Pandemi sonrası bağlantı elemanları sektörü - BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

loader

Pandemi sonrası bağlantı elemanları sektörü

Ali Baysal
Bağlantı Elemanları Dergisi, Yayın Direktörü

 

Virüs ile yaşamak önemsemediğimiz ufak detayların aslında ne kadar değerli olduğunu bize hatırlattı. Gezmeye, katılmaya üşendiğimiz fuarların, gitmekten bıktığımız müşteri ziyaretlerinin aslında ne kadar keyifli olduğunu gördük.  
Gördüğümüz diğer gerçek ise bir şirketin veya bir ülkenin kendine yetebilmesinin ne kadar önemli olduğudur. Dışa bağımlı olmanın, ithalat ile tedarik etmenin veya krizlere stoksuz yakalanmanın yaşattığı zorlukları da tecrübe ettik. Üretemiyorsan stok yap, herkesle iyi geçin… Eğer dostların yoksa paran olsa da ihtiyaçlarını alamadığın gerçeğini yaşadık. 

Bundan sonra üretebilen firmalar kıymetli olacak, sermayesi güçlü olan varlığını devam ettirebilecek, güven duyulan firmalar daha da büyüyecek. Müşterilerinizle, tedarikçilerinizle iyi geçinin, çünkü onlar varsa sizde varsınız. 
Krizi fırsat bilip işçi çıkaranlar, parası olduğu halde ödemelerini erteleyenler, bana lazım olur diye elindekini paylaşmayanlar bu günlerin geçeceğini unutmasınlar. Bu kriz herkesin herkese ihtiyacı olabileceğini hatırlattı. 

Bundan sonrası için sizlere tavsiyem…
Herkes üretmeyi, satmayı, harcamayı özeldi… Büyük ve önemli birçok fuar ertelendi. Eylül’den itibaren fuarlar yeniden başlıyor.  Wire Düsseldorf, Köln Hardware, Fastener Fair USA, Fastener Poland, Int. Fastener China, Taiwan Fastener Show gibi önemli fuarlar yapılacak. Fuar katılımları ve ziyaretleri çoğalacak. Üretim ve ticaret hızlıca artacak, eksikler kapatılacak, zararlar telafi edilecek.  Bağlantı elemanı üreticileri talebi karşılamak için yeni makine yatırımları yapacaklar. Makine, tel ve kalıp firmaları üretimini artıracak.  

Otomotiv, beyaz eşya, mobilya, elektrik, inşaat, gemi sanayi, savunma sanayi sektörlerin de üretim daha fazla artacak. 
En geç Eylül’den itibaren bağlantı elemanları sektörü büyümeye devam edecek. Şuan ki durgun dönemde hazırlıklarınızı yapın. Gerekiyorsa imalatınızı büyütün, yeni makine siparişleri verin, tel stoğu yapın, kalıplarınızı revize edin, işten çıkardığınız personeliniz varsa geri alın…

Kurumsallaşmak ve marka olmak için yatırımlar yapın. Göz önünde olmaya çalışın, ulaşılır olun. Hızlı ve kaliteli üretin, rekabetçi olun. Her şey yoluna girdikten bir süre sonra artık her ülke her firma ithal ettiği ürünleri üretmeye çalışabilir, kendi ihtiyaçları için dışa bağımlı olmak istemeyebilir. Siz ne kadar hızlı ve kaliteli üretir, rekabetçi olur ve güven verirseniz mevcut müşterinizi koruma ve yeni müşteriler bulma şansınız da artacaktır. 

Hiçbir kriz sonsuza kadar sürmez, her kriz yeni fırsatlar getirir. 3 ay sonra he şey normale dönecek, üretim tüm hızıyla devam edecek. Yoğun çalışma günlerine hazır olun.

Ertelenen yurtdışı fuarların yeni tarihleri belli olmaya başladı. Güncel tarihleri www.fastenereurasia.com sitemizde Media Kit veya Fuarlar bölümünde takip edebilirsiniz.