Brezilya'da bağlantı elemanı tüketimi | BAĞLANTI ELEMANLARI DERGİSİ
Güncellendi
preloader
saved
Operation Successful !

Thank you for choosing us

loader

Brezilya Bağlantı Elemanları Pazarı

Sergio Milatias
Brezilya Bağlantı Elemanları Dergisi Editörü

 

Her şeyden önce, "vida ve cıvata"yı Brezilyalılar olarak "parafuso" şeklinde aynı kelime ile adlandırdığımızı hatırlamak isterim. Örneğin, “Revista do Parafuso” dediğimizde (yaklaşık) “Bağlantı Elemanı Dergisi” diyoruz. Çoğu zaman, parafuso (lar) kelimesinden bahsettiğimizde, hepsi de dahil olmak üzere bağlantı elemanı (ları) anlamına gelir: vidalar ve cıvatalar, somunlar, perçinler, pullar vb. Brezilya'da “Casa do Parafuso (Fastener Home), Central dos Parafusos (Bağlantı Elemanları Merkezi)” vida, cıvata, somun, rondela ve benzeri bağlantı elemanları ürünlerinin satış dükkanı anlamına gelir.

Yurtdışından birçok insanın Brezilya'da bağlantı elemanları yıllık üretimi veya tüketimi hakkında istatistikler sorması yaygındır, ancak bir sonraki bölümde göreceğiniz gibi onları kısmen bilgilendiriyoruz. 

Şimdilerde, bu ürünlerin menşeine bakılmaksızın "Brezilya'da bağlantı elemanları görünür tüketimi" hakkında yeni bir tahmin yayınlıyoruz. Bu noktada, referans kaynağı olarak otomotiv üretimini (büyük bir bağlantı elemanı tüketim merkezi) kullanıyoruz çünkü yerel çelik endüstrileri ve bağlantı elemanları üreticileri üretim hacimleri hakkında sırlarını saklıyor. Bununla birlikte, bu kez, Sn. Rubens Cioto başkanlığındaki Sorocaba City, SP Brezilya Tecnológico de Fixação (CTF) ekibinin rehberliğinde bunu gösteriyoruz. 

CTF ekibi, araç kategorisi başına kilogram cinsinden miktarına göre ilk kez daha kesin bir şekilde tahminimize yardımcı oldu. Tabii ki, tüm bu bağlantı elemanları sadece yerel endüstride üretilmedi. Ocak-Kasım 2019 arasındaki ithalat 106 bin ton (550 milyon ABD dolarından fazla) ve bunun otomotivin ötesinde her türlü uygulama dahil genel bağlantı elemanı ithalatı olduğunu belirtmek yeterli.

Bu nedenle, 2019'daki Brezilya otomotiv üretimi, otomobiller ve motosikletler de dahil olmak üzere Anfavea ve Abraciclo'ya (yerel otomobil üreticileri derneklerine) göre 4.055.720 adete ulaştığından, satış sonrası dikkate alınmaksızın tahminimiz 111 bin tondan fazla bağlantı elemanı görünür tüketimi olduğu yönündedir.

Bununla birlikte, vida ve civata ile aynı "çok aşamalı pres makinesi"nde üretilen "pedivela" (krank kolu) dahil olmak üzere, ortalama bisiklet başına 1 kg'lık yerel bisiklet üretimi ile bizi diğer bir bağlantı elemanı tüketim merkezi olarak düşünürsek, yaklaşık 919 ton bağlantı elemanı tahmin edebiliriz, çünkü 2019'daki ulusal üretim 919 bin adet olmuştur.

Brezilya'daki bir diğer bağlantı elemanı tüketim merkezi olan elektronik şirketleri 12,4 milyon televizyon, ses ve video ekipmanı sattı. Hepsi çamaşır makineleri ve buzdolapları ile birlikte yaklaşık 15,8 milyon adet satıldı. Eletros'a (yerel sanayi birliği) göre saç kurutma makineleri, sandviç aletleri, fanlar gibi küçük cihazlar yapan segment, 76.6 milyon adet üretti ve sattı.

Bu makaleyi bitirirken, mobilya endüstrisi, oto parçaları (orijinal ve orijinal olmayan), güç jeneratörleri (yılda 30 binden fazla üretilen), endüstriyel makineler, forkliftler, tarım/yol makineleri, enerji üretimi (hidroeletrik, güneş ve rüzgar), iletimi ve diğerleri, 111 bin ton vida, cıvata, somun vs. GSYİH'sı 1,89 trilyon dolar (2018) olan ve geçen yıl 1.299 milyar varili aşkın petrol ve doğal gaz üretimi ile şu anda dünyanın en büyük 10. üreticisi olan Brezilya'daki bağlantı elemanı görünür tüketimin sadece bir kısmı olduğuna inanmamıza olanak veriyor.