fark olduğunu düşünüyor musunuz?

Çeşitli yönetim türleri arasında çok benzer özellikler olduğuna inanıyorum, çünkü değerler, özellikle de müşterilere ve personele yönelik değerler kaçınılmaz olarak ilk haline geri dönüyor. Benim durumumda, çalışanlara karşı da dikkatli olmak istiyorsak babam tarafından ortaya konulan değerler şunlar: adalet, dürüstlük ve şeffaflık. Ancak, pazardaki ve müşteri ihtiyaçlarındaki değişiklikler nedeniyle yıllar içinde şirketin daha profesyonel bir yönetim tarzına doğru ilerlemek zorunda kalacağını da inkar edemeyiz.

Konsept açısından, Şirket, yakın gelecekte değişecek, bir aile şirketi olmaktan çıkıp aile şirketi değerlerini koruyarak daha profesyonelce yönetilen bir şirkete dönüşecektir.

Küreselleşen pazardan kaynaklı süreğen zorlukları yönetmek için hangi kurumsal stratejiye ihtiyaç olduğunu düşünüyorsunuz?

Elbette ki değişime her zaman hazır, yalın ve esnek bir yapıyı koruyarak. Bunlar, Sacma gibi niş bir şirketin pazar değişiklikleri ile başa çıkabilmek için koruması gereken niteliklerdir.

Son zamanlarda çok sayıda pazar dönüşümüne tanık olduk, bu nedenle daha rekabetçi ve aktif kalabilmek için hem üretim tesislerini hem de ürettiğimiz tüm makineleri, SACMA ve INGRAMATIC makinelerini yenilemek zorundayız. Yani bunların, standart cıvata üretiminden özel yapım cıvata üretimine kolayca geçebilecek şekilde giderek daha esnekleşmesi gerekiyor.

SACMA’nın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Şüphesiz gelecek mantıksal olarak günümüzden farklı olacaktır. Müşterilerimizin ihtiyaçları değiştikçe makinelerimiz de değişiyor. Bu nedenle, artan oranda uluslararasılaşan müşterilerimizden gelen değişim taleplerini daha fazla karşılamak için yüksek kaliteli ve teknik olarak gelişmiş ürünler yaratabilen yeni bir SACMA görüyorum.
Kısacası, daha fazla uluslararasılaşma ve müşterilere daha isabetli ticari ve teknik yardım; Sonuç olarak, bugün sadece pres veya ovalama makinesini değil, aynı zamanda üretilecek parça için tasarım ve teknolojiyi de sunabiliyoruz.


Süreğen teknolojik değişimlerin ve modernizasyonların yakın gelecekte bağlantı elemanları sektörünü de yapısal olarak değiştireceğini düşünüyor musunuz? Eğer öyleyse, ne şekilde?

Ben gerçekten öyle düşünüyorum. Elektrikli motorun otomobil endüstrisine girmesinden kaynaklanan büyük değişiklik üzerine düşünüyorum. Bu, bildiğimiz vida ve cıvata kavramını kesinlikle değiştirecek.

Elektrik motorunun kesinlikle yerleşmesi durumunda, genel olarak bağlantı elemanında uygulama ve fonksiyon olarak küçülme olacağını düşünüyorum. Diğer bir deyişle, şekillendirilmiş parçalara, özel vidalara doğru giderek daha fazla yöneleceğiz.

Bu kötü bir şey olarak görülmemeli, aksine elektrikli otomobil üretiminde ve genel olarak pazar talebinin doğal gelişiminde kullanılacak yeni ürünler bulma fırsatı olarak algılanmalıdır.

Dünya çelik pazarı ve özellikle de bugün büyük zorluklar yaşayan İtalyan pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu büyük bir problem. Dünya çelik piyasası önemli zorluklar yaşamaya devam ediyor ve bunun nedeni, dünyanın farklı yerlerindeki birçok müşterimize büyük engellere yol açmış ve açmakta olan gümrük vergisi politikalarında yatmaktadır. Çelik pazarı şu anda küreseldir, ithalat-ihracat akışlarıyla yönetilmektedir ve bu nedenle gümrük politikalarına güçlü bir şekilde bağlıdır.

İtalya söz konusu olduğunda, ulusal bir üretime sahip olmanın ve bunu garanti etmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bugün her şey, ama her şey çelikten yapılıyor… bu yüzden bizim için çelik üretimini ulusal topraklarda tutmak çok önemli.

Durum daha da kötüleşirse ihtiyacımız olan tüm çeliği ithal etmek zorunda kalacağız. Şu anda bile, satın alma maliyetlerinde ciddi artışla yurt dışından çok sayıda çelik döküm satın almak zorunda kalıyoruz.


ABD gümrük politikasının sonuçlarından endişeli misiniz?

Aktif bir yan kuruluşumuzun da bulunduğu ABD'ye yoğun bir şekilde ihracat yapıyoruz: şu anda bizim için takım tezgahlarının ABD'ye ihracatı için gümrük vergisi cephesiyle ilgili bir haber yok, bu yüzden endişelenmiyoruz.

Elbette, bir politika değişikliği meydana gelirse, ABD'de büyük ve önemli bir yerel rakibimiz olduğu düşünüldüğünde, bizi çok zora sokacaktır.

Sizce, COVID-19 salgını geçtikten sonra İtalyan ve dünya ekonomik durumu nasıl görünecek?

Bu virüs kesinlikle yaşama şeklimizi değiştirmemize neden olacak, en azından kesin bir aşı bulunana kadar oldukça uzun bir süre önlem almak zorunda kalacağız.

Ekonomiye gelince, bu salgının olumsuz etkisi sadece İtalya'da değil tüm dünyada yıllarca hissedilecek. Turizmden otomotive tüm sektörleri etkileyecek ve hükümetler, yaşanan zararı ve işsizliği sınırlandırmak üzere şirketlere likidite verebilmek için tüm ekonomik yapının yardımına ihtiyaç duyacak... Şu anda sektörümüzün nasıl tepki vereceğini anlamak zor, ancak belli ki büyük krizlerin arkasında yeniden organize olmak ve yeni çözümler ve dolayısıyla yeni fırsatlar bulmak için zamana sahip olabilirsiniz.