NORMA Group'un 2020'nin ilk yarısındaki satışları | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

NORMA Group'un 2020'nin ilk yarısında korona salgından etkilenen satışları ve kazançları

• Corona salgını iş geliştirmeyi bütün bölgelerde etkiliyor
• Grup satışları, yılın ilk yarısında yüzde 21.2 düştü
• Positif net işletme nakit akışı
• “Yoluna koyma” dönüşüm programı ilerleme kaydediyor

Mühendislik birleştirme teknolojisinde küresel bir pazar lideri olan NORMA Group’un 2020'nin ilk yarısındaki satışlarda yüzde 21,2'lik bir düşüşle 445,0 milyon Avro'ya geriledi (2019 ilk yarısında: 564,7 milyon Avro). Satışlar organik olarak yüzde 21,7 düştü. Kur etkilerinin Grup satışları üzerinde yüzde 0,5'lik hafif olumlu etkisi oldu. Maddi olmayan varlıkların faiz, vergi ve amortisman öncesi düzeltilmiş kazançları (düzeltilmiş EBITA) 2020'nin ilk yarısında bir önceki yıla göre yüzde 94,3 düşüşle 4,6 milyon Euro'ya düştü (2019 ilk yarısında: 80,6 milyon Euro). Düzeltilmiş EBITA marjı yüzde 1,0 oldu (2019 ilk yarısında: yüzde 14,3). Faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş kazançlar (düzeltilmiş FAVÖK) 2020'nin ilk yarısında 0,5 milyon Euro oldu (2019 ilk yarısında: 76,4 milyon Euro). Düzeltilmiş FVÖK marjı yüzde 0,1 oldu (2019 ilk yarısında: yüzde 13,5). İşletme sonucu, yılın ilk yarısındaki korona salgınının etkilerinden büyük ölçüde etkilendi. Ayrıca, “Yoluna koyma” dönüşüm programının bir parçası olarak yapılan harcamalar, işletme sonucunu olumsuz etkiledi. Programın giderleri yılın ilk yarısında 22.1 milyon Avro olarak gerçekleşti ve düzeltilmedi.

NORMA Group CEO'su Dr. Michael Schneider, "İçinde bulunduğumuz yılın ilk altı ayına korona salgınındaki gelişmeler hakim oldu" dedi. “Diğer birçok şirket gibi biz de üretimimizi kısmen kapatmak veya kesintiye uğratmak zorunda kaldık. Şimdi yavaş yavaş yeni bir çalışma rutinine dönüyoruz. Ancak, ekonomik kalkınma ve korona pandemisine ilişkin süregelen yüksek düzeydeki belirsizlik nedeniyle, mevcut mali yıl için henüz bir tahmin yayınlayamıyoruz."

EMEA üç bölgesi, Kıta Amerikası ve Asya-Pasifik’te satışların düşmesi

Satışlar, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) üç bölgesinde, Amerika ve Asya-Pasifik'te de gözle görülür şekilde düştü. Satışlardaki düşüş esas olarak korona salgınıyla ilgili kısıtlamalardan kaynaklanıyor. Otomotiv endüstrisi bunlardan özellikle ağır etkilendi. Diğer alanların yanı sıra, bu NORMA Group’un EJT işini (Mühendislik Birleşim Technolojisi) etkiledi. Özellikle Amerika ve EMEA bölgeleri etkilenirken, Asya-Pasifik bölgesindeki ticari faaliyetler, Çin'deki kilitlenmenin sona ermesinin ardından ikinci çeyrekte belirgin bir şekilde toparlandı.

Korona pandemisinin etkisi NORMA Group’un DH (Dağıtım Hizmetleri) işini de etkiledi. Her üç bölge de yılın ilk yarısında bu alandaki satışlarda düşüş kaydetti. Sadece su yönetimi konusunda uzmanlaşmış ABD'li yan kuruluşu NDS, yılın ilk yarısında yüzde 4,4'lük organik satış büyümesi kaydederek satışlara olumlu katkı yaptı. 

"Yoluna koyma" programı harcamalarına rağmen işletme faaliyetlerinden kaynaklanan pozitif nakit akışı

Net işletme nakit akışı 2020'nin ilk yarısında olumlu gelişti. Yaklaşık 22,1 milyon EURO'luk (2019 ilk yarısı: 28,6 milyon EUR) “Yolculuğa Çıkma” programı için henüz gerçekleşmemiş nakit dışı harcamalara rağmen, 8,5 milyon Avro (2019 ilk yarısı: 28,6 milyon Avro) tutarında olup ayarlanmış değildir.

"Yoluna koyma" dönüşüm programının uygulanması iyi ilerliyor

Özellikle otomotiv endüstrisindeki zorlu pazar ortamı, korona salgınıyla daha da kötüleşti. Bu gelişmeler, Kasım 2019'da kararlaştırılan küresel “Yoluna koyma” programını uygulama aciliyetini daha da artırmıştır. Maliyetleri ve zorlukları azaltmak ve NORMA Group'un verimliliğini ve rekabet gücünü korumak ve artırmaya yönelik olası önlemler alınmalıdır. Sorumlu çalışan temsilcileri de yasal katılım hakları uyarınca görev alırlar.